Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Gardenarium 07:10, 13 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj jest ważna strona, która pomoże rozpoznać szkodnika

To może być niszczący motyl, a raczej jego gąsienice (zielone, 4 cm długości z czarną głową) Wg tej strony muszą one być zwalczane za pomocą specjalistycznego środka owadobójczego z zawartością spinosadu.

Poszukałam w necie - u nas ten środek nazywa się Spintor™ 240 SC
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:09, 15 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odświeżam z 54 strony

Figa napisał(a)
Na prośbę Danusi piszę posta także tutaj, kopiując i uzupełniając informacje, które zamieściłam w wątku o uprawie bukszpanów:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1178-bukszpan-buxus-uprawa?page=79

Pytałam tam, czy do Polski dotarły już informacje o nowym w Europie szkodniku bukszpanu - Cydalima perspectalis, bo google w języku polskim nic nie pokazuje. Samego szkodnika, najprawdopodobniej, jeszcze w Polsce nie ma, ale jak długo tak będzie trudno powiedzieć.

Jest to gąsienica ćmy, która pochodzi ze wschodniej Azji i została do Europy przywleczona z importowanymi roślinami. Od 2007 roku pustoszy lasy i ogrody bukszpanowe w Niemczech i Szwajcarii, dotarła także do Francji, Austrii, powoli rozprzestrzenia się w Holandii i innych krajach (Węgry, Słowacja, Rumunia, Turcja, Chorwacja). Żarłoczna gąsienica powoduje obumieranie bukszpanów, np. w Niemczech całkowicie spustoszyła największy, 150-hektarowy las bukszpanowy na południu kraju, będący dotąd rezerwatem przyrody:
http://www.badische-zeitung.de/kreis-loerrach/buchswaelder-tot-zuensler-hat-hochrhein-kahlgefressen--35611104.html

Podstawowe informacje o szkodniku w j. angielskim:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cydalima_perspectalis
i niemieckim:
http://de.wikipedia.org/wiki/Buchsbaumz%C3%BCnsler

Niestety nie ma na tego szkodnika skutecznych metod ochrony z wyjątkiem "ciężkiej chemii" (Bayer Calypso, tylko koncentrat), która musi być aplikowana na bukszpany bardzo dokładnie wielokrotnie w ciągu sezonu by je w pełni zabezpieczyć (dla jednego pokolenia wymagane są 3 opryski co 10-14 dni). W zależności od klimatu i długości sezonu wegetacyjnego Cydalima perspectalis wydaje od wiosny do jesieni 3 do 4 nowych pokoleń, niezwykle licznych, nie ma w Europie żadnych naturalnych wrogów, którzy by ją zjadali lub na niej pasożytowali (np. dla naszych ptaków jest trująca). Nowe pokolenie pojawia się więc co 2 miesiące. Dodatkowym utrudnieniem w niszczeniu szkodnika jest to, że jako postać dorosła (motyl) zupełnie nie przebywa na bukszpanach (siada na nich dosłownie na moment tylko by złożyć jaja), lecz na innych roślinach. Więc możliwości niszczenia osobników dorosłych praktycznie nie istnieją.

Tu obrazy zniszczeń jakie powoduje:

Link 1

Link 2

W mojej okolicy (południowo-zachodnie Niemcy) coraz mniej ludzi sadzi bukszpany poszukując alternatyw. Ja niestety też, z wielkim bólem serca powoli pozbywam się moich bukszpanów, których miałam sporo (kilka kulek i stożków mocno nadjedzonych przez gąsienicę musiałam wyrzucić, a resztę wymieniam by już się nie denerwować i nie płakać nad kolejnymi zniszczeniami. Staram się nie stosować w ogrodzie chemii, a w tym przypadku musiałabym dosłownie zalewać go pestycydami .
Dopóki się dało wybierałam gąsienice ręcznie (pełne słoiki tego były), potem próbowałam z bakteriami Neudorffa (Bacillus thuringiensis), które mają pasożytować na tych gąsienicach, ale potwory odradzały się jak Feniks z popiołów ze zwielokrotnioną siłą .

Gąsienice tego szkodnika zaczynają zjadać bukszpany od środka i początkowo można przeoczyć inwazję, bo na zewnątrz rośliny wyglądają wciąż dobrze. Gdy objawy żerowania gąsienic docierają do widocznego z zewnątrz miejsca najczęściej jest już za późno by ratować roślinę. Dlatego trzeba gęsto ulistnione bukszpany pryskać pod ciśnieniem dokładnie wewnątrz roślin, co w przypadku dużych okazów jest trudne. Ponadto, gąsienice ukrywają się w specjalnie tworzonych przez siebie kokonach, którymi sklejają listki tworząc coś w rodzaju zamkniętej ze wszystkich stron „jaskini”, chroniącej je przed zbyt łagodnie przeprowadzonymi opryskami. Oprócz zjadania liści, gąsienice Cydalima perspectalis zjadają także zielone części gałązek, zwielokrotniając szkody i powodująz zamieranie pędów i całych roślin.

Rozprzestrzenianie się szkodnika następuje nie tylko w środowisku ale i poprzez zakup, import i eksport roślin. We wschodniej Azji, skąd pochodzi owad, gąsienice żerują nie tylko na bukszpanach, ale i na trzmielinach oraz ostrokrzewach. Póki co, w Europie niszczy tylko bukszpany, może dlatego, że ma ich wciąż pod dostatkiem. Jak dotąd, nie słyszałam o jakimkolwiek narodowym czy międzynarodowym programie walki z tym szkodnikiem, co nie rokuje dobrze na przyszłość i pozwala przypuszczać, że prędzej czy później także w Polsce będzie plaga .
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
EwciaK 19:32, 09 paź 2016


Dołączył: 13 lis 2014
Posty: 78
Kochani co mu bidulkowi moze dolegac? Brak nawozu czy coś go zjada? Proszę zerknijcie, bo sama mimo lektury nie mogę określić co to moze byc. Mam nadzieję że będzie coś widać.
____________________
Ogród na Kurpiach
Kasya 14:49, 16 paź 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42142
czy ktos wie co dolega moim bukszpanom i co powinnam teraz zrobic ?
maja ok 90 cm wysokosci, byly sadzone rok temu

____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Mazan 17:20, 16 paź 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kasya

Tak wygląda "skarga" rośliny na niesprzyjające warunki. Nie zdążyła się przygotować do niskich temperatur, które ją zaskoczyły.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kasya 17:41, 16 paź 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42142
Mazan napisał(a)
Kasya

Tak wygląda "skarga" rośliny na niesprzyjające warunki. Nie zdążyła się przygotować do niskich temperatur, które ją zaskoczyły.


Pozdrawiam


Ale on tak juz dłużej wyglada...nie pamietam dokładnie od kiedy
Ale uważasz ze to nie wyglada na jakaś poważna chorobę ? Cz zrobić liście z bliska ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Mazan 18:31, 16 paź 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kasya

To jest tylko to, co napisałem. Swoim buksom /4 szt./ odkryłem na początku lipca dwa boki, wcześniej przysłonięte trejażem z winobluszczu i po ok. tygodniu zaczęły tak wyglądać, jak ten z fotki. Porobiłem kilka analiz szukając przyczyny i znalazłem kilka, a wszystkie związane ze zmianą. Przewiew może za silny, częste w tym czasie silne wiatry, a teraz od prawie miesiąca niskie temperatury połączone z silnym wiatrem - efekt jak na zdjęciu. To ograniczenie pobierania niektórych składników spowodowane wysuszeniem powietrza, a teraz także niskie temperatury ograniczyły pobieranie fosforu, co powoduje pomarańczowo - czerwony kolor liści. Oczywiście może dojść do infekcji, ale tak dzieje się od późnej zimy lub na przedwiośniu, dlatego swoje opryskuję HT teraz dwukrotnie, a wiosną co 10 dni do końca maja i nie mam problemów zdrowotnych u nroślin.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kasya 18:58, 16 paź 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42142
Ok, dziękuje
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
ren133 19:12, 16 paź 2016


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
Czyżby moim to samo dolegało?

____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
Mazan 19:34, 16 paź 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ren133

Trochę za daleko od obiektywu, ale wygląda podobnie. Inna rzecz, że chyba im nagle światła zabrakło. Jak już Kasyi pisałem oprysk HT i do wiosny powinien być spokój, gdyż widać, że są silne.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies