Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Grab - Carpinus

Gardenarium 18:43, 26 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Oczywiście, że dobrym pomysłem jest pozostawianie liści jako ściółka pod warunkiem, że nie masz położonej szmaty pod drzewkami Zakładam, że nie masz. Bo wtedy liście się nie rozłożą i nie wzbogacą gleby w próchnicę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
libra 09:39, 27 lis 2015


Dołączył: 23 mar 2015
Posty: 57
Nie nie, absolutnie, żadnych szmat
Pszczelarnia 11:37, 27 lis 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
A ja poproszę o zdjęcie tego zacnego żywopłotu.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
libra 11:46, 27 lis 2015


Dołączył: 23 mar 2015
Posty: 57
Przeglądam telefon i widzę, że wiosną i latem robiłam zdjęcia jedynie pogryzionych liści celem zidentyfikowania wroga Spróbuję dziś go sfotografować, choć podejrzewam, że widok takiego sucholca nie będzie niczym nadzwyczajnym
Pszczelarnia 11:48, 27 lis 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Będzie piękny.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
mw116 11:53, 27 lis 2015

Dołączył: 19 sie 2015
Posty: 61
Skoro rośliny przetrwały kilkadziesiąt lat na tym stanowisku widoczne odpowiada im taka lokalizacja. Niemniej zawsze warto poprawić strukturę gleby dodając kompostu czy innego nawozu organicznego. Jeśli masz dostęp do kompostu czy dobrze rozłożonego obornika dodaj go. Taki nawóz nigdy nie zaszkodzi rośliną. Co do liści to idealny rodzaj ściółki, nieco kłopotliwy bo kiedy są suche wiatr lubi je rozwiewać, ale jeśli namokną wówczas sklejają się i dobrze przylegają do podłoża. Dżdżownice zrobią swoje wciągając je w głąb gleby. Poza tym liście pod żywopłotem to doskonałe schronienie dla wszelkiej maści owadów, a i jeże nie pogardzą takim schronieniem. Graby świetnie reagują na cięcie, więc jeśli chcesz odmłodzić rośliny koniec zimy i początek wiosny to doskonały okres na radykalniejsze cięcie. Wiosną będzie nieco łysy, ale pod koniec lata doskonale odbije i zagęści się. Jeśli śledzisz Gardeners World Monty Don w zeszłym sezonie radykalnie skrócił część swoich kilkuletnich grabowych ścian. Co prawda miało to na celu lepsze przewietrzanie ogrodu (plaga bukszpanów), jednak Graby świetnie zareagowały nawet na tak radykalne cięcie.



Nie ma nic piękniejszego niż wiekowe, dobrze utrzymane żywopłoty liściaste, a Grab czy Buk z czasem tworzą niesamowicie gęstą zieloną ścianę. Tak więc zacznij od polepszenia struktury gleby, a później możesz odmładzać swoje wiekowe nasadzenia.

Powodzenia
libra 12:03, 27 lis 2015


Dołączył: 23 mar 2015
Posty: 57
Dziękuję mw za wyczerpujący komentarz.
Fruwające liście po ogrodzie nie burzą mojego poczucia estetyki, także to nie problem. A w tych liściach pod żywopłotem 2 tygodnie temu widziałam żabę Nie wiem czy miała zamiar tam zimować, ale obecność zwierzaków w ogrodzie zawsze mnie bardzo cieszy.
Graby przez lata często bywały zaniedbywane, także nie jest bardzo gęsty, ale i tak moim zdaniem wygląda ładnie kiedy już wypuści liście. Mam nadzieję, że te zabiegi polepszą jego wygląd
mw116 12:21, 27 lis 2015

Dołączył: 19 sie 2015
Posty: 61
Jeśli poprawisz strukturę gleby w kolejnym etapie możesz przystąpić do cięcia odmładzającego. W pierwszej kolejności wzmocnij rośliny, a później tnij. Grab odwdzięczy się pięknym i zwartym pokrojem.

Co do liści to sam ściółkuję rabaty suszem lisciowym. Jeśli liście są suche polewam je wodą i problem z rozwiewaniem znika. Po deszczu pod liśćmi jest cała masa dżdżownic, a na wiosnę liście po prostu znikają. Gleba jest później niesamowicie puszysta. Tak jak zaznaczyłeś, nie każdemu suche liście odpowiadają w ogrodzie, jednak właściwości liści są nie do przecenienia. A liście w połączeniu z kompostem to istna eksplozja dobra dla zbitej gleby. Rozsypując kompost teraz do wiosny spora jego część zostanie wciągnięta w głąb gleby przez dżdżownice (o ile gleby nie skuje mróz). Co w znacznym stopniu poprawi jej strukturę.

Żaby a ściślej ropuchy szare to prawdziwy skarb w ogrodzie. Sam mam w kilku miejscach w ogrodzie ze stosem drewnianych spróchniałych kłód. Idealna kryjówka dla drobnych płazów jak ropuchy czy traszki. A i kopczykiem z liści nie pogardzą. W epoce sterylnie czystych ogrodów takie siedliska to oaza dla dzikich zwierząt.
Gardenarium 14:07, 27 lis 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dodam jeszcze, że w liściach będą zimowały pożyteczne owady. Warto je pozostawić na rabatach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
libra 11:13, 02 gru 2015


Dołączył: 23 mar 2015
Posty: 57
Nie udało mi się zrobić zdjęcia w przyzwoitych warunkach oświetleniowych, ale znalazłam jedno z sierpnia, na którym widać trochę tego żywopłotu.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies