Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

AngelikaX 13:39, 05 mar 2015


Dołączył: 02 mar 2015
Posty: 7209
Dziękuję bardzo za odpowiedź
Trawę mam bardzo gęstą, więc filcu jest sporo, zwłaszcza po zimie gdzie mróz ściął źdźbła.

Co do wertykulatorów spalinowych zdecydowanie lepsze od elektrycznych - tym bardziej przy dużym trawniku, do zeszłego roku miałam 500m2 trawnika raz tylko korzystałam z elektrycznego, kolejny sezon zaopatrzyłam się w porządny spalinowy - dużo wygodniej i sprawniej.
Dziś mój trawnik zmalał do 250m2, ale mimo wszystko nie piszę się na reczny
____________________
Na zielonej... trawce :) *** Wizytówka
waldek727 03:49, 06 mar 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Sonka napisał(a)


Piękny trawnik Waldek,
Właśnie zakupiłam areator/wertykulator i przeglądam ten wątek, aby się dowiedzieć co robić najpierw i jakiej mocy macie te urządzenia elektryczne i natrafiłam na te zdjęcia, aż dech zapiera, soczysty, zdrowy, puszysty.

Dziękuję Krysiu.
Tajemnicę wyglądu tego trawnika mogę zamknąć w dwóch zdaniach.
1)Perfekcyjnie przygotowana gleba przed siewem.
2)Brak nawożenia mineralnego.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Gardenarium 08:04, 06 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Brak nawożenia mineralnego ale dodaj że nawożenie a raczej dokarmianie naturalne
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
waldek727 06:52, 07 mar 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
To prawda.
W moim przypadku nawożenie mineralne trawnika zastąpiłem nawozami organicznymi, którymi uzupełniam w glebie brakujące składniki pokarmowe.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Gardenarium 11:06, 11 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
mamy wątek o mchu w trawniku tutaj http://www.ogrodowisko.pl/watek/66-mech-w-trawniku

Posty przeniosłam tutaj http://www.ogrodowisko.pl/watek/66-mech-w-trawniku?page=6#post_3
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
m_pryska 12:23, 11 mar 2015


Dołączył: 19 lis 2013
Posty: 35
Czy można już wykonywać pierwsze prace przy trawniku? Chodzi mi o wertykulację i nawożenie? Własnie czym nawozić pierwszy raz w sezonie roczny trawnik???? pozdrawiam
____________________
Pszczelarnia 12:34, 11 mar 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Jest zasada, że rocznego trawnika nie wertykulujemy i raczej nie nawozimy (zakładamy, że był założony nie na gruzie). Ten trawnik może być za młody na wertykulację i szorując po korzeniach młodej trawy możesz więcej uszkodzić niż wyczesać mchu i filcu trawnikowego.

Czy w Twojej ocenie widzisz, ze w Twoim młodym trawniku już jest filc, mech, placki słabo rosnące?

Ja bym go tylko wygrabiła. Jeżeli jest bardzo niedożywiony, to możesz mu dać jakiś nawóz (wapniowy np.) albo rozsypać i zagrabić kompost.

Ale to powinno się robić do ciepłej gleby - wtedy jest pożytek z takiej pracy dla Ciebie i dla trawnika.
Czy trawnik zaczął już rosnąć?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
kris_bialystok 10:04, 24 mar 2015

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
witam po zimowej przerwie!
chciałbym zacząć prace przy trawniku - mam zasiany w maju 2014r. także młody

wertykulację oczywiście odpuszczam - chciałem tylko wygrabić trawnik z suchej trawy - zakupiłem odpowiednie grabie do trawy i po pierwszych ruchach załamałem się - ile tego jest!

pytanie mam czy mogę wykorzystać elektryczny wertykulator z koszem - który zamiast tego wałka z nożami ma kilkucentymetrowe druciki (sprężynki)?

i czy można taki zabieg już wykonać?

____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
Gardenarium 11:38, 24 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sprawdź jak te druciki biorą, bo delikatną trawę mogą wyrwać z korzeniami, zobacz co wygrabia wałek z drucikami.

Powinna być sucha pogoda i może jeszcze poczekaj z tydzień. Białystok ma późniejsze terminy niż centrum.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kris_bialystok 11:41, 24 mar 2015

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
pożyczyłem tą maszynę od kolegi - wieczorem albo jutro w dzień sprawdzę gdzieś z tyłu domu

temperatury teraz mamy całkiem fajne dziś 12 stopni i słońce - jutro 16 i też słonecznie

a później kilka dni deszczu i lekkie ochłodzenie - dlatego chciałem jutro sporo porobić
____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies