Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zielony galimatias

Pokaż wątki Pokaż posty

Zielony galimatias

Anaaa 15:10, 17 maj 2012

Dołączył: 15 maj 2012
Posty: 4
Witaj Evchen!
Co do pytania o maty, to jest w dziale ogrod caly watek poswiecony matom. Tam na pewno znajdziesz odpowiedz. Pozdrawiam serdecznie!!!
____________________
Sebek 06:17, 18 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
1 - Wzdłuz linii możesz mieszać - np. różne kolory żurawek, ale sadzone grupami - lub innymi bylinami, iglaki też będą dobre, zwłaszcza cięte

2- Nie sadź jednego - zrób żywopłot mieszany - np. w jednej linii kilka cisów, potem kilka tui, świerków serbskich i choin kanadyjskich - nie będzie nudno

3 - to dobry pomysł, wiśnia ma docelowo szerokość 1.5 metra także jedna powinna starczyć

4 - chodzi oto kółko niedalelko grilla? Kalina rośnie w duży krzew, ja bym je rozsadził

Włóknina - zobacz na zdjęcia w tym wątku i sama oceń, czy warto
http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Evchen 22:12, 19 maj 2012


Dołączył: 07 maj 2012
Posty: 4059
Dziękuję Wam za odpowiedzi Nie było mnie trochę, bo zakopałam się po uszy w lekturze forum i innych poradnikach dla początkujących ogrodników. O włókninie przeczytałam na forum i mam nadzieję, ze małżonek z niej zrezygnuje. Za to poszliśmy na kompromis i zaaranżujemy w ogrodzie kilka elementów wysypanych żwirkiem
Sebek
ad. 3 - ad. wiśni - w jakiej odległości od tarasu posadzić, żeby nie przeszkadzać korzeniom? Nie ukrywam że chciałabym jak najbliżej W grę wchodzi jeszcze ewentualnie wierzba płacząca - może nie jest tak dekoracyjna jak wiśnia, ale jest dość gęsta więc pełniłaby jeszcze funkcję praktyczną - zasłaniałaby nieco widok na sąsiednie ogrody.
myślałam o czymś takim jak poniżej Niestety nie jestem zbyt biegła w programach komputerowych, więc proszę o wybaczenie.
Po prawej stronie ścieżki rośnie różowy clematis, przed nim chciałam posadzić różanecznik biały z fioletowymi języczkami w środku i wysypać podłoże żwirkiem granitowym, bo mam opaskę wokół domu z granitu (chociaż bardziej podobałyby mi się jako wypełnienie białe otoczaki, ale myślę, ze za bardzo byłoby nadziwaczone)
Po drugiej stronie ścieżki (ten mały trójkącik) jest miejsce do zagospodarowania. Na początku chciałam to wysypać żwirkiem i posadzić okrągły bukszpanik, ale pomyślałam, że taras będzie taki "goły" stąd pomysł z wiśnią lub ewentualnie wierzbą płaczącą.

Mogłoby tak być?
ad. 4. Chodzi o kaliny które rosną przy ogrodzeniu. Próbowałam to zaznaczyć poniżej
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3282-bb
Evchen 13:51, 06 cze 2012


Dołączył: 07 maj 2012
Posty: 4059
Dzień dobry wszystkim długo mnie nie było, ale nie siedziałam z założonymi rękami Zrobiłam sobie rzut ogrodu i zaczęła się radosna twórczość - częściowo wprowadzona w czyn!.
Tak jak radził Sebek nasadziłam wzdłuż linii ogrodzenia żywopłot mieszany, a w zasadzie jego część Na planie jest on po prawej stronie - pośrodku są 3 dorodne egzemplarze cisa wysokości ok. 1,5-2 m, a po ich bokach po kilka sztuk pęcherznicy żółtej (żeby nie było za ponuro). Nie wiem co posadzić dalej - ciągnąć pęcherznice do końca, czy raczej cisa albo tuje ???.
Udało mi się też zdobyć okazyjnie kulki bukszpanowe, które nasadziłam wzdłuż ścieżki ( nr 3). Rabata będzie wysypana białym żwirkiem. Kulki bukszpanowe pojawią się też na rabatach w całym ogrodzie, bo za sprawą Danusi zakochałam się i w bukszpanach i w cisach
Plan ogrodu jest teraz taki:

Przeraziłam się kiedy zaczęłam spisywać wszystkie rośliny, które mam i które zamierzam posadzić . Na pewno nie jest to zgodne z zasadą Danusi - mało odmian, duży efekt Ale cóż...
W spisie roślin pozycje w kółeczkach już sobie siedzą na swoich miejscach Te bez kółek - są planowane.
Moje dylematy:
1. czy robić żywopłot z cisa po lewej stronie - w formie ciągłej, czy przerwać go jakimiś pnączami????
2. co zrobić obok tarasu, żeby nawiązać do kulistych form bukszpanów i bieli tarasu? może być tak?
"ścieżka bukszpanowa" byłaby na białym żwirku, tak jak ta wzdłuż ścieżki prowadzącej do tarasu.
3. czy hortensje zniosą pełne słońce w ciągu całego dnia? Cienia u nas brak...
4. Mam jeszcze w doniczkach kilka krzewów na które nie potrafię znaleźć miejsca:
2 magnolie: 1 szt Norman Gould i 1 szt merrill. Tą która rośnie wyżej chciałam dać w pobliżu cisa elegantissima, tą bardziej krzewiastą gdzieś w pobliżu tarasu....
2 sztuki azalii mleczno-żółtych - dosadzić je do tej pojedyńczej przy cisie czy raczej np. po obu stronach "ciurkadełka"?....
1 bukszpan, którego chciałabym przyciąć w stożek - ma ok. 1,5 m wysokości. Czy miejsce obok tarasu będzie dobre?
14 kulek bukszpanowych
5. Co posadzić na "tylnej" ścianie ogrodu - chciałabym, by pełniło to również funkcję ochronną - za nami tylko pola, po których nie wiadomo kto chodzi...

Dużo się tego uzbierało, wiem... ale będę ogromnie wdzięczna za pomoc, bo rośliny czekają, a małżonek naciska żeby sadzić.... . A niedługo zaczynają się mistrzostwa w piłce, wtedy o sadzeniu mogę zapomnieć...
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3282-bb
Diana 06:36, 21 cze 2012


Dołączył: 03 sie 2011
Posty: 2047
witam
pierwsza cię znalazłam, gdy zobaczyłam wczoraj ten twój śliczny taras, nie mogłam sie powstrzymać i jesteś pokazuj kochana swój tarasik raz jeszcze lecz u siebie !!!
pozdrowienia
Evchen 09:19, 21 cze 2012


Dołączył: 07 maj 2012
Posty: 4059
A to mnie zaskoczyłaś Kobieto
Zdjęcia wieczorkiem Wpadłam tylko na chwilkę na forum przy porannej kawie i wpadłam
Ale obiecuję poprawę wieczorem:
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3282-bb
Diana 09:22, 21 cze 2012


Dołączył: 03 sie 2011
Posty: 2047
witam ja dzisiaj tak wyjątkowo z raniutka samego.........męża odwoziłam na pociąg i jak wróciłam to już tak pomyślałam żeby podejrzeć twój tarasik
betysia 09:23, 21 cze 2012


Dołączył: 18 cze 2012
Posty: 1810
Ewus !!!! jestes kobietko, no BRAWO!!!!
ja tylko na sekundke, bo teraz nie moge ale przywitac sie chcialam, buziaki zostawic i zachwycic sie planem !!! super !!!!
najbardziej urokliwy jak dla mnie bedzie zakatek z hortensjami !!!!!! ubustwiam!!!! nie patrz na slonce, bo u mnie jak na patelni...i jakos sobie dziwczyny radza, choc wspomagac je musze ale cos za cos !
Zajrze po poludniu na 10000% i na spokojnie poczytam a Ty jakies zdjecia wrzucaj Kochanienka!!!!
sciskam i juz tesknie!!!!
wroce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
____________________
Stary dom, zapomniany ogrod i ... ja na francuskiej ziemi http://starydomzapomnianyogrodija.blogspot.fr/
abiko 09:32, 21 cze 2012


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
Ewa.. wrzuć więcej zdjęć i może po jednej rabacie, bo ja się zgubiłam aczkolwiek mam to samo... wszystko na raz

nie widzę planu ogrodu, dasz radę powiększyć?

____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
Evchen 09:42, 21 cze 2012


Dołączył: 07 maj 2012
Posty: 4059
abiko napisał(a)
Ewa.. wrzuć więcej zdjęć i może po jednej rabacie, bo ja się zgubiłam aczkolwiek mam to samo... wszystko na raz

nie widzę planu ogrodu, dasz radę powiększyć?


Aga, pewnie dam radę, jak mi ktoś podpowie jak się powiększa Bo ja nietechniczna jestem.. Ale szybko się uczę (podobno)
Ale masz rację, najlepiej byłoby po jednej rabacie Poszukam coś i wkleję. No i jeszcze ostrzec muszę - u mnie jest naprawdę totalny galimatias Z planu zostało tylko mgliste wspomnienie, bo koncepcje zmieniają mi się codziennie
Zacząć od najgorszej czy od hmmm... najbardziej poukładanej rabaty?.. Chociaż - ja właściwie poukładanych chyba nie mam..!
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3282-bb
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies