Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

lukasz133 18:57, 19 cze 2016

Dołączył: 10 kwi 2016
Posty: 12
Witam,Pani Danusiu mam pytanie,zasiałem trawnik 28 kwietnia,trawnik się ładnie zakrzewił,kosiłem 2 razy,ale zauważyłem ze nie chcę rosnąć,w paru miejscach tylko obficie rośnie,trawnik codziennie podlewany,chciałbym użyć nawozu aby wspomóc wzrost,ale to bedzie pierwszy nawóz dla trawnika i nie wiem jaki ma być,trawę mam firmy barenbrug i producent trawy polecał mi nawozy też tej firmy,tylko nie wiem który wybrać,wiosenny czy letni,o to składy:
wiosenny:
25 % Azot całkowity (N)
4,2% Azotany-N (N-NO3)
1,2% Amonowe-N (N-NH4)
19,6% Mocznik -N (N-NH2
5 % Pięciotlenek fosforu (P2O5)
5% Rozpuszczalny w neutralnym cytrynianie amonu
4,6% Rozpuszczalny w wodzie
15 % Tlenek potasu (K2O)
Rozpuszczalny w wodzie.
2,5 % Tlenek magnezu (MgO)
Rozpuszczalny w wodzie.
letni:
20% Azot całkowity (N)
5,6% Azotany - N (N-NO3)
1,2% Amonowe - N (N-NH4)
13,2% Mocznik - N (N-NH2)
5% Pięciotlenek fosforu (P2O5)
5% Rozpuszczalny w neutralnym cytrynianie amonu
4,6% Rozpuszczalny w wodzie
20% Tlenek potasu (K2O)
Rozpuszczalny w wodzie
2% Tlenek magnezu (MgO)
Rozpuszczalny w wodzie
Z góry dziękuję za pomoc
takos 13:32, 20 cze 2016

Dołączył: 16 cze 2016
Posty: 9
Jak myślicie co ile warto jest nawozić Pro-Complex Vila Yara ?
Producent podaje co 60 dni.

Komzi 18:23, 20 cze 2016

Dołączył: 20 cze 2016
Posty: 13
Jest to mój pierwszy post, więc na początku Witam wszystkich serdecznie

A teraz do rzeczy.
Prosiłbym o radę, trawnik założony w zeszłym roku pod koniec lata przez ogrodnika.

Po zimie niestety wygląd średnio satysfakcjonuje.
Dodatkowo brak czasu spowodował że ograniczyłem się jedynie do koszenia.
Trawa wygląda średnio, a najbardziej "dobijają" mnie placki pomiędzy kępkami.

Jest również sporo suchej trawy po zimie, której niestety jak wyżej wspomniałem z braku czasu nie wygrabiłem.

Chciałbym trawnik zregenerować aby odbił i się zagęścił.

Mamy przedsionek lata, więc nie wiem czy bezpiecznie będzie podawać nawóz z dużą ilością azotu.

Pytanie co najlepiej teraz uczynić ?

Plan mam taki, żeby:
- ostro go wygrabić, pozbędę się zalegającej suchej trawy
- kolejny krok to podać nawozy:
Generalnie myślałem o saletrze amonowej, ewentualnie saletrze wapniowej(mam w niektórych miejscach mech, ale niezbyt dużo), salmag lub mocznik, no i dodatkowo nawóz wieloskładnikowy NPK np. polifoska 6, 8 lub 12.
Pytanie która ? Kolega Gemciu pisał, że ta z większą ilością azotu na tą chwilę średnio się nadaje z tego względu że może spowodować spalenie trawnika.
Wiem i rozumiem że nawozy azotowe daję się wiosną ale co w przypadku jeśli się go w ogóle nie podało?
Jeśli chodzi o nawóz wieloskładnikowy, czy po jednym podaniu mam po np. 3-4 tygodniach już w lipcu podać go kolejny raz ? (w tym przypadku chyba lepiej mieć polifoskę z jak najmniejszą ilością azotu).

Zlitujcie się pomóżcie

Z góry dziękuję.

Poniżej kilka zdjęć trawnika.




Na 4 zdjęciu widać kawałek trawnika po wygrabieniu zalegajacej suchej trawy.

Gardenarium 07:39, 21 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zlitować to się tylko może pogoda i da odpowiednią ilość wody. jeśli nie - podlewać musisz.

Trawa potrzebuje do szczęścia głównie wody, nawozu i koszenia co 4 - 7 dni.

Regeneracja się przyda, wydrapanie niezbyt silne bo to młoda trawa. Posypanie ziemią z worków, przegrabienie, nasiona ewentualnie w gołych miejscach i nawóz wieloskładnikowy, nie saletra. Następnie tego samego dnia woda, aby nawóz rozpuścić, sam deszcz nawet nie pomoże, bo granulki muszą się rozpuścić.


My się nie musimy zlitować, zlitować nad swoim trawnikiem musisz Ty sam, nikt za Ciebie nie zrobi tej roboty. Regeneracja, nawóz, woda. Koszenie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
krzysztof_wl... 08:24, 21 cze 2016

Dołączył: 21 cze 2016
Posty: 3
Witam wszystkich mam pytanko mam dosyć duży trawnik w maju poszło 30 kg saletry amonowej i to był jedyny nawóz w tym roku. Trawa to barenbrug exclusor siana w tamtym roku. Po zastosowaniu saletry amonowej mieliśmy piękny trawnik ale widac już brak nawozu kolor wzrost itd to nie to samo co jeszcze miesiąc temu. I tu pytanie co teraz zastosować na taki trawnik aby znowu jego wygląd był taki piękny. Trawa jest podlewana zraszaczami.

trawa ok 10 maja


trawnik dziś

Gardenarium 09:46, 21 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wieloskładnikowy nawóz do trawników, jest ich wiele. Nie na 100 dni, tylko zwykły.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lukasz133 10:41, 21 cze 2016

Dołączył: 10 kwi 2016
Posty: 12
Pani Danusiu ten nawóz wieloskładnikowy ma byc wiosenny czy letni,wiosenny ma zazwyczaj wiecej azotu?
lukasz133 12:38, 21 cze 2016

Dołączył: 10 kwi 2016
Posty: 12
Pani Danusiu czy azofoska może być stosowana na trawniki
Komzi 13:57, 21 cze 2016

Dołączył: 20 cze 2016
Posty: 13
Gardenarium napisał(a)
Zlitować to się tylko może pogoda i da odpowiednią ilość wody. jeśli nie - podlewać musisz.

Trawa potrzebuje do szczęścia głównie wody, nawozu i koszenia co 4 - 7 dni.

Regeneracja się przyda, wydrapanie niezbyt silne bo to młoda trawa. Posypanie ziemią z worków, przegrabienie, nasiona ewentualnie w gołych miejscach i nawóz wieloskładnikowy, nie saletra. Następnie tego samego dnia woda, aby nawóz rozpuścić, sam deszcz nawet nie pomoże, bo granulki muszą się rozpuścić.


My się nie musimy zlitować, zlitować nad swoim trawnikiem musisz Ty sam, nikt za Ciebie nie zrobi tej roboty. Regeneracja, nawóz, woda. Koszenie.


Dzisiaj biorę się za grabienie.

Pani Danusi a który nawóz wieloskładnikowy Pani zaproponuje ?
Myślałem o polifosce, tylko pytanie którą (4, 5, 6, 8 a może 12), ewentualnie coś innego sprawdzonego ?
Co do samego nawożenia, to po jakim czasie powtarzać rozsiewanie nawozu?
I kiedy uczynić to ostatni raz ?
Wiem, że na jesień pod koniec września uderzyć najlepiej nawozem jesiennym na przezimowanie.

Jeśli chodzi o ziemię to jakaś konkretna ?
Na moje 500-600m2 trawnika ile mniej więcej takich worków zakupić ?
Ma to być cienka warstwa, czy raczej grubiej sypnąć ?
Gardenarium 19:29, 21 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
lukasz133 napisał(a)
Pani Danusiu czy azofoska może być stosowana na trawniki


Lepiej florovit do trawników, azofoska pod krzewy i byliny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies