Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Toszka 10:23, 07 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Moniko, z ta rabata jest taki problem, ze w praktyce jest pasem przecinającym ci trawnik na pół. Lepiej by było abyś pozostawiła dwa cyple roślinne po prawej i lewej a po środku zrobiła szerokie przejście trawnikowe zapraszające w głąb ogrodu. A pod szmaragdami w oddali dać pas np. hortensji.
Takie wyrywkowe zdjęcie nic nie mówi i nie podpowiada co radzić
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kasiaewa 11:17, 07 sie 2016

Dołączył: 22 cze 2016
Posty: 7
Dzień dobry,
Zaczynam tworzyć nasz ogród, ale okazuję się,ze to nie taka łatwa sztuka jakby się wydało. Dlatego tez potrzebuje waszej pomocy oraz porad odnośnie rabatki przed domem. Rabatka jest od strony wschodniej częściowo zacieniona.
Pod oknem są berberysy pomiędzy nimi chciałam posadzić jeszcze hortensje bukietowe,
do dokupienia jeszcze jedne cyprysik fifera oraz żurawki żeby utworzyły obwódkę. po bokach są kosodrzewiny,możne jeszcze dokupić jakieś wrzosy do wypełnienia jeśli macie jakieś inne propozycje lub pomysły chętnie skorzystam.
Dziękuję i pozdrawiam,
Kasia
kasiaewa 11:24, 07 sie 2016

Dołączył: 22 cze 2016
Posty: 7
Moim zdaniem, będzie troszkę za smutno, dodała bym coś jasnozielonego i zimozielonego żeby zimą też coś było an rabach.Hortensje dałabym jeden rodzaj.
Ja tez mam podobny problem, dodałam kosodrzewinę i pomiędzy cyprysiki ale tez nie wiem czy to zagra.
Zobacz u mnie, może wspólnie coś dobierzemy.


Sabina76 napisał(a)
Witam Potrzebuję pomocy, bo w głowie pustka ogrodowa..... Mam do zrobienia rabatę pod oknem kuchennym, blisko tarasu, od strony zachodniej. Mam tam i cień i słońce. Chciałabym wykorzystać hortensje Limelight i żurawki Marmalade. W I wersji był pomysł wysypania tego miejsca kamieniami i posadzenie w nich tylko lawendy. Może i fajnie, tylko lawenda już mi dawno przekwitła. Później zrodziła się wersja nr 2, żeby wykorzystać to co mam, czyli hortensje (do wyboru po 2 szt.Limelight i Vanillie Fraise) oraz żurawki (jak na razie z podziału mam 23 ładne doniczki). Mogę też dołożyć Perowskię. Stożki, kulki bukszpanowe? Trawy? Róże? Miłorząb na pniu? Rabata ma w środkowych miejscach +/- 2m na 4,5m. Trochę odchodzi na opaskę przy domu i na opór betonowy wylany od strony położonej kostki.

Mój dylemat widziany z różnych stron...... Aha, i jeszcze dodam, że w tym miejscu jest taki mały korytarz powietrzny, żeby nie było tak łatwo



12:09, 07 sie 2016
Toszka napisał(a)
Moniko, z ta rabata jest taki problem, ze w praktyce jest pasem przecinającym ci trawnik na pół. Lepiej by było abyś pozostawiła dwa cyple roślinne po prawej i lewej a po środku zrobiła szerokie przejście trawnikowe zapraszające w głąb ogrodu. A pod szmaragdami w oddali dać pas np. hortensji.
Takie wyrywkowe zdjęcie nic nie mówi i nie podpowiada co radzić


Dziękuję Toszko za zainteresowanie, też kiedyś tak myślałam, ale tam mam wąskie przejście trawnikowe,dużo więcej trawnika mam przy domu, z kolei jak bym włączyła to do rabaty przy płocie to znów wielkie wyspy się potworzą i nie wiem jak to się będzie miało do chodnika, hortensje mam z trzech stron po bokach więc jej może być za dużo.
To zdjęcie od strony wjazdu, widać kawek chodnika zakręcającego do wejścia


I z góry druga strona tej nieszczęsnej rabaty


A tutaj jak myślałam kiedyś z tym że widok z kuchni będzie skromniejszy, bo przede wszystkim widzę środek rabaty

anna_t 12:13, 07 sie 2016


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Monika fajnie masz Toszka moze coś tam fachowego podpowie ale wedlug mnnie to juz jest super..
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
12:19, 07 sie 2016
anna_t napisał(a)
Monika fajnie masz Toszka moze coś tam fachowego podpowie ale wedlug mnnie to juz jest super..


Nie ukrywam, że liczę na podpowiedzi
Toszka 07:34, 08 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Moniko, cóż ja ci mogę powiedzieć? Chyba tylko to, że dopiero jak zostałaś przymuszona to pokazałaś rabatę w całokształcie i dopiero teraz można mieć jakiś pogląd na sytuację. Dopiero teraz można coś sensownie podpowiedzieć.

Pozwolisz, że na początek opiszę to co widzę w twoim ogrodzie. Ty opatrzyłaś się i przyzwyczaiłaś do widoku. Ja patrze świeżym okiem
Od razu zaznaczam, że nie krytykuje złośliwie. Chcę dać ci tylko inne spojrzenie.
Po pierwsze tuje sa za rzadko. O tym pisała ci juz Danusia. Przez rzadkie posadzenie tui nie masz efektu monolitu ram ogrodu, a jedynie posadzone pojedyncze krzaczki.
Pisząc wcześniej o hortensjach miałam na myśli szpaler zapierający dech w piersiach
o takim efekcie myślałam
Cudnie, nieprawdaż? Pod hortkami posadź po dwa rzędy (gęsto) żurawki

Natomiast na tej rabacie o która pytasz wywaliłabym jałowiec i po ogrodowiskowemu nasadziłabym tam kul bukszpanowych lub cisowych. Tak by ta rabata stanowiła niższe piętro, a tłem była ściana ze szmaragdów. Ta rabata może być otoczona bukszpanowym żywopłocikiem.
Błędem jaki popełniasz (nie ty jedna) jest sadzenie w rządkach/szlaczkami.

Równie dobrze na tej rabacie możesz posadzić 10-15 azalii japońskich. Będą pasować do iglaków. Spomiędzy azalii mogą wystawać trzmieliny na pniu.
Lub tez możesz zrobić rabatę trawiastą - posadź tam miskanty, rozplenicę, poletko lawendy, szałwii, niską perowskie, jeżówki, etc.

Od iglaka/choinki do lawendy posadź kilka miskantów. Wypełnią lukę. Sadź gęściej. Nie bój się. Szybko uzyskasz efekt bujnego ogrodu

Dodam jeszcze, ze widok z okna diametralnie by się zmienił gdybyś zrezygnowała z tej rabaty po środku, a rabaty pod szmaragdami stanowczo poszerzyła i posadziła tam bogate nasadzenia. Z rozmachem. Piętrowo. Wzoruj się na nasadzeniach z realizacji Danusi.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 07:58, 08 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
kasiaewa napisał(a)
Dzień dobry,
Zaczynam tworzyć nasz ogród, ale okazuję się,ze to nie taka łatwa sztuka jakby się wydało. Dlatego tez potrzebuje waszej pomocy oraz porad odnośnie rabatki przed domem. Rabatka jest od strony wschodniej częściowo zacieniona.
Pod oknem są berberysy pomiędzy nimi chciałam posadzić jeszcze hortensje bukietowe,
do dokupienia jeszcze jedne cyprysik fifera oraz żurawki żeby utworzyły obwódkę. po bokach są kosodrzewiny,możne jeszcze dokupić jakieś wrzosy do wypełnienia jeśli macie jakieś inne propozycje lub pomysły chętnie skorzystam.
Dziękuję i pozdrawiam,
Kasia


Berberysy, kosodrzewiny, cyprysiki, wrzosy potrzebują słońca cały dzień, czyli wystawy południowej. Kosodrzewina rośnie duża, wbrew obiegowym opiniom

Tu posadź bukszpany, cisy, hosty, żurawki, mogą być hortensje w pasie. Dobrze będą się czuć rododendrony.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
gosia_w_ogro... 13:38, 08 sie 2016

Dołączył: 14 lip 2016
Posty: 82
Pani Danusiu! W końcu udało mi się ściągnąć tą matę Wrzucam już fotki i liczę na jakieś podpowiedzi co i jak ułożyć,co ew dokupić? bo chyba dobrze byłoby to jak najprędzej obłożyć korą, póki chwasty się nie pojawiają. Środkowy iglak już wywaliliśmy, ziemię przekopałam, wymieszałam z torfem i osmocote do iglaków, ale przy okazji chciałam prosić o podpowiedź jak pozbyć się pnia? Nie mam jeszcze pomysłu na lawendy i trzmielinę, które wcześniej zakupiłam( wiem że lawenda nie w te miejsce, ale co z tą trzmieliną|?) U ogrodnika widziałam, że trzmielina była pod iglakiem, ale czy to dla niej dobre środowisko?
____________________
Gosia Gosia w ogrodzie
17:26, 08 sie 2016
Toszka napisał(a)
Moniko, cóż ja ci mogę powiedzieć? ...


Dziękuję Toszko, że mi doradziłaś

Efekt super. A jaką odmienę hortek polecasz? Najlepiej żeby się nie kładły. Na zdjęciu to chyba limki ale nie jestem pewna. Mam ich troche.

Z mężem postanowiliśmy na jesień lub wiosnę zmienić całą rabatę wg twojego pomysłu, nie ukrywam, że na samym początku myślałam o hortkach pod tujami, tuje napewno zagęścimy bo od ulicy kurzy się najwięcej, a duża wyspa zmieni się najprawdopodobniej w dwie z przejściem trawnikowym po środku.
Szkoda, że nie byłąś u mnie jak miałam wątek, bo fachowiec z ciebie pierwsza klasa.

Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies