Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Toszka 23:18, 16 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
gosiacz22 napisał(a)
Witam,

Mam pytanie odnośnie nasadzeń obok szamba, które de facto nie jest już użytkowane. Dla zobrazowania wstawiam zdjęcie. Jest trochę bałagan bo robiliśmy przyłącze do kanalizacji i troszkę musieliśmy rozkopać. Zaznaczone są obszary w których na głębokości ok 40 cm znajduje się betonowa płyta i rura. Jest to strona północno-wschodnia.Jakie rośliny mają płytki system korzeniowy i nadawałyby się w to miejsce?




Mata oczywiście już zdjęta

idealne stanowisko i wymagania dla rododendronów + np. hakonechloa. Wcześniej tylko trzeba część ziemi ująć i starannie przygotować całą rabatę wzbogacając glebę o materię organiczną o kwaśnym ph.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
wrobelki 09:30, 17 maj 2016


Dołączył: 02 maj 2016
Posty: 1134
Witam, mam pytanie odnośnie kształtu rabaty. Nie wiem jak to będzie lepiej zrobić narysowałam plan działki z zaznaczoną nową rabatą w dwóch kształtach, które wydawały mi się fajnym pomysłem. Jest ona zaznaczona kolorem zielonym na jednym w kształcie prostokątów, co pasuje do innych kształtów na działce (żółte skalniaki, beżowy dom i garaż, ciemny szary kamień pod żywopłotem z winorośli, jasny szary chodniki/podjazd, bordowy plac zabaw i piaskownica)


Druga opcja to okręgi, które w realu wydaje mi się że wyglądają lepiej i jest więcej miejsca na rośliny.

Proszę doradźcie co tam zrobić.
____________________
wrobelki Ogrodek frontowy
szi 18:50, 17 maj 2016


Dołączył: 11 maj 2015
Posty: 160
Może ktoś zorientowany poradzi czy nie za dużo tych Hakonechloa macra i czy nie za gęsto.
Najmniejszy odstęp jest między 6, 7, 8 po 55 cm. Na kostkę mogą wystawać, natomiast rabaty poszerzać już nie mam zamiaru i nie wiem czy na trawę nie wyjdą.


____________________
Szi
paula23 19:18, 17 maj 2016


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
szi napisał(a)
Może ktoś zorientowany poradzi czy nie za dużo tych Hakonechloa macra i czy nie za gęsto.
Najmniejszy odstęp jest między 6, 7, 8 po 55 cm. Na kostkę mogą wystawać, natomiast rabaty poszerzać już nie mam zamiaru i nie wiem czy na trawę nie wyjdą.




Jaka to odmiana?

Wydaje mi się że może być:
Hakonechloa macra 'Beni Kaze' – Szerokość 60cm
Hakonechloa macra 'Nicolas' - Szerokość 80cm

Żeby nie wchodziły na trawę to w zależności od odmiany muszą być posadzone 60 lub 80cm od trawnika.
____________________
Paula Moje trudne początki
Himalaja 20:47, 17 maj 2016

Dołączył: 17 maj 2016
Posty: 3
Witam wszystkich forumowiczów. Od jakiegoś czasu podglądam forum i wpadłam jak przysłowiowa śliwka w kompot. W gąszczu przejrzanych wątków moje pierwotne pomysły wydały mi się prymitywne, a obejrzane ogrody stały się niedoścignionym marzeniem Już na temat.... Zainspirowana zakupiłam 7 małych sadzonek hortneji limelight i miscanty ML 6 sztuk (malutkie). Jako tło mam tuje szmaragdy i chciałabym posadzić moje zakupy w szpalerze. Utknęłam na odległościach sadzenia. Jak szeroką i długą rabatę przygotować pod nasadzenia i w jakim układzie posadzić w opcjach:
1) hortensje i ML naprzemiennie - w jakich odległościach
2) hortki i ML w zygzaku - ML wysunięte przed hortensje i w jakich odległościach boki takiego trójkąta H-ML-H?
Będę bardzo wdzięczna, a moje roślinki bardziej bo przez moje niezdecydowanie już 2 tygodnie się męczą w plastikach
BasiaB 23:08, 17 maj 2016

Dołączył: 19 paź 2015
Posty: 17
Planuję obsadzenie półokrągłej rabatki. Chciałabym posadzić kremowe róże, podsadzone szałwią omszoną. Czy między te róże będą pasowały purpurowe jeżówki? Czy może coś lepiej by komponowało?
____________________
BasiaB
gosiacz22 00:40, 18 maj 2016


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Toszka napisał(a)

idealne stanowisko i wymagania dla rododendronów + np. hakonechloa. Wcześniej tylko trzeba część ziemi ująć i starannie przygotować całą rabatę wzbogacając glebę o materię organiczną o kwaśnym ph.


Dziękuję za cenne wskazówki. Czy w przypadku tych roślin wymagane jest zachowanie jakiegoś odstępu od szamba czy mogę je posadzic w bliskim sąsiedztwie? Czy oprócz wymienionych roślin jeszcze jakieś by się nadawały? Nie mam w ogóle pomysłu na obsadzenie tej części a korzystając z tego, że było tam rozkopane chciałabym cos posadzić zamiast dosiewać trawy.
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
martaibartek 06:51, 18 maj 2016


Dołączył: 04 sie 2012
Posty: 1140
BasiaB napisał(a)
Planuję obsadzenie półokrągłej rabatki. Chciałabym posadzić kremowe róże, podsadzone szałwią omszoną. Czy między te róże będą pasowały purpurowe jeżówki? Czy może coś lepiej by komponowało?


Jak najbardziej będą pasowały Na jesieni dosadź tam cebule, bo inaczej wczesną wiosna rabatka będzie pusta.
____________________
ola12 12:25, 18 maj 2016

Dołączył: 30 gru 2014
Posty: 67
Witam. Bardzo proszę o pomoc w wyborze roślin na dwóch rabatach przy furtce. Rabata ze śliwa wiśniową wydaje mi się, za ciemna. Doradźcie czy dobrze będzie jak zamiast bukszpanów posadzę trzmielinę a w wolne miejsca begonie z róźowymi kwiatkami. Druga opcja to tawuły. Rabata z drugiej strony to całkowita porażka Myślę o trzmielinie na pniu posadzone żurawkami Swett tea lub begonie . Dalej 3 choiny kanadyjskie, w środku krzewuszka Weriegata a obwódka z tawły Golden Princess. Proszę pomóżcie mi.
brzydula 14:36, 18 maj 2016

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
puk puk zobaczcie co u mnie dosadzić str 479, może jestem w błędzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies