Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Roman_73 14:08, 20 paź 2014


Dołączył: 18 kwi 2013
Posty: 65
Witam.
Powiedzcie mi proszę.. jaką wysokość trawy zachować na zimę, jak jest dla niej najlepiej ?

Pozdrawiam.
Roman.
____________________
waldek727 20:20, 20 paź 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Roman_73 napisał(a)
Witam.
Powiedzcie mi proszę.. jaką wysokość trawy zachować na zimę, jak jest dla niej najlepiej ?

Pozdrawiam.
Roman.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/2433-przygotowanie-trawnika-do-zimy
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Gardenarium 13:43, 23 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
4-5 cm i grab liście żeby nie gniły i nie zaduszały trawnika. Nikt tego nie mierzy linijką a w sumie trawnik trzeba skosić aby źdźbła się nie pokładały, bo do wiosny zgnije.
Wysokość zależy od stanu trawnika, czy jest gęsty, ale te 5 cm będzie dobrze dla każdego trawnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Manalena 19:29, 25 paź 2014


Dołączył: 22 kwi 2013
Posty: 162
Czy teraz po koszeniu mogę zrobić wertykulację trawnika czy jest już póżno?
____________________
Ogród dla zapracowanych
waldek727 08:38, 26 paź 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Wertykulację trawnika przeprowadza się wiosną gdy obeschnie nieco gleba po zimowych roztopach. Ewentualnie w miarę potrzeby czynność tę możesz powtórzyć w drugiej połowie sierpnia. Warunkiem rozpoczęcia tej czynności pielęgnacyjnej jest oczywiście posiadanie trawnika ponad dwuletniego.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Roman_73 07:09, 27 paź 2014


Dołączył: 18 kwi 2013
Posty: 65
Waldku, nieraz czytałem i to również tutaj, że wertykujację powinno się robić również na jesień?
ja robię na wiosnę i potem koniec września / początek pażdziernika.
To chyba dobrze?
____________________
waldek727 08:53, 27 paź 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Właściwie to ta wiosenna zrobiona solidnie powinna wystarczyć na cały sezon. Rok do roku nie podobny ale bałbym się wertykulować trawnik tuż przed zimą.
-Brak możliwości regeneracji trawnika w dalszych miesiącach (koniec wegetacji).
-Możliwość częściowego wyrwania darni z wilgotnej i mocno przesiąkniętej wodą gleby.
-Całkowite odsłonięcie tuż przed nastaniem niesprzyjającej aury systemu korzeniowego.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Roman_73 10:32, 27 paź 2014


Dołączył: 18 kwi 2013
Posty: 65
Od czasu mojej przygody z trawnikiem czyli od 3,5 lat - rozpocząłem teżprzygodę z Ogrodowiskiem. Baaardzo dużo się dowiedziałem tutaj
I tutaj też, za radą Danusi, dowiedziałem się o wertykulacjki dwa razy w roku.
Jesienna wertykulacja pozwala na usunięcie resztek traw po całym sezonie kszenia. Było tego dużo. Jeśli nie byłoby wertykulacji, to wszystko zostałoby na zimę "w środku".
Temat poruszany pewnie z milion razy, ale może spróbujmy raz jeszcze..

ROBIĆ NA JESIE N CZY NIE ROBIĆ WERTYKULACJĘ?

Danusiu, co sądzisz?

Roman.
____________________
Gardenarium 20:05, 27 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W razie potrzeby robię w każdym ogrodzie, który pielęgnuję. W swoim nie, bo mam trawę w półcieniu, nie jest na tyle gęsta, wystarczy wygrabianie na wiosnę (u mnie).
Jeśli nie zbierasz skoszonej trawy do kosza, rób wertykulację jesienną, jeśli trawnik gęsty - rób wertykulację jesienną.

Ale na to teraz jest za późno, sierpień, wrzesień był lepszy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jaremy 17:43, 19 sty 2015

Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 16

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Witam po przerwie.
Zacząłem czytać artykuł nt. regeneracji trawnika po zimie.
Jest tam mowa o posypaniu ziemi torfem lub ziemią do regeneracji trawnika po całości.
Z doświadczenia podpowiedzcie mi ile ziemi (torfu) kupić na trawnik o powierzchni 1200 mkw aby tą czynność wykonać.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies