Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zmienić pobojowisko w ogród...

Pokaż wątki Pokaż posty

Zmienić pobojowisko w ogród...

Pomarancza 10:57, 09 kwi 2015


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Moim marzeniem od zawsze był dom z ogrodem. Dom już stoi, mieszkamy w nim od 5 mięsięcy i jest cuuuudnie . Teraz czas na ogród. Pomysłów ogólnych mam pełno, chyba nawet za dużo jak na moje skromne 9 arów. Za to jak przychodzi co do konkretów, to trudno mi się zdecydować na konkretne gatunki i odmiany, nie mam jeszcze wystarczającej wiedzy .

W pierwszej kolejności chciałabym zająć się rabatą od frontu, przy ścianie domu.
Stanowisko jest trudne: słońce jest krótko, ale w godzinach południowych: od ok 12.00 do 15.00. Rabata jest wąska - z lewej 130cm, z prawej zwęża się do 100cm i długa na ok 8 metrów. Trzeba zachować w nasadzeniach jakiś odstęp od ściany, bo jest drenaż i sucho - z 40cm wystarczy?
Jest to strona zachodnia, zimą wieją tam silne wiatry. Deszcze są tu zawiewane przez wiatr, sucho nie jest, ale z kolei zimą może się obsuwać śnieg z dachu.

I co z tym zrobić?? Zależy mi bardzo, żeby to była ładna rabata, dekoracyjna cały rok. Ze względu na śnieg myślałam o dużym udziale traw, ale z kolei wiosną byłoby tam brzydko i łyso A większych krzewów iglastych posadzić nie mogę, bo za blisko fundamenty i korzenie mogłyby je uszkodzić...

Proszę, pomóżcie, bo osiwiałam już.
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
Gardenarium 10:59, 09 kwi 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Polecam artykuł, żeby nie pisać od nowa tego samego, bo napracowałam się
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/376-dobor-odpowiednich-roslin-do-ogrodu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pomarancza 11:17, 09 kwi 2015


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
O, jaka szybka odpowiedź!
Artykuł czytałam, niestety nadal nie wiem, jak i z której strony zabrać się za tą rabatę. Chętnie nasadziłabym tam iglaków i rododendronów, do tego pierisy - ale ze względu na te fundamenty zaraz obok to chyba niedobry pomysł. No i spadający śnieg...

Wkleję zdjęcia, proszę tylko się nie przerażać obecną brzydotą tego miejsca. Ziemia będzie podsypana do wysokości żwiru na podjeździe. tam, gdzie jest niewielka dziura między oknami, jest doprowadzony gaz.





____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
Pomarancza 13:09, 09 kwi 2015


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Czy hortensje bukietowe można sadzić tak blisko fundamentów?

To byłby jakiś trop, bo zdaje się, że je się ścina nisko po zimie, więc śnieg by im nie zaszkodził. A ładne są .
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
rumiankowa 14:41, 09 kwi 2015


Dołączył: 25 cze 2013
Posty: 294
Wpisuję się

Jestem na podobnym etapie z ogrodem, choć mieszkamy u siebie 2 rok.

Niewiele podpowiem, sama jestem początkująca, ale będę podgladać i kibicować
____________________
Marta - Ogródek rumiankowej
aptu 15:20, 09 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
Hej, nie przejmuj się każdy tak ma na początku drogi, (ja też początkująca), cały czas się zastanawiam co i jak, co do odległości hortensji od fundamentów nie pomogę, ale chyba nie przeszkadzają, nigdzie o tym nie słyszałam
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
Pomarancza 11:48, 10 kwi 2015


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Aptu, Rumiankowa - fajnie, że jesteście
Mam pomysł na takie coś:


Od lewej:
jakiś miniaturowy stożkowy iglak, trzy cyprysiki filifera nana, azalie, z tyłu wysokie trawy, trzy kule bukszpanowe i hakonechloa, znów azalia, hortensja bukietowa Bobo, 2 wysokie jałowce, cyprysik filifera nana i znów azalia.

Nie wiem, czy dobrze...
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
czarna_aga 12:42, 10 kwi 2015

Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 98
Witam na początku ogrodowiskowej drogi

Generalnie projekt jaki stworzyłaś bardzo mi się podoba Możesz też rozważyć na brzegach rabaty jeszcze funkie, bo przy tym stanowisku myślę, że ładnie by rosły
____________________
MAŁY OGRÓD CZARNEJ AGI
Pomarancza 12:48, 10 kwi 2015


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Witaj Czarna_ago
Wlaśnie dotarło do mnie, że hakonechloa, która bardzo mi się podoba będzie raczej za duża na tą rabatę . Rośnie do 60cm, czyli kule bukszpanowe musiały być jeszcze większe, a wtedy 3 szt w trójkącie się nie zmieszczą...

Chyba za głupia na to projektowanie jestem, wnętrza domu łatwiej mi ogarnąć

____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
aptu 14:04, 10 kwi 2015

Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 146
Witam, ale są chyba różne odmiany tej trawki - Danusia zamieścił kiedyś artykuł:


http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/217-portrety-roslin-hakonechloa-macra-aureola


A co do projektowania ogrodu to się nie przejmuj, ja też mam totalny mętlik w głowie

Pozdrawiam, sąsiadkę
____________________
Magda - U mnie, na wsi...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies