Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Toszka 18:49, 08 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Stojące hortki to na pewno Limki, ale! ważne by szukać (nawet teraz, druga okazja dopiero od lipca przyszłego roku) większe, mocniejsze już nie sadzonki, a krzaczki z najlepiej jednym, wyraźnym grubszym pieńkiem (zobacz u Anbu, własnie takie kupiła). Potem wiosennym przemyślanym cięciem prowadzić je wyżej - zostawia się tylko grube gałązki, przycina schodkowo, a wszelkie cienkie trzeba bezapelacyjnie wyciąć. W ten sposób wyprowadzisz wysokie krzaki mające mocne, sztywne gałązki. Młode sadzonki zawsze się pokładają, bo maja cieniutkie patyczki. Cięcie działa cuda
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
20:45, 08 sie 2016
Toszka napisał(a)
Stojące hortki to na pewno Limki, ale! ważne by szukać (nawet teraz, druga okazja dopiero od lipca przyszłego roku) większe, mocniejsze już nie sadzonki, a krzaczki z najlepiej jednym, wyraźnym grubszym pieńkiem (zobacz u Anbu, własnie takie kupiła). Potem wiosennym przemyślanym cięciem prowadzić je wyżej - zostawia się tylko grube gałązki, przycina schodkowo, a wszelkie cienkie trzeba bezapelacyjnie wyciąć. W ten sposób wyprowadzisz wysokie krzaki mające mocne, sztywne gałązki. Młode sadzonki zawsze się pokładają, bo maja cieniutkie patyczki. Cięcie działa cuda


Toszko a jak gesto posadzić, jak blisko siebie i jak blisko od tui?
Nie wiem ile powinnam dokupić.
Mam 7 z lidla lipcowe w przechowalniku w doniczkach


i wiosenne 4szt z ogrodniczego


trochę się różnią
Toszka 21:14, 08 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Limki od tuj sadź minimum metr. Lepiej nawet ciut dalej , bo pamiętaj, że potrzebujesz dojście do tuj dla ich pielęgnacji - czyszczenia w środku z suchego. Limki sadź co 90cm -1 metr jeśli chcesz gęsty szpaler.

Twoje krzaczki na razie różną się. Jak zmężnieją, przy odpowiednim cięciu nabiorą masy, zmężnieją i różnic nie będzie. W 3 roku ich nie poznasz Problemem jest żwir jaki masz, bo trudno je będzie nawozić kompostem i obornikiem. Dlatego też musisz bardzo starannie przygotować im spore (!) na szerokość i głębokość dołki z przekompostowanym obornikiem, kompostem, mączką bazaltową i korą. Wszystko musi być starannie przekopane/przemieszane. Jeśli masz wysokie ph to dodaj siarki granulowanej. Na kwaśnym podłożu hortki ładniej się przebarwiają i mają masywniejsze kiście. Ilość limek policz sama. Pod linkiem ogrodu do jakiego cię wysłałam Jola pokazała rabatę trójkątną tuż po posadzeniu i teraz. Da ci to pogląd czego się spodziewać.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
iwona1980 21:56, 08 sie 2016


Dołączył: 07 sie 2016
Posty: 105
Witam
Jestem tutaj nowa, chciałabym mieć piękny ogród. Bardzo proszę o pomoc w zaprojektowaniu rabaty.
Na kartce zrobiłam szkic rabaty, to co już jest posadzone, mam nadzieję, że uda mi się wstawić zdjęcie.
1. Hortensja bukietowa lamelaight
2. Rododendron
3. Żywotnik zachodnim (żółty kolor)
Z przodu na obwodce są hosty. Bardzo proszę O porady co posadzić.
Z prawej strony rabaty stoi pergola, a z lewej ta rabata ma być połączona z następną rabata. Chcę posadzić rośliny dookoła placu przed domem, a w środku jakieś dwa drzewka.
Pozdrawiam Iwona

____________________
Pozdrawiam Iwona
22:23, 08 sie 2016
Toszka napisał(a)
Limki od tuj sadź minimum metr...


Dziękuję Toszko

Z drugiej strony domu czyli podwórko - też planowałam hortki i nie wiem czy to dobrze będzie wyglądać i pasować

Na razie jest tak



a myślałam czerwone rodki przesadzićw miejsce juk, a w rogu dać limki podsadzone rozchodnikiem lub żurawką albo trawą, przy bonsai buksy z kostrzewą siną, no i dodać klony szczepione czy coś z takich większych drzewek o nie dużym systemie korzeniowym bo ze 3 metry od nich jest sączek od ekoszamba. Przy warzywniaku będzie plotek drewniany, który go zasłoni

agapant 22:28, 08 sie 2016


Dołączył: 03 lip 2014
Posty: 1313
Witam, proszę o pomoc przyszedł czas aby spod magnolii wywalić płożąc jałowce. Ale co nasadzić pod?
A to zdjęcie poglądowe.

Wiem, wiem magnolia za blisko domu ale tak już musi być, jak sadziłam nie miałam takiej wiedzy jak dziś
____________________
Pozdrawiam Aga Daleki od ideału, Wizytówka - Daleki od ideału
Toszka 00:20, 09 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Aga, tu wybory są jedynie ograniczone do wyobraźni i upodobań siedliskowych podobnych do Magnolki, czyli wszystkie kwaśnoluby.
Możesz dać hortki, możesz też koło Magnolii podsadzić bordowego klona japońskiego o płaczącym pokroju, mogą być azalie japońskie, mogą być carexy, hosty. wietlice, a także możesz zrobić kulkowisko w hakonachloa. Wybieraj co ci w duszy gra
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 00:31, 09 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Moniko - wszystkie duże drzewa mają z natury duży system korzeniowy, bo bez niego by się przewracały. Przy sączku posadź raczej rododendrony, bo te mają płytki system korzeniowy. Jedno tylko musisz wiedzieć - kamień nie może leżeć na systemie korzeniowym rodków. Horki wszędzie pasują.

Przy niwaki (bonzai to miniatura) kostrzewa tak, buksy, jesli kulki to raczej już nie. Za dużo kulek - na niwaki, pod... nie, tu raczej jakieś trawy.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
gosia_w_ogro... 02:59, 09 sie 2016

Dołączył: 14 lip 2016
Posty: 82
Toszko! Jakiś czas temu napisałam o problemie ze swoją rabatą: Mam posadzone w jednym miejscu - raczej pół cienistym na agrowłókninie( słońce jest w południe od strony tych wysokich iglaków, ale one niestety robią cień- widać po roślinach , bo niektóre tego samego rodzaju a zupełnie inaczej wyglądają różne iglaki( wysoki, niskie, płożące), azalie, wrzosy i w tym trzmielinę, która mam wrażenie że słabo rośnie... do tamtego roku podsypywałam ją nawozem kwaśnym.... jakie błędy zrobiłam z tą trzmieliną?
i zupełnie niespodziewałam się że Pani Danusia da mi pierwsze instrukcje( po przeniesieniu mnie do działu porażek zrobiłam wszystko zgodnie z jej instrukcjami ( wywaliłam folię, przekopałam wszystko, odżywiłam) i nie wiem co dalej robić bo rabatka średnio wygląda, a trzeba by było obłożyć korą... Może Ty pomożesz, bo Pani Daniusia już się nie odezwała...?? Czy wystarczy tylko dokupić roślin tego samego gatunku i zagęścić, czy całkowicie przerobić? A to mój ostatni post|: Pani Danusiu! W końcu udało mi się ściągnąć tą matę Wrzucam już fotki i liczę na jakieś podpowiedzi co i jak ułożyć,co ew dokupić? bo chyba dobrze byłoby to jak najprędzej obłożyć korą, póki chwasty się nie pojawiają. Środkowy iglak już wywaliliśmy, ziemię przekopałam, wymieszałam z torfem i osmocote do iglaków, ale przy okazji chciałam prosić o podpowiedź jak pozbyć się pnia? Nie mam jeszcze pomysłu na lawendy i trzmielinę, które wcześniej zakupiłam( wiem że lawenda nie w te miejsce, ale co z tą trzmieliną|?) U ogrodnika widziałam, że trzmielina była pod iglakiem, ale czy to dla niej dobre środowisko?
____________________
Gosia Gosia w ogrodzie
Toszka 07:35, 09 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Małgorzato, nie napisałaś nic co chcesz na tej rabacie. Czy zupełnie ją zmienić? A jeśli tak, to w jakim stylu? Czy tez chcesz utrzymać ją w dotychczasowej stylistyce - iglakowo-wrzosowej?
Nie piszesz o tym jak często widzisz tą rabatę? Czy z okna? Czy jest przy tarasie? Czy przy przejściu? Czy wysokie cyprysiki (bo to chyba one) mają osłaniać widok? No, nic nie wiadomo

Pień najlepiej by było podkopać ile się da i siekierą wyciąć ile się da korzenie. To najlepszy sposób. Pień mozna nawiercić i w otwory nalać 5% roztwór mocznika dla przyspieszenia butwienia, ale szybkich efektów nie mozna się spodziewać.

Danusia nie zawsze ma czas zajrzeć na każdy wątek. Forum wielkie, a Danusia jedna. I tak dla mnie niepojęte jak ona to ogarnia.

Czy te płożące jałowce koniecznie chcesz zostawić? Pytam, bo ta rabata taka nieszczęśliwie sina i trzeba ją koniecznie ożywić.
Jak duza jest ta rabata. Nic o tym nie piszesz
Trudno jest zgadywać szczegóły i proponować w ciemno

Odnośnie nawożenia - szkoda, że tak mało poczytałaś na forum, ale niestety torf nie jest sposobem na ożywienie gleby. Nie piszesz jaka masz, a to podstawa. Torf nie mający żadnych wartości odżywczych nic nie pomoże roślinom. Sztuczny nawóz tez nie poprawi jakości gleby. Ziemia powinna być przekopana z drobną, przekompostowaną korą, mączką bazaltową, kompostem i przekompostowanym obornikiem.Już po zdjęciu widać, że ziemi brakuje próchnicy. Na wątkach o projektowaniu non-stop o tym piszemy. Musisz częściej zaglądać i czytać. Pomysły na projektowanie i obsadzanie rabat też szybciutko byś znalazła
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies