Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

SlonecznyOgrod 09:49, 16 maj 2017


Dołączył: 16 sty 2017
Posty: 7665
Toszka napisał(a)


Możesz tak zrobić, oczywiście. pamiętaj tylko, że tuje nie lubią dotyku - zasychają i łysieją i robi się dziura trudna do odbudowania. Miskanty raczej powinny być posadzone min. 1m od tuj.

Dodaj tylko coś wiosennego, bo miskanty i hortki zaczynają spektakl dopiero od lipca.
Masz kawał rabaty do zaplanowania, ale traktuj to jako atut, bo mozliwosci aranżacyjne są nieograniczone.

Drzewa szczepione na 2m to trochę nisko. Korony rozrosną się (w dół też) i będziesz głową o nie zahaczać. Miskanty zazwyczaj wysokie są na 2-2,5m. Hortki po kilku latach też mają min. 1,5m. Wszystko wyjdzie niemal na tej samej wysokości i będzie wrażenie duszności/napchania. Dlatego też optymalna wysokość szczepionych drzew to 2,30 - 2,60. Warto takich poszukać

Ale sie cieszę, że mi Toszko tak profesjonalnie doradzasz i tak szybko Kochana jesteś
Jak mi zaplanujesz tak zrobię, bo Ty się znasz
Tak zrobię
Mam szerokości 3m od tuj , a jak podglądałam u innych to mieli wąsko na 1,50 i myślałam pewnie mam za szeroko, za głęboko te rośliny będą. Ale zrobię tak jak mi podpowiadasz dam więcej miejsca między tujami a miskantami min metr.
A właśnie trawy, myślałam o variegatusie lub ML co byś mi radziła?
Drzewa wyższe ok, jadę zaraz do szkółki zobaczę co i jak.
A hortensje takie już odchowane większe brać? I co ile je sadzić na gęsty szpaler?
____________________
DarciaSłoneczny Ogród
Toszka 11:56, 16 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Dario, ML a Variegatus to inny kaliber. ML delikatny, zwiewny, dość zwarty, ok. 1,30-1,50m.
Variegatus spory, pok. 2m, dynamiczny, rosnący w "V".
ML za hortkami nisko prowadzonymi - tak. Jesli wysoko chcesz prowadzić to nie będzie go widać.
Variegatus więcej miejsca potrzebuje. Nie wiem czy wciśniesz i jak wypadnie szerokość rabaty. Może je w oddzielnej sekwencji np. 3 sztyki posadzić, a przed nimi coś innego...

Hortki, zależy jakie... np. Limki co 1m-1,20m. Już po 3 latach będą gęste. Bardzo gęsto, dopuszczalnie to 80-90cm.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
iwka 12:06, 16 maj 2017


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
bartek_s1992 napisał(a)


A te kwitnące białe kwiaty ? Jak się nazywają ?
nie wiem w ogrodniczym coś podobnego dobierzesz
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Kosodrzewink... 14:00, 16 maj 2017


Dołączył: 16 maj 2017
Posty: 1
Witam serdecznie

Proszę o poradę jak zaprojektować poniższą rabatę.
Jest to rabata od wschodu, w półcieniu- słońce jest tu do 13.00.


Po lewej stronie jest pergola i koniec tarasu. Przy pergoli jest róża new dawn od wew kratki, od zew. jest róża leonardo da vinci i aspirin rose, podsadzone lawendą.

To początki naszego ogrodu w którym sadzę głównie róże, szałwię lawendę i kosodrzewinę.

Mój plan był taki aby kosodrzewina stanowiła tło, poniżej rząd róż Bonica ( kupiłam ich 8 sztuk) i przy obwódce z szałwi. Chciałabym osiągnąć efekt taki jak na zdjęciach poniżej z zielonym tłem. Myślałam też o cisach.....
Proszę o jakieś porady.
Rabata ma niecałe 6 metrów długości i 1,7 metra szerokości.



johndunbar 09:58, 17 maj 2017

Dołączył: 08 maj 2017
Posty: 5
Witam

Co doradzicie odnośnie drzew które mam posadzone w ogrodzie.

Na obrazku poniżej jest rzut działki. Zielona szrafura w prostokąty to taras, za nim mam skarpę wysoką na 1,5 metra, następnie w obniżeniu fragment działki o wymiarach 6x22 m z altanką po lewej. Na czerwono zakreskowane są rabaty.

Problem polega na tym że kilkadziesiąt metrów dalej są bloki mieszkalne więc ja siedząc na tarasie czuję się jak na patelni. Próbuję zasłonić się drzewami opisanymi na rzucie. Idąc od lewej są 3 graby kolumnowe (1) w rozstawie 2,5 m, potem jest klon Royal Red (2), kolejno 2 świerki Cupressina (3) w rozstawie 2,3m i sosna bośniacka (4). Bloki docelowo zasłaniać będzie klon.

Moje pytanie - czy to nie za mało? Czy nie będę musiał czekać za długo aby ten klon urósł? Co co ewentualnie dosadzić na wąskim i długim fragmencie działki?

Nasadzenia były robione jesienią 2015.

johndunbar 10:06, 17 maj 2017

Dołączył: 08 maj 2017
Posty: 5

Niewiele widać na tym obrazku.

Poniżej link:

http://www.tinypic.pl/4qeshwwixyft


SlonecznyOgrod 12:40, 17 maj 2017


Dołączył: 16 sty 2017
Posty: 7665
Toszka napisał(a)
Dario, ML a Variegatus to inny kaliber. ML delikatny, zwiewny, dość zwarty, ok. 1,30-1,50m.
Variegatus spory, pok. 2m, dynamiczny, rosnący w "V".
ML za hortkami nisko prowadzonymi - tak. Jesli wysoko chcesz prowadzić to nie będzie go widać.
Variegatus więcej miejsca potrzebuje. Nie wiem czy wciśniesz i jak wypadnie szerokość rabaty. Może je w oddzielnej sekwencji np. 3 sztyki posadzić, a przed nimi coś innego...

Hortki, zależy jakie... np. Limki co 1m-1,20m. Już po 3 latach będą gęste. Bardzo gęsto, dopuszczalnie to 80-90cm.

Toszko, tam jest szerokość drogi dojazdowej.
Ja mam tam 3m przygotowanego miejsca liczę do żywopłotu z tuj (bo do płotu będzie 4m)

Myślę o trawach z tyłu dlatego,że jest dużo miejsca z możliwością poszerzenia.

A ja się martwiłam,że hortensje (Limki) będą głęboko na tej rabacie i dlatego chciałam trawami przepchnąć je do przodu.
Zapełnić miejsce z tyłu.
A przed nimi dać może jakieś niskie trawy.
Myślałam o wysokim prowadzeniu limek, bo tam jest dużo miejsca , długa ta rabata, to by je było widać.


____________________
DarciaSłoneczny Ogród
Toszka 13:17, 17 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Dario, plan jest dobry i przestrzenny. Będzie cudnie

Jeśli będziesz wysoko prowadzić limki to rozplenicę (na jakimś odcinku) przed nimi polecam
I zadbaj o coś wiosennego, bo rabata jak na razie zacznie być ładna w lipcu.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 13:27, 17 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
johndunbar napisał(a)

Niewiele widać na tym obrazku.

Poniżej link:

http://www.tinypic.pl/4qeshwwixyft




Nie podałeś kierunków świata, a to pomimo pozorów ważna informacja. To mówi o nasłonecznieniu ogrodu.
Tam dla przesłony aż się prosi posadzić świerki serbskie (nie lubią kwasnej gleby). Zimą lisciaste i tak są marną przesłoną, a z bloków jest zapewne widok na wasz salon i wnętrze. Zwłaszcza jak jest ciemno
Serby w przeciwieństwie do świerków pospolitych nie łysieją od dołu, są zdrowe i ochojnik ich nie lubi. Też są wąskie. Mozna strzyc. Szybciej rosną bez wątpienia niż świerki Cupressina
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
catherine85 13:27, 17 maj 2017

Dołączył: 12 maj 2015
Posty: 38
Witajcie
Proszę o poradę dotyczącą mojej frontowej rabaty przy schodach. Jest to strona południowa i doprowadzona jest linia kroplująca.

W miejscu szerokosci 2,8m jest jeszcze 60 cm podniesienie które myslałam żeby zakryć trzmieliną tylko nie wiem czy to dobrze będzie wygladało. Lepsza by była sunspot czy zółta?
dla zobrazowania fotka pogladowa


Jaki kolor doniczek tu pasuje biały czy brazowy?

Z góry dziękuje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies