Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

agapant 12:19, 09 sie 2016


Dołączył: 03 lip 2014
Posty: 1317
Przylaszczka bardzo by mi pasowała, ale chyba masz rację. Siedzę i myślę co innego, myślałam o rumiance ale tam patelnia a chciała bym coś małego kwitnącego albo bardzo wcześnie albo czerwiec lipiec.
____________________
Pozdrawiam Aga Daleki od ideału, Wizytówka - Daleki od ideału
m_gocha 16:16, 09 sie 2016


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Potrzebuję pomocy w skomponowaniu "rabatki" przy bukszpanowym żywopłociku oddzielającym warzywnik od ścieżki ogrodowej. Najpierw może zdjęcia, choć kiepskie bo z telefonu i przy dużym słońcu ale coś widać Zdjęcie po prawej stronie to widok z góry. Żywopłocik sadzony był jesienią a wczoraj po raz pierwszy przycięty


I następne zdjęcia już z bliższa.

Narazie zostawiłam taki kształt żywopłotu ale zawsze można przyciąć na równo (myślałam aby co około metr w żywopłociku zropić małe kulki nawiżująć do kulek bukszpanowych przed żywopłotem



Mam do dyspozycji trzy żółte berberysy i trzy czerwone fireball, trawy hakone, turzyce paskowane, funkie Gold Standard oraz rozchodniki -(wszystko to widać na zdjęciu bo robiłam przymiarki . Oczywiście mogą być zupełnie inne roślinki Dodam że jest to strona wschodnia i słońce tam dość mocno przygrzewa latem do około 15. Fakt, ze jak żywopłocik podrośnie to trochę zacieni to miejsce do zagospodarowania
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Toszka 17:27, 09 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Gosiu, Gold Standart jest jasna i na słońcu może ja brzydko przypalać. Druga rzecz - bardzo szybko rośnie w potężną kępę. Zje ci buksy i je "podziurawi" dotykiem.
Rozchodników nie sadź przy warzywniaku - lubia je opuchlaki Nawet bym powiedziała, że bardzo lubią - u mnie w żurawkach nie mam, a w rozchodnikach niestety buszują (w mięsistych korzeniach).

Proponuję posadzić lawendę, z racji sąsiedztwa z warzywniakiem - odstrasza mszyce, a przyciąga pożyteczne owady. Ew. perowskię niską Little Spirit (te same cudowne właściwości jak lawenda). Żółte berberysy zostaw.
Dosadź jakieś białe jeżówki, oczywiście carexy i będzie pięknie i praktycznie
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kasiaewa 21:08, 09 sie 2016

Dołączył: 22 cze 2016
Posty: 7
Toszka napisał(a)


Berberysy, kosodrzewiny, cyprysiki, wrzosy potrzebują słońca cały dzień, czyli wystawy południowej. Kosodrzewina rośnie duża, wbrew obiegowym opiniom

Tu posadź bukszpany, cisy, hosty, żurawki, mogą być hortensje w pasie. Dobrze będą się czuć rododendrony.


Dzięki za porady.
No to jak skomponować takie sadzonki , mam jeszcze do nich hortensje silver dollar, 6 sztuk i czerwone berberysy.
I muszę je razem jakoś skomponować możne coś dokupić.
Przeniosę je najwyżej pod inne okno, ale jak z nich skomponować rabatę, moze wrzosy dokupić a na obwódkę żurawki?
m_gocha 21:10, 09 sie 2016


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Toszka napisał(a)
Gosiu, Gold Standart jest jasna i na słońcu może ja brzydko przypalać. Druga rzecz - bardzo szybko rośnie w potężną kępę. Zje ci buksy i je "podziurawi" dotykiem.
Rozchodników nie sadź przy warzywniaku - lubia je opuchlaki Nawet bym powiedziała, że bardzo lubią - u mnie w żurawkach nie mam, a w rozchodnikach niestety buszują (w mięsistych korzeniach).

Proponuję posadzić lawendę, z racji sąsiedztwa z warzywniakiem - odstrasza mszyce, a przyciąga pożyteczne owady. Ew. perowskię niską Little Spirit (te same cudowne właściwości jak lawenda). Żółte berberysy zostaw.
Dosadź jakieś białe jeżówki, oczywiście carexy i będzie pięknie i praktycznie
Tego się właśnie obawiałam jeżeli chodzi o hostę Co do opuchlaków to myślisz, że będą buszować w warzywniku (warzywa korzeniowe czy ich liście?)
A czy żółte berberysy spasują się z szaro-srebrną lawendą? Dodatkowo trochę obawiam się lawendy w tym miejscu, bo ona wygląda ładnie głównie wtedy gdy kwitnie. A często bywa też taka "poczochrana". A chciałabym aby owa obwódka bukszpanowa była taka bardziej "ułożona", (w warzywniku z reguły dużo się dzieje). I fajnie by było aby przyciagała wzrok odciągając od warzywnika. Dodam, że ta obwódka jest przy głównej "alei" w moim ogrodzie
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
kariko 22:01, 09 sie 2016

Dołączył: 13 cze 2016
Posty: 127
Witam Wszystkich,
Przejrzałam tysiące postów i wreszcie ośmielam się poprosić o pomoc przy skomponowaniu rabaty - docelowo chciałabym mieć prawdziwy ogród - ale obecnie ze względu na malutkie dzieci/brak czasu chcę spróbować choć z jedną rabatą - czy mi w ogóle coś będzie rosło
Niedawno kupiliśmy dom i póki co ogród jest mocno zaniedbany, ale z trawą będziemy walczyć jesienią, a rabatkę chciałabym rozpocząć już teraz. Na rabacie obecnie rosną azalie japońskie - od lewej 3 białe 'Panda' a potem 3 różowe 'Katja'. Zakupy spontaniczne, jeszcze przed poznaniem Ogrodowiska. Myślałam o hortensjach, miskantach, berberysach, żurawkach ale jak to poustawiać czy czy można to połączyć z azaliami? No i co dać przy siatce - przycięliśmy żywopłot sąsiada nigdy nie cięty i taki mamy efekt przez całą działkę. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
EwaIgi 11:01, 10 sie 2016

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 87
Kariko na stronie bodajże 520 Toszka dała linka do przepięknych rabat z hortensjami - http://www.ogrodowisko.pl/watek/2867-ogrod-wsrod-pol-i-wiatrow?page=381. Osobiście bardzo mi się spodobały i już wiem co i jak będę miała u siebie. Właścicielka nie miała nic przeciwko aby wzorować się na jej pomyśle. Warto obejrzeć. Polecam.
____________________
Ewa
Toszka 11:56, 10 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
kasiaewa napisał(a)


Dzięki za porady.
No to jak skomponować takie sadzonki , mam jeszcze do nich hortensje silver dollar, 6 sztuk i czerwone berberysy.
I muszę je razem jakoś skomponować możne coś dokupić.
Przeniosę je najwyżej pod inne okno, ale jak z nich skomponować rabatę, moze wrzosy dokupić a na obwódkę żurawki?

Wrzosy, berberysy na wschodniej wystawie nie będą dobrze rosły. Na południowej tak. Możesz posadzić szpaler hortek i dać np. bukszpany, a niżej żurawki.

Komponując rabatę zwracamy uwagę na potrzeby roslin - czy potrzebują słońca, cienia, sucho (jak berberysy) czy wilgotno jak hortki i zurawki. Bardzo ważne jest przygotowanie podłoża odpowiednio do potrzeb rośliny.
Bez uwzględnienia tych czynników nigdy ogród nie będzie cieszyć zdrowiem i bujnością.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 12:02, 10 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kariko - ja od siebie dodam tylko, że błędem było (co już wiesz) mocne cięcie tujek sąsiada. Mieliście świetny zielony żywopłot bez zajmowania u was miejsca. Siatki nie było widać - marzenie każdego posiadacza ogrodu.
Teraz aby szybciej tuje się zregenerowały (nadzieja musi być) dobrze by było oczyścić sąsiada szpaler od środka z suchych martwych części. Tuje dostaną do środka światła, powietrza i w jeden sezon zazielenieją. Jesli systematycznie będziecie ciąć po swojej stronie, tak by siatka była w tujach odzyskacie piękną zieloną ścianę.
Bez oczyszczenia z suchego w środku, tuje też pomalutku się zabudują, ale czy jednolicie? Nie wiem.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kariko 12:44, 10 sie 2016

Dołączył: 13 cze 2016
Posty: 127
Toszka - dziękuję za uwagi. Przycięliśmy tuje za zgodą sąsiada, bo po naszej stronie były to długie gałęzie, zajmowały ok. metra. No nic, pozostaje mieć nadzieję, że odbiją. Mówiłam sąsiadom, że przydałoby się je oskubać, ale powiedzieli, że tego robić nie będą. Może oskubię ze swojej strony tyle ile mogę.
Ewalgi i Toszka - dziękuję za piękne hortensjowe inspiracje.
Dziewczyny, napiszcie mi jeszcze proszę, co rośnie przed kulami bukszpanowymi w oczku (tam gdzie miłorząb) - niestety słabo się znam na roślinkach i czy taka kompozycja da radę na "patelni"
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies