Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Toszka 09:53, 14 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kerii
gdyby hortki prowadzić wysoko, wypracować nóżkę ( u Anbu pokazywałam bodajże w marcu), to utworzą piętro nad rodkami.

Brzydula
Przykro się czyta, że rada, po którą zwraca się postodajca traktowana jest jak krytyka. Odmienne zdanie, uświadomienie potrzeb roślin lub odmienny pomysł nie ma nic wspólnego z krytyką. Ten temat wałkowany już był wielokrotnie. Takie zarzuty, że krytykujemy, to główny powód braku porad w tym wątku
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 09:56, 14 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
iwona1980 napisał(a)
Dzień dobry
Proszę pomóżcie, może ktoś doradzi jaki kształt zrobić rabat.Ja juz sama nie wiem,tyle razy przerabialam. Rabata ma 14 długości.

Iwono, ta prosta, wyżwirowana rabata narzuca pewne ograniczenia. Najlepiej by wyglądało połączenie jej z czystymi geometrycznymi liniami rabat - albo z częścią koła, albo proste linie, ew. z lekkimi, wysuniętymi prostokątami.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 10:23, 14 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Silverki napisał(a)
Witam. Mam pewien problem, którego sama nie mogę rozwiązać. Mam grządkę z różami szczepionymi na pniu, lawendami i trawami dekoracyjnymi. Róże co roku mi przymarzają, w zeszłym roku jedna mi się złamała na szczepieniu. Chciałabym też aby w zimę na tej rabacie nie było tak łyso. Co radzilibyście aby posadzić zamiast tych róż na pniu ? Chciałabym coś zimozielonego, niekoniecznie jednej odmiany, pasujące do lawend i traw.


Przemarzają, bo brak osłony z zimozielonych - wąsko, dlatego proponuję cisy kolumnowe: np. Wojtek, Robusta, Chude...

Albo posadzić jako żywopłot, albo luźniej co 50-80cm. Zawsze będą rozpraszać wiatr i dawać zimowo-wczesnowiosenną osłonę. No i będzie zimozielony akcent.
Cis lubi zasadową glebę dlatego też z różami i lawendą do będzie doskonały zestaw.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kerii 12:51, 14 maj 2017


Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 2185
Toszka napisał(a)
Kerii
gdyby hortki prowadzić wysoko, wypracować nóżkę ( u Anbu pokazywałam bodajże w marcu), to utworzą piętro nad rodkami.


Dzięki Toszka hortensje jeszcze marne wiec ich raczej nie przykryją poza tym sadzone przed, pomiędzy hortensjami. Na razie będzie tak a na wiosnę się zobaczy najwyżej przesadzę.


Co ile powinnam posadzić żurawki żeby wyszła z tego ładna obwódka ?
____________________
Jola Moja glebo terapia
iwona1980 14:48, 14 maj 2017


Dołączył: 07 sie 2016
Posty: 105
Toszka napisał(a)

Iwono, ta prosta, wyżwirowana rabata narzuca pewne ograniczenia. Najlepiej by wyglądało połączenie jej z czystymi geometrycznymi liniami rabat - albo z częścią koła, albo proste linie, ew. z lekkimi, wysuniętymi prostokątami.

Toszka dzięki za odzew.
Inne rabaty mam zrobione takie zaokraglenia.
Nie wiem co zrobić czy całkiem tą wyżwirowana rabate zlikwidowac???doradz proszę. Kiedyś od furtki do domu chcemy położyć chodnik, dlatego też posadziłam tam tawulki i danice.
Myślałam żeby na tej rabacie wyrzucić dwie danica i wsadzić 2 klony czerwone wysoko szczepione,teraz nie wiem co robić.
____________________
Pozdrawiam Iwona
Toszka 20:43, 14 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
iwona1980 napisał(a)

Toszka dzięki za odzew.
Inne rabaty mam zrobione takie zaokraglenia.
Nie wiem co zrobić czy całkiem tą wyżwirowana rabate zlikwidowac???doradz proszę. Kiedyś od furtki do domu chcemy położyć chodnik, dlatego też posadziłam tam tawulki i danice.
Myślałam żeby na tej rabacie wyrzucić dwie danica i wsadzić 2 klony czerwone wysoko szczepione,teraz nie wiem co robić.


A odcinek od siatki do żwirowej rabatki ile ma?

Gdyby posadzić drzewa w żwirowej rabacie to będzie za blisko chodnika.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
brzydula 21:21, 14 maj 2017

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
Toszka napisał(a)
Kerii
gdyby hortki prowadzić wysoko, wypracować nóżkę ( u Anbu pokazywałam bodajże w marcu), to utworzą piętro nad rodkami.

Brzydula
Przykro się czyta, że rada, po którą zwraca się postodajca traktowana jest jak krytyka. Odmienne zdanie, uświadomienie potrzeb roślin lub odmienny pomysł nie ma nic wspólnego z krytyką. Ten temat wałkowany już był wielokrotnie. Takie zarzuty, że krytykujemy, to główny powód braku porad w tym wątku



A takie zachowanie i postawa jest powodem, że wiele osób mniej doświadczonych, lub zajmujących się ogrodem tylko z pasji, nie ma odwagi pytać lud wyrażać swoich opinii.
Radze wrzuć na luz
To nie jest miejsce na wyładowanie swoich frustracji.

magduska85 21:29, 14 maj 2017


Dołączył: 12 kwi 2017
Posty: 24
Witam Ogrowo-maniacy!
i wołam o konsultację

ślędząc Wasze rajskie ogrody...popadam w stres pourazowy

zabieram się zatem za swoje hektary

potrzebuję jednak troszkę siły pociągowej

otóż -
1. front domu - "oczko" w kostce pod nasadzenie.... posadzona juka nie skradła mojego serca ani show...więc chciałabym tam coś bardziej "spektakularnego", tylko co takiego by pasowało w tamto miejsce - podłużna rabata to katalpy przeplatane lawendą.

2. Drugi problem - robić czy nie robić rabatę wzdłuż ścieżki - poustawiane doniczki to żurawka i lawenda, naprzemiennie

3. zaciszna wnęka - centrum magnolia....a przed nią misz-masz - cyprysik groszkowy, choina kanadyjska i iglasta kulka (nie pamiętam nazwy )



Doświadczeni koleżanki i koledzy - pomóżcie, wesprzyjcie dobrą radą i świetnym pomysłem!

Pozdrawiam,
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/7596-nieciasny-i-wlasny
Silverki 23:20, 14 maj 2017

Dołączył: 18 kwi 2017
Posty: 8
Toszka napisał(a)


Przemarzają, bo brak osłony z zimozielonych - wąsko, dlatego proponuję cisy kolumnowe: np. Wojtek, Robusta, Chude...

Albo posadzić jako żywopłot, albo luźniej co 50-80cm. Zawsze będą rozpraszać wiatr i dawać zimowo-wczesnowiosenną osłonę. No i będzie zimozielony akcent.
Cis lubi zasadową glebę dlatego też z różami i lawendą do będzie doskonały zestaw.

Dziękuję za tę poradę. Nie myślałam o tej rabacie w ten sposób ale przyjrzę się temu pomysłowi na żywo. Nie ma to jak nowe świeże spojrzenie
bartek_s1992 11:43, 15 maj 2017

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Bardzo proszę o informację. Już kiedyś był poruszany taki temat dotyczący roślin w donicach. Jak nazywają się rośliny w tej donicy ? Chciałbym stworzyć taką kompozycję ale nie mam pojęcia jak się nazywają
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies