Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

marcin_pacyna 08:44, 24 maj 2017

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
lucca napisał(a)
Witam wszystkich,

Mam problem z moimi świerczkami Conica. Brązowieją młode pędy, dostały takich regularnych brązowych plamek, jak na zdjęciach poniżej. Co to może być i jak je odratować?

Będę wdzięczna za pomoc




Lucca,
Wklejam poniżej tekst z neta o stosowaniu Envidora, który pomaga na przędziorka.
Można zastosować go jeden raz w sezonie i najlepiej właśnie po kwitnieniu. Preparat ten działa długo i na wszystkie stadia rozwojowe przędziorków hamując ich rozwój i nie pozwalając przechodzić do kolejnej fazy rozwojowej. Nie działa na samce, stąd długo można obserwować formy ruchome na liściu, co wcale nie świadczy o niezadziałaniu preparatu, ani o konieczności zastosowania kolejnego zabiegu. By możliwe było zastosowanie Envidoru 240 SC, konieczne jest ciepło w trakcie i po zabiegu. Preparat ten można stosować w temperaturze od 10°C i nie wyższej niż 25°C, przy wilgotności powietrza nie niższej niż 50% (zalecenia producenta). Najbardziej optymalna temperatura to 16-18°C. Pełną skuteczność można ocenić dopiero po 7 dniach od wykonania zabiegu

W przyszłym roku należałoby użyć Promanalu w lutym/marcu, jak będzie powyżej 10 stopni, a niewykluczone że jeszcze w tym na jesień również - z tego, co pamiętam, to pomaga on nie tylko w zwalczaniu mszyc, ale też przędziorka.

Można wcześniej użyć węża ogrodowego z wodą, która po prostu w jakimś zakresie zmywa go z drzewek. Ale oczywiście zrób odstęp między solidnym użyciem wody a Envidora, żeby nie zmyć zastosowanego środka albo nie użyć środka na mokre drzewka.
Mycha 09:15, 24 maj 2017


Dołączył: 17 lut 2017
Posty: 29
Mazan, dziękuję Ci. Nie przypuszczałam, że karagana choruje na werticiliozę. Skąd toto się bierze? Czy ja coś zrobiłam źle?
____________________
Paulina
Elinka 11:12, 24 maj 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Mazan co my zrobilisbysmy bez Ciebie, dziekuje bardzo.
Jak znajdziesz chwile zerknij jeszcze na moje kolejne zdjecia , probuje sama zdiagnozowac czyytajac forum ale pewnosci nie mam

Czy na swierku karlowy. Nidiformis i na cisach moga byc przedziorki?

____________________
elinkowy-ogrod
Mazan 11:58, 24 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Elinka

One nie tylko mogą być. One są. Wojuj z nimi.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Elinka 18:05, 24 maj 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
No nie Mazan,zartujesz naprawde sa?
Liczylam ze te brazowe przyrosty swierka to moze przypalenie sloncem albo przymrozek, kurcze. A to robale? Ale tam nic nie widac .
Na cisach to przynajmniej pajeczynki sa a na swierku nic, albo ja slepa.

Ale powaznie - jesli twierdzisz ze sa a Ty tu rzadzisz to powiedz czym walczyc .
Powiem ze na cisach jesttez misecznik cisowiec i spryskalam mospilanem dwa dni temu czy to zabije przedziorka czy musze czyms jeszcze pryskac.
Swierki nidiformis spryskalam topsinem bo myslalam ze to moze jakas choroba grzybowa
Buki mam pryskac na zdobniczke tym srodkiem na S co wczesniej podawales
Reasumujac czego uzyc zeby to ogarnac a jednoczesnie nie zalac calego ogrodu ciezka chemia (mam drzewa i krzewy owocowe i. Najchetniej robilabym ekologicznei ale pewno nie da sie tylu gatunkow robali herbatka tymiankowa usunac, choc zaczelam ja stosowac na owocowych)

Jestem wdzieczna za Twoja cierpliwosc i dzielenie sie radami na przyszlosc moze sama cos tam sobie rozpoznam ale teraz pierwszy sezon i musze prosic Ci wciąż o pomoc )
____________________
elinkowy-ogrod
Mazan 19:58, 24 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Elinko, to wątek o chorobach i szkodnikach, doradztwem zajmiemy się u Ciebie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Toszka 20:04, 24 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Świerk Nidiformis to na pewno robota ostatnich przymrozków. Mój tak samo wygląda. Delikatnie obskubać. Oprysk nie zaszkodzi.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Malgosiak 20:38, 24 maj 2017

Dołączył: 13 kwi 2016
Posty: 33

Mazan bardzo dziękuje za pomoc

Wykopałam krzak który pada na jeszcze zielonym pedzie pojawiło się brązowe zgrubienie. Korzenie ciężko mi ocenić. Ziemia w tym miejscu jest gliniasta. PH niby w normie ale rośnie skrzyp co by wskazywało na kwaśne.
Pytanie co dalej ? Krzaki padnięte wykopać? a te które jeszcze walczą czymś spryskać? czym odkazić ziemie? Bo pasadznie nowych sadzonek w miejscu gdzie padły rok temu nic nie dało.




____________________
Gosia
Malgosiak 20:41, 24 maj 2017

Dołączył: 13 kwi 2016
Posty: 33
Toszka napisał(a)
Świerk Nidiformis to na pewno robota ostatnich przymrozków. Mój tak samo wygląda. Delikatnie obskubać. Oprysk nie zaszkodzi.


A czym pryskać? Moje cisy też mają takie brązowe końcówki. Stawiałam na przymrozek bo pojawiły się te zmiany na nowych przyrostach po przymrozkach.
____________________
Gosia
Toszka 20:54, 24 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Malgosiak napisał(a)


A czym pryskać? Moje cisy też mają takie brązowe końcówki. Stawiałam na przymrozek bo pojawiły się te zmiany na nowych przyrostach po przymrozkach.


Cisa niczym nie pryskać. Te zmarznięte przyrosty, jak wyschną to kruszą się w palcach. No chyba, ze jest misecznik to lipiec-sierpień Kohinor.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies