Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Toszka 12:48, 07 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Sandro
Popatrz na realizacje Danusi, tam są mieszane zywopłoty i bynajmniej chaosu to nie wprowadza.
Jakie drzewo masz posadzić. Nie wiem. To wszystko zalezy jaki ogród chcesz stworzyć.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Renia_N 16:18, 07 maj 2017

Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 2
Witam wszystkich

Bardzo proszę o pomoc odnośnie moich dwóch rabat
Pierwsza rabata przed wejściem jest od strony północnego-wschodu. Chciałabym coś tam dołożyć tylko nie bardzo wiem co, za wierzbą chcę dać funkie, które przeniosłabym z drugiej rabaty.



Natomiast druga jest od wschodu. Proszę doradzić czy bukszpany zostawić w lini prostej cz je porozrzucać, w szerszym miejscu między tujami a bukszpanem chciałabym posadzić trawę red Baron i czy zostawić te niskie trawki w tym miejscu jak na zdjęciu( nie wiem czy zasłoną studnię), z przodu chcę na całości dać żurawki tylko nie wiem które zostawić.






Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.
Toszka 16:57, 07 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Reniu
I wierzba i Red Baron potrzebują słońca. Inaczej nici z ich atrybutu, czyli koloru.
Front, a zwłaszcza przy wejściu musi być reprezentacyjny. A raczej powinien, bo czy musi to kwestia gustu
Wierzbę przesadź na słońce. posadź formy cisowe i bukszpanowe. Hosty na zimę znikają i masz tam smętną pustkę. U Remi w wątku masz rady jakie rosliny na cienistą rabatę. Mozna z nich cudny front zrobić. Zajrzyj do wątku Tessy (w gąszczu u Tess). Natchnie cię jakie cudeńka na cienistych rabatach mozna zrobić.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Pomarancza 17:45, 07 maj 2017


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Toszka napisał(a)


Mało w tym wątku podpowiadaczy, bo czasami podpowiadanie graniczy z cudem jeśli się nie wie co na sąsiednich rabatach i jaki jest styl ogrodu. O takich "pierdółkach" jak kierunki świata, gleba etc nie wspomnę. Czasami też oczekiwania pytających są tak wielkie, ze to raczej pod projekt podchodzi. A projekty robi Danusia. Nie my. My możemy coś zasugerować, podpowiedzieć...
Dlatego też ci podpowiadam: drzewa i krzewy albo sadzimy takie same i wtedy mozemy poszaleć na dole, z wypełniaczami, albo drzewa/krzewy są różne, ale dół musi być ascetyczny/monolityczny. Inaczej bałagan gwarantowany i brak samozadowolenia.


Toszko, czy to też o mnie piszesz?


Po rozmowie z szambiarzem wiem, że przynajmniej ta pokrywa nie będzie stanowiła problemu - mamy wyprowadzić do ogrodzenia rurę od szamba i będziemy mogli obniżyć i zamaskować ten betonowy "komin".
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
Toszka 18:19, 07 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pomarancza napisał(a)


Toszko, czy to też o mnie piszesz?


Po rozmowie z szambiarzem wiem, że przynajmniej ta pokrywa nie będzie stanowiła problemu - mamy wyprowadzić do ogrodzenia rurę od szamba i będziemy mogli obniżyć i zamaskować ten betonowy "komin".


Ogólnie pisałam, aczkolwiek masz wątek, widać cię... no, nie widać, a przecież właścicielom wewątków sporo pomagamy sobie na wzajem... Ale by tak się stało, to trzeba się towarzysko w sąsiednich wątkach udzielać. Takie prawidła forum

Popatrz jakie plany są w wątkach projektowania. Uaktywnij się, a od razu u ciebie pomysły ruszą
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Pomarancza 19:45, 07 maj 2017


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Toszko tak - wątek mam - a raczej miałam. Zaglądały tam poza mną może ze dwie osoby. Na Ogrodowisku, aby ktoś doradził w wątku (czy w ogóle do niego zajrzał) potrzeba wpierw być stałym bywalcem kilku innych wątków - a i regularnie prowadzić swój.
A ja po prostu nie mam tyle czasu. Proza życia.
Nie jestem w stanie prowadzić swojego wątku regularnie, pisząc kilka razy w tygodniu, więc z niego zrezygnowałam. Tym bardziej nie jestem w stanie śledzić kilku/kilkunastu wątków innych osób i aktywnie z nich uczestniczyć.

Patrząc po starszych postach widzę, że generalnie kilka lat temu więcej było udzielanych rad - prawdziwych rad, a nie tylko linków, bo przecież "wszystko już było". Czasem wystarczy, gdy się nakieruje choćby naszkicowanymi bryłami - gdzie dać kolor, gdzie trawy, gdzie formowana kula. Szczegóły każdy sam może już przecież sobie dopowiedzieć.


Mam takie poczucie, że takich jak ja tu się nie chce. Skoro nie mogę się zaangażować na 100%, więc spadówa - pomocy konkretnej nie dostaniesz, kropka .


Toszko, te ostatnie słowa nie są kierowane personalnie do Ciebie - pamiętam, że udzielałaś się u mnie a i teraz coś podpowiadasz.
Ale w sumie nadal nie wiem, czy ujednolicenie gatunków ma u mnie oznaczać oznaczać wywalenie wszystkich krzewów liściastych, które wymieniałam jako chciejstwa - skoro rosną tam już magnolia i sosna (w odległości 8 metrów od siebie)? Czy mam wybrać z nich tylko jeden gatunek + wspomniane róże - i tylko tyle na rabacie głębokiej na 3,6 metra?

____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
KLAUDIA 21:19, 07 maj 2017

Dołączył: 17 kwi 2017
Posty: 91
Witam ma pytanie co ile posadzić bukszpan,na obwódkę-taka 25 cm wysoka (docelowo-roślinki maja obecnie jakieś 15 cm?
Poproszę o pomoc,Dziekuję
____________________
Klaudia Kiedyś Będzie Kolorowo
Toszka 21:27, 07 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pomarańczo
Powiem tak - jeśli właściciel wątku nie pokazuje się, nie daje się poznać, to trudno radzić osobie której się nie zna. I dodatkowo wstrzelić się w jej gust.
Jesli wątek żyje, właściciel odwiedza innych to oczywistym jest, że uaktywniają się znajomości, wspólne plany, propozycje etc. To pomoc sąsiedzka. jeśli sąsiad jest milczkiem, nie odwiedza sąsiadów, nie powie "dzień dobry", to odbierany jest jak odludek i ktoś kto nie chce wchodzić w interakcje. To chyba normalne.
Wątków są tysiące. Dwa lata temu było o połowę mniej. Nie sposób wszystkie odwiedzać. Przyznam się po cichu, że z działu "nasze ogrody" wielu wątków w życiu nie odwiedziłam, bo -jak to sama zauważyłaś - czasu brak. No nie mozna oczekiwać, że ktoś rzuci się z pomocą do osoby, która jasno nie precyzuje pytań i potrzeb. Prawda? Coś trzeba z siebie dać, aby i inni dali Zwłaszcza, że wszystko pro bono
Ale wróćmy do meritum

Rabata 3,60m. Odejmijmy metr na żywopłot (musi być dostęp do strzyżenia i czyszczenia). Pół metra na obwódkę (musi być odsunięta od krawędzi). Zostaje ile? Zostaje 2,10. Dużo? Nie!
Chciejstwa chciejstwami, ale nie koniecznie na jednej rabacie. Albo chciejstwa, albo estetyka To tak jak z ubiorem małej dziewczynki
Sosna musi zostać, bo jej przesadzenie to ryzykowna sprawa. Potencjalna strata.
Proponuję dosadzić jeszcze dwie magnolki. Będzie spójnie.
dół mozesz upstrokacić
Albo wywalasz magnolkę i dajesz dodatkowe bzy.
Wbrew pozorom elegancka frontowa rabata to ograniczenie gatunków, a nie naćkanie form, koloru, pokroju etc. Tak można tworzyć kompozycję w zakątku, ale nie tak wielką rabatę. popatrz u Joli, jak cudownie wyglądają monolityczne nasadzenia na dużych rabatach
Na innej rabacie posadź pozostałe krzewy/drzewa. Dalej chciejstwa będziesz miała!
Podpowiem tylko, że aby uzyskać spójną całość ogrodu wystarczy dać wspólny element - czy to kolor, czy to forma, czy to ta sama bylina. Taki łącznik powodujący, że ogród ma swoją myśl przewodnią. Jak refren w piosence. To podstawy projektowania

Dodam tylko, ze w takiej konfiguracji jaką masz ja osobiście nie potrafię nic doradzić, bo tego nie rozumiem i nie czuję



____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 21:28, 07 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
KLAUDIA napisał(a)
Witam ma pytanie co ile posadzić bukszpan,na obwódkę-taka 25 cm wysoka (docelowo-roślinki maja obecnie jakieś 15 cm?
Poproszę o pomoc,Dziekuję

zależy jak szybko chcesz efekt. Albo na styk, albo co 15cm
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
KLAUDIA 21:31, 07 maj 2017

Dołączył: 17 kwi 2017
Posty: 91
Pomarancza napisał(a)
Toszko tak - wątek mam - a raczej miałam. Zaglądały tam poza mną może ze dwie osoby. Na Ogrodowisku, aby ktoś doradził w wątku (czy w ogóle do niego zajrzał) potrzeba wpierw być stałym bywalcem kilku innych wątków - a i regularnie prowadzić swój.
A ja po prostu nie mam tyle czasu. Proza życia.
Nie jestem w stanie prowadzić swojego wątku regularnie, pisząc kilka razy w tygodniu, więc z niego zrezygnowałam. Tym bardziej nie jestem w stanie śledzić kilku/kilkunastu wątków innych osób i aktywnie z nich uczestniczyć.

Patrząc po starszych postach widzę, że generalnie kilka lat temu więcej było udzielanych rad - prawdziwych rad, a nie tylko linków, bo przecież "wszystko już było". Czasem wystarczy, gdy się nakieruje choćby naszkicowanymi bryłami - gdzie dać kolor, gdzie trawy, gdzie formowana kula. Szczegóły każdy sam może już przecież sobie dopowiedzieć.


Mam takie poczucie, że takich jak ja tu się nie chce. Skoro nie mogę się zaangażować na 100%, więc spadówa - pomocy konkretnej nie dostaniesz, kropka .


Toszko, te ostatnie słowa nie są kierowane personalnie do Ciebie - pamiętam, że udzielałaś się u mnie a i teraz coś podpowiadasz.
Ale w sumie nadal nie wiem, czy ujednolicenie gatunków ma u mnie oznaczać oznaczać wywalenie wszystkich krzewów liściastych, które wymieniałam jako chciejstwa - skoro rosną tam już magnolia i sosna (w odległości 8 metrów od siebie)? Czy mam wybrać z nich tylko jeden gatunek + wspomniane róże - i tylko tyle na rabacie głębokiej na 3,6 metra?


tak coś było ze mną-i cóż już mam noce nie przespane, miliony pomysłów i już wiele głupot-tak jak zakupiony świerk kaukaski Aurea-duży-140cm (okazało się ,że będzie za duży w to miejsce i czeka na nowego właściciela,bukszpan-jednak choruję a miałam mieć mało obsługowy.
Ale żyje nadzieja,że ktoś pomoże.
Już rodzina mam dość słuchania o ogrodzie-bo znów siedzę tu i czytam może zdążę się nacieszyć przed zimą
____________________
Klaudia Kiedyś Będzie Kolorowo
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies