Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

EwaK1984 08:34, 08 maj 2016

Dołączył: 09 kwi 2015
Posty: 59
Bedę wdzięczna za pomoc Zna ktoś tą odmianę żurawki? Posadziłam je 2 lata temu, teraz chciałabym dokupić więcej takich samych ale nie wiem co to było. Czy to jest palac purple? Widziałąm je w sklepie i wydają mi się jakieś takie zielone w porównaniu z tymi moimi.
____________________
Ewa To dopiero początek...
paula23 10:17, 08 maj 2016


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
EwaK1984 napisał(a)
Bedę wdzięczna za pomoc Zna ktoś tą odmianę żurawki? Posadziłam je 2 lata temu, teraz chciałabym dokupić więcej takich samych ale nie wiem co to było. Czy to jest palac purple? Widziałąm je w sklepie i wydają mi się jakieś takie zielone w porównaniu z tymi moimi.


Żurawek jest tyyyyle że nie da się nadążyć widzi mi się że to bardziej może być black taffety chociaż może to być i palace purple
____________________
Paula Moje trudne początki
Kasienka7175 13:24, 08 maj 2016

Dołączył: 19 kwi 2016
Posty: 25
anita_katarzynska napisał(a)
Witam, chciałabym zakupić śliwę wiśniową na pniu Nigre lub Pissardi szczepioną na pniu. W związku z tym mam pytanie jaką odmianę lepiej kupić i na jakiej wysokości najlepiej ma być szczepiona. U nas w szkółce jest szczepiona na wysokości od 80 do 100 cm nie wiem czy to nie za mało?


hej Ja kupiłam sobie bez szczepienia na pniu drzewko i sama uformuje na kulę, na jakiej wysokości będę chciała, Ty tez może spróbuj tak
BasiaB 17:27, 08 maj 2016

Dołączył: 19 paź 2015
Posty: 17
Proszę Was o pomoc w wyborze dwóch drzew nad rododendrony. Na tle żywopłotu z tui brabant (na razie mniej niż metrowy) posadziłam 5 rododendronów od strony północnej. Chciałabym między te rododendrony posadzić dwa jednakowe drzewa. Myślałam o śliwie wiśniowej Nigra. Czy to jest akceptowalny wybór? Czy są jakieś przeciwskazania do sadzenia Nigry między rododendrony bo nigdzie takiego połączenia nie znalazłam.
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.
____________________
BasiaB
Aga 21:45, 08 maj 2016


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Witam . Chciałabym posadzić coś co bedzie widoczne z okna w jadalni odległość jaka jest między oknem a zywoplotem to 5,50 m z tego bedzie zabrane 2 m na chodnik. Myślałam nad zwirkiem i wodą plus ławka potem nad jedną donica z kwiatami sezonowymi i na koniec rozaneczniki plus inne kwasolubne .Moze macie jakieś inne propozycje?
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
Fama 22:08, 08 maj 2016

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Witam wszystkich,
Mój M zrobił mi taki murek oporowy dookoła pergoli. Teraz chcę go obsadzić roślinkami. Z krótszej strony długość murku to około 3,5 metra, a z dłuższej 9 metrów. Szerokość murku (sama ziemia z 10 cm drenażem to 100 cm, a głębokość około 55 cm. Jest to miejsce bardzo słoneczne - krótsza strona ma wystawę południowo-zachodnią, dłuższa strona południowo-wschodnią.
Krótszą stronę planuję obsadzić różami pnącymi ( po jednej na kratkę), a dłuższą jedną różą i dwoma żeńskimi aktinidiami. (zapylacze będą rosły na płocie na przeciwko ich). Nie wiem za bardzo co z tymi różami posadzić, nie zdecydowałąm się też na kolor róż. Chciałam roślinki, które będą zwisały z murku np tojeść rozesłaną. Myślałąm, o żagwinie, floksach szydlastych - czy one będą się zwieszać z murku? Podoba mi się dichondria srebrzysta, szkoda, że jednoroczna jest. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

Największą zagwostką jest dla mnie jednak odsłonięta część pergoli, taki mam widok z kanapy w salonie i zależy mi na tym , aby ta część ogródka była prawdziwym cudeńkiem.
Płot będzie podwyższony dwukrotnie i gęsto obsadzony hederą helix (aby osłonić się całorocznie od sąsiadów) Przy kratce drewutni chcę dać aktiniię dr Szymanowski - a obok? rododendrony?, hortensję (dostanę dwa krzaczki jakiejśc niewysokiej bukietowej kwitnącej na biało- niestety nie znam odmiany) - zobaczymy. Na tę chwilę bardzo zależy mi na obsadzeniu murku przy tarasie. Mój M go jeszcze domuruje - murek będzie schodzić z wysokości, a zakończy się za słupem pergoli. Macie jakieś pomysły?

____________________
Ciasny ale własny
makadamia 10:44, 09 maj 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Czy polecacie zestawienie hortensji z rododendronami?

Planuję nasadzenia u siebie w ogródku i mam do zagospodarowania m.in. rabatę o następujących warunkach:
- stanowisko cieniste (dokładniej jest to "otwarty cień" od budynku i wysokich thuji od południa , ale słońce dochodzi tam najwyżej przez 1 godzinę przed wieczorem), bardzo zaciszne i ciepłe;
- gleba słaba, piaszczysta, dość kwaśna i sucha.

Teoretycznie, jak się popracuje nad strukturą gleby i właściwym nawodnieniem, warunki powinny odpowiadać zarówno rododendronom jak i hortensjom.
Z jakiegoś powodu, w opracowaniach nie poleca się tego zestawienia. Czy to dlatego, że te dwa gatunki stanowią dla siebie konkurencję pod względem estetycznym? czy jednak ich wymagania się różnią?

A jeśli muszę wybierać, to co byście polecali bardzo amatorskiej ogrodniczce?

Wstawiam zdjęcie - pytanie dotyczy tej rabaty z prawej strony, tej, która zakręca w lewo.

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 11:29, 09 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
BasiaB napisał(a)
Proszę Was o pomoc w wyborze dwóch drzew nad rododendrony. Na tle żywopłotu z tui brabant (na razie mniej niż metrowy) posadziłam 5 rododendronów od strony północnej. Chciałabym między te rododendrony posadzić dwa jednakowe drzewa. Myślałam o śliwie wiśniowej Nigra. Czy to jest akceptowalny wybór? Czy są jakieś przeciwskazania do sadzenia Nigry między rododendrony bo nigdzie takiego połączenia nie znalazłam.
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.



w zestawieniu z roślinami ewidentnie kwasolubnymi będzie pasować tam magnolia (kwasolubna także). W takich przypadkach trzeba dobierać rośliny o podobnych upodobaniach siedliskowych, ew. bardziej wyrafinowany bordowy klon japoński
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
LewOgrodowy 08:22, 10 maj 2016


Dołączył: 31 sty 2015
Posty: 493
Wydaje mi się, że 1 godzina słońca to za mało dla hortensji. Będzie słabo kwitła.
____________________
Monika
makadamia 08:55, 10 maj 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
LewOgrodowy - w takim razie mam nadzieję, że rododendronom wystarczy i na tym staje. Dzięki za pomoc.

(w razie czego, na tej rabacie rośnie mi parzydło leśne i pięknie kwitnie; jak się nie da inaczej, to całość obsadzę bukszpanem i parzydłem)
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies