Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Toszka 13:57, 10 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
O szczegóły pytaj właścicielkę wątku - Jolcię. Ta rabata jest w pełnym słońcu (inne też). To młodziutki ogród ze zdolną Ogrodniczką
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kariko 15:36, 10 sie 2016

Dołączył: 13 cze 2016
Posty: 127
Dziękuję, przejrzałam ogród Jolci - przepiękny - i już wiem, co tam rośnie. Niestety ta rabata od pn, ale zainspirowała mnie U mnie patelnia na wejściu, oczko mam takie jak poniżej - zastanawiam się, czy zamiast bukszpanów np. nie posadzić jakiś iglaków kulistych miniaturowych, berberysów (ale czy nadają się na patelnie tego nie wiem), kostrzewy sinej i jakieś drzewka na pniu - tylko które dadzą radę na słońcu - i w dodatku nie jest to zbyt osłonięte miejsce. Begonie do usunięcia (strasznie się przypalały mimo podlewania) , a przy płocie wsadzone zostały trzy malutkie cisy.
Toszka 15:44, 10 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
tak jak tam sucho i słonecznie to może trzmieliny na pniu i lawendowe poletko?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kariko 16:14, 10 sie 2016

Dołączył: 13 cze 2016
Posty: 127
Pytałam babeczkę w szkółce - odradzała mi trzmielinę na pniu, bo to nie osłonięte miejsce i według niej nie przetrwa zimy. Co do lawendy - to mam mieszane uczucia - jak to będzie wyglądać zimą i wydaje mi się dość trudna w uprawie i pracochłonna - może się mylę, ale u nas przed ośrodkiem zdrowia jest i tylko przez jakiś czas ładnie wygląda - reszta roku nieciekawie.
kariko 16:17, 10 sie 2016

Dołączył: 13 cze 2016
Posty: 127
zdaję sobie sprawę, że każdej roślince trzeba poświęcić czas, ale chciałabym wybrać takie najmniej kłopotliwe - mam malutkie dzieci, w przyszłym roku wracam do pracy w korporacji - długie godziny poza domem i czasu na ogród na razie nie będzie niestety bardzo tego żałuję
gosia_w_ogro... 16:53, 10 sie 2016

Dołączył: 14 lip 2016
Posty: 82
Toszko! Bardzo dziękuje za zainteresowanie. Moja wiedza i umiejętności są bardzo podstawowe i mimo że dużo czytam to i tak nie ogarniam tych wszystkich roślin, zasad, cokolwiek chcę zrobić to muszę najpierw poczytać ...Np. całkiem niedawno spaliłam lawendę, która pięknie kwitła... chciałam dobrze i kupiłam do niej odżywkę, dosypałam w trakcie podlewania i po paru dniach po lawendzie... pewnie już nie do odratowania. Nie posiałam trawy, bo się zastanawiałam co i jak jeszcze zrobić, to jest miejsce w którym jest cały dzień słońce i chciałam tam jakąś rabatę okrągłą zbudować... a teraz mam chwasty nie do ogarnięcia...( to te placki przy samochodach) W poszukiwaniu inspiracji trafiłam właśnie na OGRODOWISKO i mam nadzieję, że z Waszą pomocą mój ogród po jakimś czasie zacznie sprawiać mi radość. Większość roślin na działce już zastałam.. Chociażby te cyprysiki duże które widzisz na zdjęciu (Dzięki Tobie wiem że to cyprysiki Jak zrobiliśmy kostkę to postanowiłam zrobić tam rabatkę(4m na 5,80m), bo to jest miejsce które każdy kto do nas przychodzi mija i chciałam żeby było ładnie... Wybrałam kwaśnolubne, ze względu na to co już zastałam( Zresztą na całym ogrodzie posadzone są przypadkowo różne iglaki, także mam niezły misz masz: oto przykład żywopłtu po drugiej stronie domu... też do przeróbki, ale to zostawmy na później Cyprysiki niczego nie mają odgradzać, po prostu takie urosły(dom to tzw cegła z lat 70tych i rabatka jest na jednej połowie przodu domu, a druga połowa domu to wjazd do garażu-piwnicy) Na drodze wjazdowej(którą widać na zdjęciu) przy samym wjeździe do garażu posadzone były 4 tuje czy cyprysy(niestety nie odróżniam) i jako uzupełnienie wjazdu też posadziłam różne iglaki, wrzosy, tylko nie chciałam wysokich bo działka jest wąska i nie chciałam jej przytłoczyć. Kupiłam test do gleby, ale nie wiem czy teraz po zasileniu osmocote mogę zbadać ph ziemii? Przede wszystkim brakuje mi roślin kwitnących. Dom jest szary i ładnie wygląda kiedy kwitną czerwone pelargonie Mam na tej stronie domu parę rododendronów, azalii, trochę wrzosów i 1 hortensję która na dodatek nie zakwitła. Nic nie musi zostać, zawsze mogę posadzić w inne miejsce lub podarować komuś. Nie ukrywam że chciałabym żeby było pięknie, ale mam tylko raz w tygodniu całą sobotę na prace w ogródku i dlatego wcześniej wymyśliłam te folie, żeby nie musieć na okrągło plewić a i tak efekt byłby słaby, bo chwasty rosną w zastraszającym tempie(ale Pani Danusia już mnie z tego pomysłu wyleczyła ... Proszę napisz mi jeszcze o tym wzbogacaniu ziemii( ja wszystko chętnie zrobię i się nauczę,ale nie wszystko jest dla mnie oczywiste), czy zwykłą skoszoną trawę, liście mam wymieszać z ziemią?? Zastanawiam się nad kompostownikiem, ale po pierwsze nie wiem gdzie go ulokować i czy dam radę. Piszesz że Ziemia powinna być przekopana z drobną, przekompostowaną korą, mączką bazaltową, kompostem i przekompostowanym obornikiem.... Wymieszać wszystko naraz??
____________________
Gosia Gosia w ogrodzie
Toszka 20:07, 10 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Małgosiu, ponieważ jest sporo przeróbek do zrobienia, obmyślenia, zaplanowania, cięcia to proponuję załóż wątek w projektowaniu. Jesli nas podczytujesz w watkach to na bieżąco powinnaś wiedzieć, że wspomagamy się, idziemy krok po kroku w poprawianiu jakości gleby, planowaniu, dyskutowaniu etc i wszystko okraszone żartem.
Tu, nie sposób odpowiedzieć jednym postem. Trzeba na spokojnie zrobić inwentaryzację, plan, poprawić glebę (tak jak to robimy w wątku asiak)

Żywopłot tujowy masz bombowy! Trzeba przyciąć, wyrównać i zrobić rabatę!
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
gosia_w_ogro... 20:34, 10 sie 2016

Dołączył: 14 lip 2016
Posty: 82
Ok spróbuję założyć swój wątek. Wiem że dużo pracy i zmian przede mną a póki co siedzę przed kompem i czytam... a już mnie nosi żeby iść do ogródka
____________________
Gosia Gosia w ogrodzie
kasiaewa 20:53, 10 sie 2016

Dołączył: 22 cze 2016
Posty: 7
Toszka napisał(a)

Wrzosy, berberysy na wschodniej wystawie nie będą dobrze rosły. Na południowej tak. Możesz posadzić szpaler hortek i dać np. bukszpany, a niżej żurawki.

Komponując rabatę zwracamy uwagę na potrzeby roslin - czy potrzebują słońca, cienia, sucho (jak berberysy) czy wilgotno jak hortki i zurawki. Bardzo ważne jest przygotowanie podłoża odpowiednio do potrzeb rośliny.
Bez uwzględnienia tych czynników nigdy ogród nie będzie cieszyć zdrowiem i bujnością.

A bukszpany nie urosną za duże ? wolałabym coś jasnego co rozjaśni rabatę.
Moze szpaler hortensji, na pólokrągło zurwaki, a pod hortensje cos jasnegi i zimozielonego,moze jakies trawy jeszce dodać mam rozplenice hamneln oraz sadzonki bukszpanu ale obawiam się ,ze bukszpan zagłuszy inne rośliny.
kariko 23:03, 10 sie 2016

Dołączył: 13 cze 2016
Posty: 127
Chciałabym jeszcze Was zapytać - jak pieliłam rabatę pod szmaragdami - trafiałam bardzo często na korzenie - czasami sięgały nawet do metra przed tują - sadząc cokolwiek np. hortensje przed nimi i kopiąc dołek pewnie je uszkodzę - czy tak należy robić?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies