Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Pokaż wątki Pokaż posty

Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

madziq 15:03, 26 cze 2017

Dołączył: 19 lut 2017
Posty: 15
Witam
Zwolniło mi się miejsce w skrzyniach - po bobie, groszku cukrowym i kalarepce (która zresztą wyszła taka sobie, jedna pękła, druga nie ma zgrubienia tylko zaczęła kwitnąć?).
Co mogę posadzić na miejsce tych warzyw? W skrzyni sąsiadem będzie ogórek (odmiana krzaczasta do donic) i koperek.
Sebek 09:08, 14 lip 2017


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Po bobie posadź to co nie cebulowe i bobowate Był już taki wątek na forum
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
AgaCzek 13:12, 14 lip 2017


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Stosujecie po zbiorach poplon w warzywnikach?
Jeśli tak to jaki?
____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
Gardenarium 10:09, 03 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Po wyrwanych warzywach sieję sałaty na listki, własnie wczoraj posiałam różności listkowe, kolorowe. A nawet posadziłam zakupione w doniczkach, już mają listki gotowe do cięcia. Pozostałe miejsca obsiałam nasionami rukoli i sałat.

Może być rzodkiewka ale u mnie nikt w tym roku nie je hmm

Możesz też, żeby nie eksploatować gleby nadmiernie, posiać nawozy zielone jakąś seradelę lub facelię.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
iwonkap 13:31, 12 wrz 2017

Dołączył: 02 kwi 2015
Posty: 722
Pytanko - w tym roku w skrzyniach miałam w cylindrach pomidory, kończą swoj czas juz powoli. W przyszłym roku chciała bym posadzić w tym samym miejscu i mam zatem pytanko czy coś zrobić teraz ziemią, jakoś przygotować do kolejnego sezonu - nic nie udąło mi sie posadzić tam w międzyczasie bo gęsto nasadziłam pomidorków Pomidorki nie chorowały na koniec troszkę gorzej wyglądały ale ciągły deszcz im chyba nie pomagał.
DarJush 11:37, 13 wrz 2017


Dołączył: 30 cze 2017
Posty: 51
Nie mam doświadczenia z pomidorami, ale z tego, co czytałem to w przypadku pomidorów płodozmian nie jest konieczny jeśli nie chorowały. Oczywiście glebę wiosną warto wzbogacić "przerobionym" kompostem oraz ekologicznym nawozem zawierającym składniki, których pomidory wymagają do dobrego wzrostu.
iwonkap 12:31, 13 wrz 2017

Dołączył: 02 kwi 2015
Posty: 722
DarJush napisał(a)
Nie mam doświadczenia z pomidorami, ale z tego, co czytałem to w przypadku pomidorów płodozmian nie jest konieczny jeśli nie chorowały. Oczywiście glebę wiosną warto wzbogacić "przerobionym" kompostem oraz ekologicznym nawozem zawierającym składniki, których pomidory wymagają do dobrego wzrostu.


Dziękuję
U sąsiadki chorowały i podpytuje mnie co ma zrobić? jaos ta ziemie "odkazić" czy zima sama załatwi sprawę ?
DarJush 11:05, 14 wrz 2017


Dołączył: 30 cze 2017
Posty: 51
Najlepiej sadzić w innym miejscu. Podobnie jest z innymi roślinami np. z selerem, który zajęty przy chorobę grzybową nie powinien być sadzony w tym miejscu przez 4 sezony. Jeśli kwestia dotyczy skrzynek, to w przypadku, gdy koniecznie mają być tam pomidory najlepiej wymienić glebę albo sadzić inną odmianę. Ja bym nie ryzykował, ponieważ szkoda czasu i wysiłku jeśli ma się to zmarnować. Wydaje mi się, że z "odkażaniem" ziemi może być problem. W necie znajdziesz raczej sugestie zastosowania preparatów chemicznych sterylizujących glebę - usuwających grzyby, wirusy, bakterie, nicienie etc. Można zastosować tzw. parowanie gleby, ale pytanie, czy będzie to opłacalne w przypadku zatrudnienia firmy, która je wykona.
Pomarancza 22:43, 16 lis 2017


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Jaka jest minimalna (ale jeszcze sensowna) wielkość skrzyni na warzywa? Takie o wymiarach +/- 120x200 wydają mi się zbyt wielkie jak ma mój areał. Jakie problemy, poza szybszym przesuszaniem się podłoża, mogą być związane z mniejszymi skrzyniami?

____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
magdaw 23:11, 16 lis 2017

Dołączył: 23 sty 2015
Posty: 537
pomarańczo 1,2 na 2 m są idealne zrób mniej tych skrzyń jeśłi masz mało miejsca, ja mam takie 4 i nie wyobrazam sobie mniejszych
____________________
Magda zamieszkać w ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies