Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Kwiatowe królestwo Eli

Pokaż wątki Pokaż posty

Kwiatowe królestwo Eli

ElaK 15:11, 12 kwi 2012

Dołączył: 12 kwi 2012
Posty: 30
Witajcie kochani

Będac pod ogromnym wrażeniem Waszych przepięknych realizacji ogrodowych nie mogłam się oprzeć przed założeniem tego wątku mimo, że jeszcze nie czas i nie pora ku temu
Od maja ubiegłego roku jesteśmy właścicielami działki o powierzchni 32 arów. Jutro startujemy z budową domu a mi już się marzy piękny, wspaniały ogród.

Do tematu ogrodu przymierzaliśmy się już kilkakrotnie ale póki co związane są z tym same smutne doświadczenia.

Projektem naszego ogrodu miał się zająć nasz przyjaciel, jednak w grudniu zginął w tragicznym wypadku samochodowym. Jest to dla nas ogromna strata bo był to wspaniały człowiek, kochający rośliny i tworzący wspaniałe ogrody. Żył tak jak pewnie niewielu by się zdecydowało żyć. Mieszkał w przyczepie pośrodku kwiecistej łąki, godzinamy opowiadał o nocnych wizytach w jego królestwie różnych żywiołaków. Bardzo nam go brakuje i tym bardziej musimy stworzyć przepiękny ogród żeby nam o nim przypominał.

Drugim smutnym doświadczeniem była kradzież tydzień temu zasadzonych przez nas jesienią drzewek owocowych. Cały początek wiosny martwiłam się czy moje biedule nie przemarzły w czasie tegorocznej zimy i nie dane mi było się o tym przekonać bo drzewek nie ma więc będziemy zaczynać z nasadzeniami od początku.

A wracając do ogrodu. Naszkicowałam sobie trochę nieudolnie wstępny plan kształtu rabatek. Poddam go Waszej ocenie niebawem jak tylko dotrę do skanera i zeskanuję go sobie. Jest w nim sporo rzeczy z których jeszcze nie jestem zadowolona ale jestem przekonana że z Waszą pomocą już niebawem wszystko będzie piękne i dopracowane. Z nasadzeniami muszę niestety poczekać do końca budowy ale teraz może już powoli będę sobie kolekcjonować jakieś sadzonki żeby jesienią było coś poza wyznaczonymi rabatami, a wiecie pewnie doskolnale jak budowa pożera wszelki fundusze. A ja jeszcze pasję ogrodową muszę pogodzić z pasją papierową (jak byście mieli ochotę to zapraszam na mojego bloga Papierowe królestwo Eli).
Pozdrawiam serdecznie
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1735-kwiatowe-krolestwo-eli
Gardenarium 15:28, 12 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj Elu i od razu przy powitaniu zapraszam do pokazywania i fotografowania wszystkiego, co robicie w ogrodzie. To taki swoisty pamiętnik ogrodowy, który po latach będzie się miło oglądało, a Wasze doświadczenia pomogą innym osobom początkującym odnaleźć drogę w tym jakby to nazwać..chaosie

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 18:37, 12 kwi 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witam i ja. Będę trzymał kciuki za budowę jak i obsadzenia - bo jest co obsadzać
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Joanka 18:39, 12 kwi 2012


Dołączył: 02 lut 2011
Posty: 9820
Witam Elu

Koniecznie prosimy o zdjęcia.
____________________
Joanna Ogrodowy zawrót głowy, czyli początki przygody mojego życia
justi 19:36, 12 kwi 2012


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
Ja też witam nową ogrodniczkę
____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
popcorn 19:41, 12 kwi 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Witaj! o kurczę jaka wielka działka powodzenia z budową!
pozdrawiam i będę zaglądać - wrzuć fotki koniecznie! Potem fajnie się ogląda "przed" i "po".
pozdrawiam!
Karolina
____________________
Mój nowy ogródek
ElaK 15:54, 16 kwi 2012

Dołączył: 12 kwi 2012
Posty: 30
Witam ponownie

Pragnę się pochwalić że prace związane z budową domu rozpoczęte - fundamenty zostały zalane więc nie ma odwrotu.

Moje pierwsze poczynania ogrodowe też rozpoczęte - zaczęłam kopać pierwszą grządkę z przeznaczeniem na warzywa. Muszę przyznać że walka z darnią była dość ciężka i jeszcze dziś ręce bolą. Póki co te moje poczynania to raczej zabawa ale sprawia mi wiele przyjemności. Nie wiem czy cokolwiek mi tam urośnie bo gleba ma sporo gliny no i nie mam póki co ani obornika ani kompostu.

A wracając do planów ogrodowych. To jest zdjęcie całej mojej działki wykonane w oparciu o projekt. Działka będzie miała 3 części tematyczne tj. sad, ogród warzywny i mój wymarzony ogródek kwiecito-krzaczaty. Na działce zaznaczona jest lokalizacja domu. Mój mąż sobie wymyślił takie ustawienie bo dom ma być na południe. Rozmiary działki to 40x80


A teraz moje nieudolne szkice zagospodarowania. Przedogródek zupełnie mi nie wyszedł, muszę coś zrobić z ścieżkami bo kiepsko to wygląda - mam nadzieję że może coś mi podpowiecie. Zmieni się też lokalizacja garażu bo mąż się pomylił i nie tu miejsce przygotował.

Objaśnienia do planu
1. Wyspa z huśtawką (trawa z lużno rozłożonymi płaskimi kamieniami), otoczona zgodnie z modą poanującą na forum ekranem z cisów
2. Lawenda
3 Mała wysepka z magnolią, otoczona hostami
4. Zakątek różany - różne odmiany róż, kolory białe różowe, łososiowe, dodatkowo róża pnącą się po huśtawce (jeszcze nie wiem jak)
5. to hosty dookoła wysepki z magnolią
6 Zakątek RH
7 większa wyspa nie wiem czy to będzie dobrze wyglądało - chciałabym coś w stylu Danusi czyli świerk, miskant, hortensja bukietowa, kulki bukszpanowe
8. dom
9 Taras z pergolą a na niej róże pnące, powojniki, bluszcz
10 przejście z pergolą do części warzywnej na pergoli róża, bluszcz, powojni do przejścia prowadzi ścieżka z luźno rozłożonych kamieni
11 drugie przejście do ogrodu warzywnego również z pergolą a na niej hortensja pnąca
12 rabata hortensjowa z śliwami wiśniowymi
13 ganek
14 garaż blaszany dlatego trzeba go zamaskować, w rzeczywistości postawiony został na przeciw ganka, ale zawsze można go przenieść
15 gaj brzozowy z hostami i miskantami
16 Mała wysepka z iglakami - stożki kule
17 większa wyspa lub skalniak ale tam w okolicy będzie oczyszczalnia ścieków z drenażem więc trzeba będzie umiejętnie dobrać rośliny
18, 19 małe wysepki - nie wiem czy potrzebne - dwa stożki i kula bukszpanowa
20 wrzosowisko
21świerki lub coś w tym stylu
22 też iglaki
23 rabata na której koniecznie muszą znaleźć się kalina, jaśminy, lilaki ale jeszcze nie mam na nią pomysłu. Nie moze być nic wysokiego bo linia elektryczna w górze.
24 żurawki- różne kolory
całoś ogrodzona żywopłotem ze śliwy Ałycza.

Przepraszam ze tak chaotycznie ale chciałam się wyrobić przed wyjściem z pracy.
Ciekawa jestem co o tym sądzicie, będę wdzięczna za wszelkie sugestie i podpowiedzi.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1735-kwiatowe-krolestwo-eli
Gardenarium 16:58, 16 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Lawenda z różami ok jest, a na nią będziesz patrzeć z wysepki otoczonej ekranem z cisów.

7 mi się nie podoba bo taka oderwana od rabat.

24 żurawki różne kolory, ale posadzone co najmniej po kilka sztuk? - albo nawet kilkanaście

Rabata pachnąca nie musi mieć wszystkich roślin pachnących w jednym miejscu, bo co bedzie jak kalina zakwitnie razem z lilakiem? zapachy się pomieszają. Kalinę posadź w pobliżu placyku 1, może tam postawisz ławkę?

Hortensja pnąca na pergolę - nie bardzo, Na ścianę lub drzewo. Na pergolę róża pnąca z clematisem.

Żywopłot z ałyczy - strasznie kolczasty, podczas cięcia można się nieźle poranić, lepiej z graba albo ligustru.

Przy ganku zrób dwie symetryczne rabaty obwiedzione bukszpanem i kuliste formy na pniu posadź.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ElaK 21:17, 16 kwi 2012

Dołączył: 12 kwi 2012
Posty: 30
Serdecznie dziękuję Danusiu za bardzo szybką odpowiedź. Wszystkie Twoje sugestie wykorzystam Teraz czeka mnie najtrudniejsza sprawa czyli konkretny dobór gatunków roślin ale cieszę się że ogólny zarys może być. Zanim wezmę się za dalsze planowanie muszę jeszcze trochę poszukać i poczytać na forum bo to skarbnica wiedzy. Przy następnej wizycie na działce zrobię też zdjęcia bo teraz tak lało że nie było sensu. Na razie za często tam nie bywam bo moja działka oddalona jest od miejsca zamieszkania o jakieś 70 km. Po kilkunastu latach spędzonych w Warszawie chcemy wrócić na wieś bo brakuje nam tu przestrzeni i roślin a ja zawsze lubiłam grzebać w ziemi. Dotychczas gdy odwiedzałam dom rodzinny i rodziców pierwsze kroki kierowałam w stronę warzywniaka i siałam tam spustoszenie wśród chwastów. Niestety mama nie jest wielką miłośniczką roślin i nie daje się namówić na większe kwiatowe i krzaczaste nasadzenia ale jak zobaczy mój wymarzony ogród też pewnie ustawi się w kolejkę po roślinki ale najpierw ten wymarzony ogród musi powstać a nie będzie to prosta sprawa bo żeby go obsadzi trzeba wielu roślin, oj wielu !!!
Na żywopłot wybraliśmy śliwę Ałycza też głównie ze względu na koszty bo jak mąż obliczył do obsadzenia całej działki potrzeba około 1500 roślinek. Za radą wspomnianego przyjaciela zebraliśmy pestki śliwek, które przezimowały w piasku i teraz mieliśmy je podlewać a one miały zacząć puszczać pędy. Póki co leżą i nie okazują oznak życia. Podobno żywopłot ze śliwy szybko rośnie i jest to roślina nie wymagająca zbyt wiele a ciąć będzie mąż bo to jego pomysł więc niech go kłuje (będzie pokorniejszy ). No chyba ze ze śliwek nic nie będzie to wtedy pomyślimy nad zmianą rośliny.
Byłabym wdzięczna jakiejś dobrej duszyce za pomysł na przedogródek, szczególnie za jakieś ciekawe rozplanowanie drogi do garażu, i jej przedłużenia do części warzywnej oraz ścieżki od furtki do ganku i połączenia ganku i garażu. Ogólnym zamysłem jest trawa z rozrzuconymi w niej lużno płaskimi kamieniami. Na przeciwko bramy wjazdowej mamy duży las, głównie sosnowy, dlatego prubuję stworzyć coś w rodzaju jego przedłużenia. Jednak nie przepadam za sosnami i wybrałam gaj brzozowy i w części 21 jakieś iglaki - może świerki serbskie. Pooglądam sobie jeszcze Wasze ogródki może coś mnie zainspiruje.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1735-kwiatowe-krolestwo-eli
Gardenarium 21:19, 16 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Oglądaj wątki w projektowaniu, powklejałam różne fragmenty projektów, może trafisz na nie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies