Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

lizaak 20:43, 19 kwi 2016

Dołączył: 19 kwi 2016
Posty: 1
Witam, potrzebuję pomocy, nie wiem jaka choroba dopadła moje świerki, na całej długości świerków usychają igły, zaczynają wypadać, drzewa wyglądają strasznie. Są prawie łyse. Świerki mają dziesięć lat, nie wygląda to jak typowe brązowienie, igły zaczynają raczej jaśnieć, a potem nie wiadomo kiedy gałąź zostaje łysa. Na pojedynczych gałęziach widać też zieloną... "pleśń", a jeden ze świerków jest zaatakowany też szarą pleśnią - taką jaka często dotyka drzew owocowych. Bardzo proszę o jakąś poradę, niedługo wszystkie drzewa zostaną bez igieł, a ja nie mam pojęcia co robić, a co najgorsze nie wiem nawet co to za choroba... Pozdrawiam.









Mazan 13:55, 20 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Lizaak

Za mało danych. Wspominasz jedynie o szarej pleśni, a o kłaczkach białej waty czy też białych grudkach ani słowa. Lupa w rękę i zobacz czy to mszyca lub inny szkodnik. Porosty na gałęziach są oznaką, że wydziela się dużo substancji odżywczych w postaci gazu, który mieszając się z wodą /rosa, deszcz/ daje pożywkę tym organizmom pobierającym pożywienie jedynie z powietrza. My możemy jedynie odczuwać świeże powietrze.
Rozjaśnienie igliwia i jego opadanie może być skutkiem żerowania zrostka świerkowego, ale fotki słabej jakości nie ukazują tego.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
iwka 14:46, 20 kwi 2016


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Mazan napisał(a)
Iwka

Przypomina jedną z chorób zgorzelowych. Nie miały jesienią za wilgotno? Teraz tylko zlać prewicurem. To nie jest jeden grzyb lecz chyba więcej. Różowa symuluje obraz fuzariozy jako choroby odglebowej, ale czy to to? Podobny efekt uzyskałem z infekcji na korzeniach łopianu.
Po 3 tyg. popraw HT jeśli używasz lub Mildexem.



Pozdrawiam


Fuzarioza, choroba odglebowa strasznie brzmi.

Te co nie dawały oznak życia wywaliłam, z pozostałymi postąpię tak jak radzisz, HT używam dziękuję
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Mazan 15:07, 20 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Iwka

Strasznie brzmi? Dlaczego? Przecież spotykasz się z nią wiosną niemal na każdym kroku, nie mówiąc o lecie. To jedna z częstych chorób zgorzelowych siewek różnych roślin. Dlatego zalecam tym, którzy używają OW opryski siewek tym preparatem, dla 'konwencjonalnych' natomiast użycie dithane czy bravo. Wybaczcie ten podział, ale innego nie wymyślę.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Flower1 17:55, 27 kwi 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 2278
Witam ,nie wiem co sie dzieje z moją magnolią, bardzo proszę o pomoc .Kupiłam ją rok temu dużą ok.2m jest wsadzona w miejscu osłoniętym od wiatru ,wsadzajac ją pomieszałam 3/4 ziemi ogrodowej i troche torfu, została okryta i okopczykowana na zime .Jest zasilana i podlewana.Dbamy o nią jak możemy Jak ją kupowałam wydaje mi sie że też miała takie rdzawe plamy ale nie zwróciłam na to uwagi bo nie było tego dużo.W zeszłym roku w lecie powtórzyła kwitnienie wiec byłam pewna że jest jej dobrze(było troszke brazowych lamówek na pączkach)może ktoś wie co jej dolega??


____________________
Magda- Wyczaruję ogród*** Wizytówka
Kasya 18:09, 27 kwi 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41909
Flower1 napisał(a)
Witam ,nie wiem co sie dzieje z moją magnolią, bardzo proszę o pomoc .Kupiłam ją rok temu dużą ok.2m jest wsadzona w miejscu osłoniętym od wiatru ,wsadzajac ją pomieszałam 3/4 ziemi ogrodowej i troche torfu, została okryta i okopczykowana na zime .Jest zasilana i podlewana.Dbamy o nią jak możemy Jak ją kupowałam wydaje mi sie że też miała takie rdzawe plamy ale nie zwróciłam na to uwagi bo nie było tego dużo.W zeszłym roku w lecie powtórzyła kwitnienie wiec byłam pewna że jest jej dobrze(było troszke brazowych lamówek na pączkach)może ktoś wie co jej dolega??




tak teraz wyglądają magnolie po przymrozkach

nie było u ciebie przymrozkow ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Mazan 19:06, 27 kwi 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Flower1

Jeżeli to przemrożenie, jak mówi Kasia, czy też kontynuacja poprzednich przebarwień - powinnaś użyć środka przeciw szarej pleśni. Uszkodzenia mrozowe to otwarta droga do infekcji. Może być Bravo, Teldor i inne.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Flower1 20:39, 27 kwi 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 2278
Kasya napisał(a)


tak teraz wyglądają magnolie po przymrozkach

nie było u ciebie przymrozkow ?

Tak były przymrozki ale oprócz tego że kwiatki mogą być przemrozone troszeczke ma te rdzawe wykończenia liści i nie wiem co to jest,to było przed przymrozkami.Spryskam czymś od szarej pleśni..dziekuje.
____________________
Magda- Wyczaruję ogród*** Wizytówka
Flower1 20:40, 27 kwi 2016


Dołączył: 12 kwi 2015
Posty: 2278
Mazan napisał(a)
Flower1

Jeżeli to przemrożenie, jak mówi Kasia, czy też kontynuacja poprzednich przebarwień - powinnaś użyć środka przeciw szarej pleśni. Uszkodzenia mrozowe to otwarta droga do infekcji. Może być Bravo, Teldor i inne.


Pozdrawiam

Dziękuje tak uczynie,może pomoże.
____________________
Magda- Wyczaruję ogród*** Wizytówka
dominika_ 16:37, 29 kwi 2016


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 3697
Witam
Czy może rozpoznajecie czy to jakaś choroba grzybowa zaatakowała moje laurowiśnie?
Można to opryskać topsinem?



____________________
Dominika - Nadchodzi wiosna-czas na ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies