Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród dla Mamy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród dla Mamy

nieszka 22:59, 10 kwi 2013


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 2676
Bukszpaną nie powinno zaszkodzić przesadzenie. Tylko może zrób to jak najszybciej dopóki okres wegetacyjny się jeszcze na dobre nie rozpoczął. A może po zrobieniu murków w ten pasek dać lawendę?
Jak tam ze słońcem jest?
____________________
jeszcze hobby czy juz uzaleznienie
Selly 08:19, 11 kwi 2013


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Jeśli masz już jedną wierzbę Hakuro , to może dokup sobie na lewą stronę jeszcze 2 lub 3 takie same . Wtedy uzyska się zintegrowany całościowo projekt. Wierzby można przycinać w piękne kulki,są niedrogie ,a na dodatek wprowadzają kolor do ogrodu . Wierzbom można dorobić spódnice np z funkii . Po prawej stronie wtedy dobrze będzie wyglądać obwódka z bukszpanu. Żeby nie było wyłącznie zielono, warto dać też trochę różowych bylin , będą pasować do wierzby.





To wersja na miejsce raczej cieniste, natomiast jeśli to miejsce słoneczne , to zamiast funkii ładnie będzie wyglądać lawenda , tak jak proponuje Nieszka
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
Monika 09:12, 11 kwi 2013


Dołączył: 05 lis 2012
Posty: 70
nieszka napisał(a)
Bukszpaną nie powinno zaszkodzić przesadzenie. Tylko może zrób to jak najszybciej dopóki okres wegetacyjny się jeszcze na dobre nie rozpoczął. A może po zrobieniu murków w ten pasek dać lawendę?
Jak tam ze słońcem jest?


Witaj
To jest strona północna, więc lawenda chyba odpada, ale rzeczywiście fajnie by wyglądała.
Z tym przesadzeniem to muszę jeszcze chwilę poczekać, śnieg leży i pewnie ziemia jeszcze zamarznięta.
____________________
Monika Ogród dla Mamy
Monika 09:20, 11 kwi 2013


Dołączył: 05 lis 2012
Posty: 70
Selly napisał(a)
Jeśli masz już jedną wierzbę Hakuro , to może dokup sobie na lewą stronę jeszcze 2 lub 3 takie same . Wtedy uzyska się zintegrowany całościowo projekt. Wierzby można przycinać w piękne kulki,są niedrogie ,a na dodatek wprowadzają kolor do ogrodu . Wierzbom można dorobić spódnice np z funkii . Po prawej stronie wtedy dobrze będzie wyglądać obwódka z bukszpanu. Żeby nie było wyłącznie zielono, warto dać też trochę różowych bylin , będą pasować do wierzby.





To wersja na miejsce raczej cieniste, natomiast jeśli to miejsce słoneczne , to zamiast funkii ładnie będzie wyglądać lawenda , tak jak proponuje Nieszka



Jest to cień. Może dodać żurawek np. citronelle?
Obwódki bukszpanowe to na 100% będą. Może i hosty dosadzę, ale jeszcze pomyślę.

Dziękuję za odzew

Teraz czekam na stopnienie śniegu, a póżniej do dzieła.

Miłego dnia wszystkim odwiedzającym
____________________
Monika Ogród dla Mamy
Monika 20:30, 14 kwi 2013


Dołączył: 05 lis 2012
Posty: 70


Teraz moje myśli krążą wokół zagospodarowania tego kawałka pod ogrodzeniem. Myślałam o świerkach serbskich wzdłuż ogrodz. z matą, a z lewej strony jakieś tuje dać. Lecz obawiam się tego, iż te świerki wymkną mi się kiedyś spod kontroli. Czytałam oczywiście o świerkach serbskich, o ich cięciu itd.
Drugą opcją jest choina kanadyjska. Sama nie wiem Chcemy zasłonić to straszne ogrodzenie.
W ogóle to sprawą priorytetową jest uzyskanie tła dla przyszłych rabat.

A może po lewej stronie dać szpaler z cisa?


A tak w ogóle, w sobotę zagrabiłam trawnik i podsypałam saletrą amonową
I oczyściłam kostkę z mchu
____________________
Monika Ogród dla Mamy
Selly 08:08, 15 kwi 2013


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
Każda z roślin , którą wymieniasz nadaje się, żeby zasłonić ten płot . Musisz po prostu się zastanowić, która z tych roślin najbardziej ci się podoba. Świerki szybko zasłonią i nie trzeba się ich bać, bo jeśli od początku będziesz pilnować ich pokroju, nigdy nie wyjdą poza narzucone przez ciebie ramy, ale raczej nie będzie to jednolita, gładka ściana. Taką ścianę stworzy ci np. cis, no ale jest strasznie drogi i długo rośnie. Może po prostu zrób sobie rundkę po okolicznych szkółkach i zobacz , jakie rośliny są w ofercie. wybierzesz sobie te , które będą najładniejsze.
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
KasiaWB 18:27, 17 kwi 2013


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Witaj Monika miło, że do nas dołączyłaś
nie znam dokładnie wymiarów tej rabaty oraz miejsca przed nią w tym do furtki (zrób rysunek z wymiarami oraz zdjęcie z większej perspektywy) i może Ci się nie spodoba moja koncepcja, ale napiszę ja to bym tą całą frontową rabatę całkiem zmieniła Nie bij )
- od tyłu przy rynnie wzdłuż ściany zrobiłabym ekran z cisa
- przed ekranem hortensje bukietowe (powinny dać radę w tym miejscu)
- na pewno przesadziłabym tego świerka, bo to za duża roślina na tą rabatę patrząc przyszłościowo możesz go przesadzić na tył domu
- zrobiłabym dokładnie tak jak planujesz ramę z bukszpanu
- zamiast hakuro posadziłabym wysoko szczepioną (na 2 - 2,20) albo (do wyboru): Prunus cerasus "Umbraculifera"http://www.ogrodowisko.pl/watek/1036-prunus-umbraculifera-wisnia-osobliwa-odm-kulista albo Śliwa wiśniowa - Prunus cerasifera "Nigra" http://www.ogrodowisko.pl/watek/1288-sliwa-wisniowa-prunus-cerasifera-nigra (nie wiem jak cała działka wygląda od frontu, bo można pomyśleć o kilku sztukach symetrycznie)
- pod to drzewo szczepione dopiero posadziłabym kule bukszpanowe (jakby rozrzucone)
- wypełnieniem mogą być hosty, trawy cieniolubne, żurawki oczywiście lub co lubisz
- jako wypełnienie może być żwirek granitowy zobacz na realizacjach Danusi jak pięknie to wygląda, bo na tym tle bukszpan świetnie się prezentuje

To tak na szybko moja wizja

Pozdrawiam będę zaglądać
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
KasiaWB 18:35, 17 kwi 2013


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
aaaa.............. a tu gdzie teraz są bukszpany, w zależności od tego ile będzie tam ostatecznie miejsca to bym dała żywopłocik z bukszpanu lub cisa nawet młody, niski, mały wygląda bardzo ładnie można okazyjnie trafić na sadzonki cisa mi się udało kupić od ludzi na targu roślinnym chyba po 3 zł i narazie sobie rosną "w szkółce", ale kiedyś będą przecież wysokie od początku formowany ekran będzie ładnie wyglądał, nawet niziutki a z czasem będzie wyższy

Wszystko trzeba przemyśleć na spokojnie

Pozdrawiam
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
Monika 20:42, 17 kwi 2013


Dołączył: 05 lis 2012
Posty: 70
Witaj Kasiu,

Miło, że odwiedziłaś mnie w moim wątku

Jeśli chodzi o rabatę frontową, to niestety te dwie tuje Umbraculifera muszą zostać. A może pomiędzy tuje dać ekranik z cisa? Świerk też musi zostać. Przesadzany był w ubiegłym roku. Ale z nim nie ma problemu , bo on jest wolno rosnący. Aktualnie to chyba ma z 5 lat.
Co do wierzby, to też jakoś mi się nie widzi. Są to błędy z przeszłości Rok temu kupowałam rośliny bez namysłu. Ale cóż...., dobrze, że tu trafiłam
Co do wiśni Umbraculifera to myślałam o posadzeniu jej przed ogrodzeniem od strony ulicy. Tak mniej więcej jak u Danusi.
Aktualnie rabatka jest posypana korą, którą trzeba uzupełnić. Ze żwirkiem jest mały problem. Już
w zeszłym roku chciałam go posypać, ale gdybym to zrobiła to żwirek by się mógł rozsypywać na kostkę. Kostka jest zakończona czymś, co powoduje jej unieruchomienie, a to z kolei ogranicza możliwość wysypania żwiru. Właśnie ten brązowy płotek jest po to, aby kora nie zwiewała na kostkę
Bleee....

Spróbuję zrobić zdjęcie dla lepszej oceny sytuacji.

Pozdrawiam

____________________
Monika Ogród dla Mamy
Gardenarium 23:02, 17 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bukszpany formuj po posadzeniu do gruntu. Bo jak przytniesz w donicy to podczas sadzenia się zdeformuje i robota na marne będzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies