Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

JustynaMi 09:17, 10 maj 2016

Dołączył: 27 sie 2013
Posty: 10
pomożecie mi ogarnąć ten straszny bałagan który pokazuję na zdjęciach?
cały ogród jest już w końcu ogarnięty, ładny, wszystkie rabatki dopracowane.
A ta - najważniejsza - przy furtce, to co Mąż posadził na początku - 7 lat temu i sukcesywnie później - wygląda obecnie jak wygląda straszy!
strona zachodnia, po południu słonko grzeje

ta po środku to wierzba którą przycięłam, bo gałęzie sięgały już do ziemi - kompletnie na pasuje
mały świerk conica bym zostawiła i obok to zielone śliczne/krzew?
ale pięciornik - wcale nie zdobi, nawet jak kwitnie to mi tam nie pasuje
jałowce płożące chętnie bym wykopała stamtąd i dała w inne miejsce...ale to tylko jak Mąż nie będzie widział, On tak je kocha, nie pozwala ruszyć
czy ten przedni poprzycinać jakoś krócej? nie mam doświadczenia....3 sztuki to są i rosną też ok 6 lat już.



ja bym chciała z przodu miniaturowe berberysy jasne zielone, bo mam przy tarasie i są śliczne...


dalej pokazuję taki świerk jeden formowany, został sam na trawniku, kusi mnie żeby dać go właśnie do rabatki - czy to dobry moment teraz?
proszę o wszelkie sugestie i mocną krytykę - może potrząsnę moim Mężem razem z Wami

Nornica 09:42, 10 maj 2016

Dołączył: 10 maj 2016
Posty: 2
Witam Was serdecznie!
Chciałabym prosić o pomoc a w zasadzie o odpowiedź na pytanie, czy to co chcę zrobić ma sens
Poniżej "rysunek" przedstawiający mniej-więcej miejsce, którego dotyczy pytanie.
I w kwestii wyjaśnienia: dojście do domu jak widać nie jest na wprost lecz z boku, okno, które widać na rysunku to okno kuchenne. Chciałabym zrobić przy werandzie rabatę z iglastymi drzewami/krzewami (zaznaczona półokręgiem). Do dyspozycji mam:
Świerk Aureospicata 1szt
Świerk Białobok 1szt
Jodła Silberlocke 1szt
Świerk Bicolor 1szt
Sosna Varella 3szt
Cis Elegantissima 1szt
Oczywiście to wszystko nie musi się znaleźć na tej rabacie, to tylko rośliny, którymi obecnie dysponuję. Naturalnie mogę coś dokupić aby uzupełnić tę rabatę.
Moje pytania:
1. Czy taka rabata będzie w ogóle ładnie wyglądać?
2. Jak duża powinna być aby zmieścić na niej tych kilka drzewek?
3. Co w którym miejscu na rabacie posadzić?
Kostka jak widać w pewnym miejscu rozgałęzia się i ten węższy chodniczek prowadzi do tarasu z tyłu domu. W miejscu rozgałęzienia jakby na przedłużeniu rabaty chciałabym posadzić świerka Inversę.
Czy to wszystko to nie będzie zbyt duży misz-masz?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc
Nornica 09:44, 10 maj 2016

Dołączył: 10 maj 2016
Posty: 2
LewOgrodowy 10:20, 10 maj 2016


Dołączył: 31 sty 2015
Posty: 493
makadamia napisał(a)
LewOgrodowy - w takim razie mam nadzieję, że rododendronom wystarczy i na tym staje. Dzięki za pomoc.

(w razie czego, na tej rabacie rośnie mi parzydło leśne i pięknie kwitnie; jak się nie da inaczej, to całość obsadzę bukszpanem i parzydłem)


No to pewnie, jak masz sprawdzone. Ja mam rabatę od północnego zachodu i też mi dziewczyny pisały, że hortensje nie dadzą rady, więc odsunęłam je od domu i słońca mają tak z 5-6 godzin.
Do takiego cienia mocnego to na pewno cisy, hosty, paprocie, bluszcz, bergenia, żurawka limonkowa.
____________________
Monika
lobazka 16:37, 10 maj 2016

Dołączył: 12 mar 2015
Posty: 7
Witam, chciałabym założyć trawiastą rabatę przy tarasie. Czy moglibyście zerknąć na zestawienie traw jakie sobie wymyśliłam oraz ich ułożenie na rabacie. Proszę o ewentualne sugestie dotyczące zmian, będę wdzięczna za każdą podpowiedź. Dodam, że rabata jest od strony południowej.

____________________
Fama 23:04, 11 maj 2016

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
lobazka, Czy taka trawiasta rabata na wiosnę nie wyglądałaby nieco pusto? Może jednqak skusiłabyś się na dodanie jeszcze jakiś roślinek oprócz traw?
____________________
Ciasny ale własny
Fama 23:13, 11 maj 2016

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Zakupiłąm dziś pnące róże do mojej pergoli: ciemny róż, jasny róż, prawie biały ( z nutką różu) i czerwień. Zastanawiałam się nad tą czerwienią, ale ostatecznie nie mogłam obok niej przejść obojętnie. Oprócz tego mam fioletowo-granatowy powojnik oraz dwie aktinidie. Chcę to jakoś sensownie rozmieścić na pergoli - na tych pustych kratkach pergoli dałąbym aktinidie - taras jest dość wąski - ma 2,5 metra szerokości, stoi tam stół z krzesłami, nie chciałąbym, by się towarzystwo kłuło różami, stąd na tych dwóch ostatnich kratkach są aktinidie. A z przodu murku mam lawendę i planowanie wilczomlecze (mogłoby być coś innego) . Co sądzicie o takich nasadzeniach?Dzięki za Wasze sugestie.
____________________
Ciasny ale własny
Iwcia 08:31, 12 maj 2016

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
ta czerwień wydaje się z innej bajki. Może przesuń ją na maxa w prawo i oddziel czymś zielonym dla uspokojenia
____________________
Mój przyszły ogród
lobazka 08:43, 12 maj 2016

Dołączył: 12 mar 2015
Posty: 7
Z założenia mają tam być same trawy. Te niskie z przodu są chyba zimozielone, więc tak całkiem łyso nie będzie. Może jakieś cebulowe tam powkładam żeby sobie zakwitły wiosną?
____________________
skarabeusz 09:52, 12 maj 2016


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
BasiaB napisał(a)
Proszę Was o pomoc w wyborze dwóch drzew nad rododendrony. Na tle żywopłotu z tui brabant (na razie mniej niż metrowy) posadziłam 5 rododendronów od strony północnej. Chciałabym między te rododendrony posadzić dwa jednakowe drzewa. Myślałam o śliwie wiśniowej Nigra. Czy to jest akceptowalny wybór? Czy są jakieś przeciwskazania do sadzenia Nigry między rododendrony bo nigdzie takiego połączenia nie znalazłam.
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.


Różaneczniki mają płytki system korzeniowy. Nie sprzyja im towarzystwo drzew posiadających szeroki, rozłożysty system korzeniowy. Takie drzewa jak brzoza, kasztanowiec, buk, topola czy klon nie powinny rosnąć blisko różaneczników.
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies