Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Lawenda - Lavandula

Pokaż wątki Pokaż posty

Lawenda - Lavandula

sofijka 12:20, 01 kwi 2014


Dołączył: 18 mar 2014
Posty: 115
No to wszystko jasne!
____________________
sofijka w ogrodzie
Zlosnicaja 10:43, 02 kwi 2014


Dołączył: 14 kwi 2013
Posty: 51
Witam.
Mam pytanie dotyczące lawendy lekarskiej. Wysiałam nasiona i urosły mi już spore roślinki, mają ok. 6 cm i ładnie się krzewią, a przynajmniej tak mi się wydaje Kiedy można ją wsadzić do gruntu żeby nie zmarzła? Myślalam o maju ale wolę zapytać bo nie miałam jeszcze styczności z lawendą. I czy w pierwszym roku trzeba ją przykrywać na zimę?
____________________
Ania
Gardenarium 21:33, 02 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Siewki są delikatne na pewno, nie spiesz się z sadzeniem, bo jeszcze mogą być spore przymrozki.
ja nie okrywam lawendy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zlosnicaja 10:30, 03 kwi 2014


Dołączył: 14 kwi 2013
Posty: 51
dziękuję za odpowiedź
____________________
Ania
Mille 11:17, 03 kwi 2014


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 433
Mam jeszcze pytanie do osób, które robią sadzonki lawendy podczas wiosennego cięcia. Czy mogę je wsadzić od razu do rozsadnika w ogrodzie, czy koniecznie muszą być na razie chronione od przymrozków (które na pewno jeszcze się pojawią)?
____________________
Milena - Ogród pod starym modrzewiem
glob 13:17, 06 kwi 2014

Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 70
Dwa lata temu w Lidlu kupiłam sadzonkę w zeszłym roku kwitła tak.
Berthuzada 23:27, 26 kwi 2014

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 6
Witam, chciałbym zapytać o identyfikacje konkretnego gatunku mojej lawendy, posiadam 2 "gatynki", próbowałem rozpoznać po zdjęciach w internecie ale jakoś niezbyt potrafię - wszystkie dość podobne
Prawdpodobnie wąskolistne ale chciałbym znać konkretnie odmiane jeśli ktoś potrafi jednoznacznie zidentyfikować byłbym wdzięczny




To pierwszy rodzaj, kupiłem jako sadzonkę mającą ok 10cm i nie wiem czy należy ją przyciąć czy dopiero gdy przekwitnie. Na niektórych końcach łodyg -tych najdłuższych posiada też zakończenia jak na obrazku.





A tu druga, troszkę ciemniejsze liście i lekko zaokrąglone

Trudno mi je jednoznacznie zidentyfikować oraz nie wiem jak z przcinaniem

Pozdrawiam ^^
Gardenarium 10:16, 27 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Identyfikacja odmiany lawendy bez kwiatów jest niemożliwa. Z kwiatami bedzie lepiej, ale też prawie niemożliwa.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Berthuzada 17:58, 27 kwi 2014

Dołączył: 26 kwi 2014
Posty: 6
Szkoda, ponieważ nie wszystkie gatunki są wstanie u nas przezimować na dworze

Na allegro znalazłem dobre zdjęcia młodych lawend, i ta większa przypomina Monusted, a te mniejsze Hidcote Blue. Wiadomo mogą być różne bardzo podobne odmiany, ale czy z grubsza dobrze oceniam ?

A może to na pewno nie są Hidcote lub Monusted, ponieważ z tego co czytałem tylko te dwie radzą sobie w naszym klimacie. W innym razie pozostaje ufać sprzedawcą, mówiącym że te lawendy są wstanie przezimować.

Miałbym jeszcze pytanie o przycinanie, przeczytałem dużo stron o lawendach, i często różnie piszą.
Błędna decyzja może im zaszkodzić. Czy należy przycinać od młodych sadzonek - chyba te najdłuższe, wystające łodygi, by lawenda zagęszczała się "w środku", czy przycinać dopiero po pierwszym kwitnieniu lawendy ? W moim przypadku te najdłuższe, mają już zakończenie „kwiatowe” jak pokazałem na zdjęciu.

Pozdrawiam ^^
Gardenarium 18:25, 27 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
U nas nie zimują lawendy francuskie (Lavandula stoechas) a Twoje do nich nie należą, są wąskolistne. Twoje są wg mnie zimujące, odmiana nie ma znaczenia skoro to L. angustifolia, oczywiście nie w takich warunkach, czyli nie w doniczkach (kiepsko wyglądają jakby były zalane albo nie podlane), a w gruncie. Trzeba je wsadzić do gruntu, bo mają się źle, albo mają cienia za dużo albo wody za dużo, albo wody za mało, albo jedno i drugie.
Lawenda nie lubi nadmiaru wody, ale to się tyczy uprawy w gruncie. Mała doniczuszka szybko wysycha i podlewać trzeba inaczej lawenda zmarnieje.

Generalnie potrzebują ziemi, bo są w małych doniczkach, nie wsadzone tylko wstawione w osłonki

Tutaj masz fotki jak powinna wyglądać dorodna lawenda i z czym się komponuje.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/322-lawenda-uprawa-ciecie-i-kompozycje
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies