Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W moim ogrodzie...

Pokaż wątki Pokaż posty

W moim ogrodzie...

Gosiniak 19:57, 03 cze 2013


Dołączył: 06 gru 2012
Posty: 4885
ermigo napisał(a)
Jakiś czas temu zadołowałem parę świerczków, Teraz chciałem je przesadzić na miejsce docelowe, ale pojawiły się szkodniki:
1. to chyba miechun świerkowiec



2. galasy


Macie jakieś pomysły na pozbycie się ich? Da się drzewa uratować?

Na domiar złego posadziłem młodziutkie modrzewie (ok. 10cm), więc z galasami będę miał w przyszłości stały problem, ale z drugiej strony, szkodniki mogą przywędrować z zewnątrz, więc nie chciałbym rezygnować z obu gatunków. Mam nadzieję, że jakieś okresowe opryski wystarczą na ochronę drzewek.
Chętnie poznam Wasze sposoby na walkę z tymi szkodnikami.


Witaj serdecznie
Na początek trzeba zająć się tym tematem, bo szkoda drzewek, nie miałam tego nigdy u siebie, ale podam ci co piszą w książkach: zielone galasy, zanim uwolnią mszyce- a dzieje się to pod koniec lipca lub w sierpniu- należy wyciąć i spalić. Zrób to jak najszybciej. W zimie, przy temp. wyższej niż 10 stopni, ja to robię na początku marca- właśnie w ochronie modrzewi i świerków i innych iglaków też, pryskać preparatami olejowymi- typu Promanal. Co roku tak robię i nie mam tego typu niespodzianek.
____________________
Gosia - igiełkowy ogródeczek - wizytówka
ermigo 09:25, 04 cze 2013

Dołączył: 08 wrz 2012
Posty: 125
Bardzo nam miło powitać Sąsiadkę

Chętnie wykorzystamy Twój sprawdzony sposób na ochronę drzewek.
Wczoraj już miałem zamawiać Promanal, ale zainteresowałem się jego składem - to 60% roztwór oleju parafinowego. Szukając podobnych środków natknąłem się na Paroil 95 SC, który jest 95%. A to już czysty olej farmaceutyczny, dostępny w aptekach po parę złotych za buteleczkę (3,70zł/100g)
Szukając dalej, odnalazłem fora internetowe, gdzie właśnie ten olej jest wykorzystywany przez ogrodników. Myślę, że ta informacja ucieszy też innych "Ogrodowiczan".

Jeszcze raz dziękuję Gosiu za pomoc.

Cytat zaczerpnięty z internetu:
W ochronie roślin sadowniczych w Polsce stosowane są obecnie dwa preparaty parafinowe Promanal 60 EC i Paroil 95 EC. Ten ostatni zawiera aż 95% oleju parafinowego. Preparat ten ma duże znaczenie w zwalczaniu stadiów zimujących misecznika śliwowego (pluskwiaki równoskrzydłe, czerwce) czy przędziorka owocowca (roztocze). Paroil został zarejestrowany do walki z tymi szkodnikami już w 1999 roku i wprowadzony do programu ochrony sadu.
____________________
Zawitaj w moim ogrodzie :)
Gosiniak 09:32, 04 cze 2013


Dołączył: 06 gru 2012
Posty: 4885
To co pierwsze nasuwa mi się to rada, abyście nie sadzili pojedynczo roślin, najlepiej wyglądają w grupach po kilka sztuk i tak też zawsze Danusia radzi, jeśli berberysy to kilka tej samej odmiany, krzewuszki, hortensje tak samo. Ja bym dokupiła po prostu te odmiany co już są i posadziła grupami. Na trawki czy żurawki można zaczekać, rozmnożyć i później dopiero sadzić oszczędzając pieniążki.
Szmaragdy mam u siebie posadzone co 90 cm to trochę za dużo, żeby był szczelny żywopłot to trzeba by było gęściej- 60-70. Rzadziej posadzone też zarosną, ale trzeba będzie czekać dłużej.
Dużo pracy przed Wami ale widzę, że jest też duży zapał, będę podglądać jak idą postępy

Tak, tak Paroil jak najbardziej też może być
____________________
Gosia - igiełkowy ogródeczek - wizytówka
ermigo 10:13, 04 cze 2013

Dołączył: 08 wrz 2012
Posty: 125
Nie chcemy tworzyć zwartych żywopłotów, a jedynie tło dla roślin. Właściwie, to chodzi nam o efekt, jaki Ty uzyskałaś :


Właścicielem fotografii jest Gosiniak - igiełkowy ogródeczek


Będą stały na zachodniej stronie i ładnie będzie, jak trochę słońca przejdzie między nimi wieczorem, oświetlając resztę rabaty.

Berberysy - rzeczywiście powielimy, bo kwiatki, posadzone przed nimi, w tym roku już nie wzejdą.

Co do hortensji bukietowej, to potrzebuje ponoć 2m - i prawie tyle jej zapewniliśmy, choć nie wykluczamy, że jak się pierwsza przyjmie na naszym terenie, to dokupimy jej koleżankę
Tak jak zrobiliśmy, dokupując bordową krzewuszkę. Za nią rośnie jaśniejsza odmiana, która zaczyna kwitnąć:



Gosiu, chciałem zasugerować, że najtaniej wychodzi olej parafinowy z apteki

Dzięki Gosiu za Twoje rady!
____________________
Zawitaj w moim ogrodzie :)
ermigo 10:54, 04 cze 2013

Dołączył: 08 wrz 2012
Posty: 125
Żeby nie było wrażenia, że u nas tak smutno, chciałbym pochwalić się inną częścią działki, którą chyba z powodzeniem udało się nam zagospodarować:









____________________
Zawitaj w moim ogrodzie :)
Gosiniak 12:24, 06 cze 2013


Dołączył: 06 gru 2012
Posty: 4885
No no bardzo ładnie i bukszpaniki widzę- jakie śliczne
Bardzo elegancka rabatka
PS. Wykopałam żurawki- wiadomość na priv
Pozdrawiam
____________________
Gosia - igiełkowy ogródeczek - wizytówka
ermigo 13:30, 09 cze 2013

Dołączył: 08 wrz 2012
Posty: 125
Rabatkę jeszcze upiększą Twoje żurawki
A póki co Edyta posadziła kilka przed oknem kuchennym:

W dali widać szmaragdy wczoraj posadzone.
A na rabatce - już za chwileczkę, już za momencik...

____________________
Zawitaj w moim ogrodzie :)
ermigo 22:39, 10 cze 2013

Dołączył: 08 wrz 2012
Posty: 125
Rabata przed domem przechodzi małą metamorfozę.

widok poprzedni


widok aktualny (ujęcie z drugiej strony)

Następny dzień z życia powojnika:

____________________
Zawitaj w moim ogrodzie :)
Gosiniak 23:11, 11 cze 2013


Dołączył: 06 gru 2012
Posty: 4885
Cieszę się, że już posadzone, piękne rabatki powstają
____________________
Gosia - igiełkowy ogródeczek - wizytówka
ermigo 10:51, 12 cze 2013

Dołączył: 08 wrz 2012
Posty: 125
Dzięki Gosiu,

wczoraj dosadziliśmy miłorzęba i zacząłem przygotowywać miejsce dla azalii (przekopane za iwą):

Na rabacie brakuje jeszcze Aurea Nana - bardzo nam się spodobał w Twoim ogrodzie. Musimy go tylko namierzyć i... kupić.

A kwiat na powojniku wyglądał dziś rano już tak:
____________________
Zawitaj w moim ogrodzie :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies