Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

SlonecznyOgrod 11:54, 15 maj 2017


Dołączył: 16 sty 2017
Posty: 7665
Witajcie, poradźcie co posadzić i jak.
Myślałam nad drzewami taki szpaler Globosum 5szt.
Szerokość rabaty tak jak widać ziemie wynosi 3m od szmaragdów. A może za szeroko i zwężyć do 2m?
Ale co dać tam jeszcze , coś kwitnącego???
Miejsce słoneczne.
____________________
DarciaSłoneczny Ogród
bartek_s1992 11:56, 15 maj 2017

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Bardzo proszę o informację. Już kiedyś był poruszany taki temat dotyczący roślin w donicach. Jak nazywają się rośliny w tej donicy ? Chciałbym stworzyć taką kompozycję ale nie mam pojęcia jak się nazywają
iwka 12:49, 15 maj 2017


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
bartek_s1992 napisał(a)
Bardzo proszę o informację. Już kiedyś był poruszany taki temat dotyczący roślin w donicach. Jak nazywają się rośliny w tej donicy ? Chciałbym stworzyć taką kompozycję ale nie mam pojęcia jak się nazywają


tu chyba jest jakiś cyprys podgolony, surfinie, jako wypełniacze możesz wykorzystać kocankę zwisającą, komarzyce, kurdybanka. Ciemna trawa to może kordylina albo vertigo
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
magda19831 14:12, 15 maj 2017


Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 344
Muszę coś posadzić przy tarasie, aby zasłonić się od gapiów, co prawda przy siatce są tuje jednak o 2 albo 3 sztuki za mało i jest niewielki prześwit, natomiast posadzenie czegoś wysokiego przy tarasie załatwiłoby sprawę. Myślałam o jakichś trawach ale jaka trawa pozwoli mi uzyskać efekt już w tym sezonie? Dodam że taras jest od strony północnej
____________________
Magda Witam i o radę pytam ;-)
bartek_s1992 14:59, 15 maj 2017

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Dzikękuję za poradę ! Teraz muszę tylko kupić rośliny i przystąpić do działania
bartek_s1992 15:02, 15 maj 2017

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
iwka napisał(a)


tu chyba jest jakiś cyprys podgolony, surfinie, jako wypełniacze możesz wykorzystać kocankę zwisającą, komarzyce, kurdybanka. Ciemna trawa to może kordylina albo vertigo


A te kwitnące białe kwiaty ? Jak się nazywają ?
Toszka 19:03, 15 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
SlonecznyOgrod napisał(a)
Witajcie, poradźcie co posadzić i jak.
Myślałam nad drzewami taki szpaler Globosum 5szt.
Szerokość rabaty tak jak widać ziemie wynosi 3m od szmaragdów. A może za szeroko i zwężyć do 2m?
Ale co dać tam jeszcze , coś kwitnącego???
Miejsce słoneczne.


Przy tujach musisz zostawić przynajmniej 60cm na dojście do czyszczenia i strzyżenia.

Możesz wzdłuż, pod drzewami dać szpaler np. hortensji. Ew. sekwencje 5-7 hortek i druga sekwencja jakieś miskanty.

Drzewa muszą mieć min. 2.50m tak by korony były nad tujami. Odległość też musi być uwzględniająca koronę. np. 2m. Tuje od góry równo przyciąć, pod koronami drzew. Przed hortkami i drzewami dać jakieś niższe rosliny. Inspiracji w forumowych ogrodach znajdziesz bez liku
Czy taka wizja ci pasuje?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
SlonecznyOgrod 21:54, 15 maj 2017


Dołączył: 16 sty 2017
Posty: 7665
Toszka napisał(a)


Przy tujach musisz zostawić przynajmniej 60cm na dojście do czyszczenia i strzyżenia.

Możesz wzdłuż, pod drzewami dać szpaler np. hortensji. Ew. sekwencje 5-7 hortek i druga sekwencja jakieś miskanty.

Drzewa muszą mieć min. 2.50m tak by korony były nad tujami. Odległość też musi być uwzględniająca koronę. np. 2m. Tuje od góry równo przyciąć, pod koronami drzew. Przed hortkami i drzewami dać jakieś niższe rosliny. Inspiracji w forumowych ogrodach znajdziesz bez liku
Czy taka wizja ci pasuje?


Tak Toszko dziękuję.
A czy dobrze by było przed tujami dać rząd miskantów i trochę do przodu hortensje? Tak jakby były trochę naprzemiennie.
I czy drzewa szczepione na wys. 2m mogły by być?
____________________
DarciaSłoneczny Ogród
Fama 22:43, 15 maj 2017

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
KTOKOLWIEK WIDZIAŁ, KTOKOLWIEK WIE

Witajcie,
Marzy mi się miłorząb pendula wysoko szczepiony,min 180, najlepiej 200, czy wyżej nawet. Chcę go posadzić pomiedzy dwiema hortensjami anabelle na wąskiej rabacie. Niestety nie mogę bo nigdzie dostaćObdzwonilam już producentów milorzeba, ale szvzepionych pendula nie produkują. Pytałam się też w wielu centrach ogrodniczych, ale nań nie trafiłam . Jeśli ktoś z Was natknął się na niego gdzieś, to bardzo proszę o info na priva do mnie z namiarami.
____________________
Ciasny ale własny
Toszka 06:57, 16 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
SlonecznyOgrod napisał(a)


Tak Toszko dziękuję.
A czy dobrze by było przed tujami dać rząd miskantów i trochę do przodu hortensje? Tak jakby były trochę naprzemiennie.
I czy drzewa szczepione na wys. 2m mogły by być?


Możesz tak zrobić, oczywiście. pamiętaj tylko, że tuje nie lubią dotyku - zasychają i łysieją i robi się dziura trudna do odbudowania. Miskanty raczej powinny być posadzone min. 1m od tuj.

Dodaj tylko coś wiosennego, bo miskanty i hortki zaczynają spektakl dopiero od lipca.
Masz kawał rabaty do zaplanowania, ale traktuj to jako atut, bo mozliwosci aranżacyjne są nieograniczone.

Drzewa szczepione na 2m to trochę nisko. Korony rozrosną się (w dół też) i będziesz głową o nie zahaczać. Miskanty zazwyczaj wysokie są na 2-2,5m. Hortki po kilku latach też mają min. 1,5m. Wszystko wyjdzie niemal na tej samej wysokości i będzie wrażenie duszności/napchania. Dlatego też optymalna wysokość szczepionych drzew to 2,30 - 2,60. Warto takich poszukać
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies