Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Grab - Carpinus

KDZ 19:13, 29 lip 2015

Dołączył: 30 mar 2015
Posty: 24
Madzenka napisał(a)


W zywopłocie grabowym z 100 drzewek. To chyba opaski by kosztowaly więcej niż sadzonki?
Z moich doświdczen wynika, ze młode drzewko moze nie przeżyc. Prewencja wiosna ok, ale teraz jeszcze drzewko powinno sie wzmocnić. Promanal bardzo skutecznie ograniczył mszyce i przędziorki w moim ogrodzie aczkolwiek ze szpecielami walczę juz 2 rok


posadziłem ich 300 :] opaski faktycznie nie najtańsze, ale zaryzykuje jeszcze bez pryskania w tym roku.
kolcero 20:31, 29 lip 2015

Dołączył: 16 mar 2014
Posty: 43
Madzenka napisał(a)


W zywopłocie grabowym z 100 drzewek. To chyba opaski by kosztowaly więcej niż sadzonki?
Z moich doświdczen wynika, ze młode drzewko moze nie przeżyc. Prewencja wiosna ok, ale teraz jeszcze drzewko powinno sie wzmocnić. Promanal bardzo skutecznie ograniczył mszyce i przędziorki w moim ogrodzie aczkolwiek ze szpecielami walczę juz 2 rok


Ja juz 3-ci w pierszym zaatakowanych zostało z 10% drzewek (ze 120). Zignorowałem to. W drugim już 'zardzewiało' ze 40%. więc opryskalem w sezonie Ortusem. Pod koniec lata zastopowało wzrost i zbrązowiało prawie 75%. Widocznie oprysk pomógl tylko producentowi Ortusa
W zimie zrobiłęem nalot Promanalem z Magusem i poprawiłem jeszcze Ortusem.
Teraz widzę ze 2-3 drzewka chore. Ale przyrost w tym sezonie po pół metra.
Będę musiał znów zimą zrobić nalot.
____________________
nawigatorka 22:55, 10 sie 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Co dolega moim grabom (pospolitym w zywopłocie) - częśc liści jest troche plamiasta i jakby z mączniakiem? taka siwa? A sprawców nie dostrzegłam - może to grzyb? Wszelkie rady mile widziane.

____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Mazan 21:04, 11 sie 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Nawigatorka

Podejrzewam - choć nie jestem pewien - że grabami zainteresował się pordzewiacz grabowy, zwykle niewidoczny gołym okiem, ale widoczne są efekty. Zahamowanie wzrostu, plamy, szary nalot i inne, które później dają brązowo rdzawy kolor. Zwalczanie latem jest uciążliwe i nieefektywne, ale jesienno - wiosenne daje pożądany skutek.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
nawigatorka 21:28, 11 sie 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Mazan napisał(a)
Nawigatorka

Podejrzewam - choć nie jestem pewien - że grabami zainteresował się pordzewiacz grabowy, zwykle niewidoczny gołym okiem, ale widoczne są efekty. Zahamowanie wzrostu, plamy, szary nalot i inne, które później dają brązowo rdzawy kolor. Zwalczanie latem jest uciążliwe i nieefektywne, ale jesienno - wiosenne daje pożądany skutek.


Pozdrawiam

A doradzisz co będzie najskuteczniejsze?
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Mazan 21:48, 11 sie 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Nawigatorka

Teraz może pomóc Talstar, Marshal, Lambda CE, wiosną promanal lub inny olejowy i jeden z podanych wyżej. Opryskiwać co najmniej dwukrotnie /7 - 10 dni/. W obecnych warunkach tylko wieczorem, gdy obniża się temperatura.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
nawigatorka 21:51, 11 sie 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Mazan napisał(a)
Nawigatorka

Teraz może pomóc Talstar, Marshal, Lambda CE, wiosną promanal lub inny olejowy i jeden z podanych wyżej. Opryskiwać co najmniej dwukrotnie /7 - 10 dni/. W obecnych warunkach tylko wieczorem, gdy obniża się temperatura.



Pozdrawiam

Bardzo dziękuję za wyczerpująca odpowiedz. Zastanawiam się czy to aby nanpewno to bo trochę juz poczytalam i objawy pordzewiacza widoczne są w lipcu a u mnie były już chyba wcześniej.poza tym zaatakowane graby wcale nie mają zahamowanego wzrostu.
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Mazan 22:10, 11 sie 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Nawigatorka

Spójrz dobrze na fotkę 2, na której widoczne są młode przyrosty po cięciu. Listki zniekształcone, poskręcane i brak dalszych. Ponadto na większości pozostałych sa odbarwienia przypominające niedobór magnezu, a gdyby liście były młodsze /wierzchołkowe/ mogłabyś mówić o chlorozie manganowej z nabrzmiałym miękiszem. To objaw żerowania szkodnika.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
nawigatorka 22:15, 11 sie 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Mazan napisał(a)
Nawigatorka

Spójrz dobrze na fotkę 2, na której widoczne są młode przyrosty po cięciu. Listki zniekształcone, poskręcane i brak dalszych. Ponadto na większości pozostałych sa odbarwienia przypominające niedobór magnezu, a gdyby liście były młodsze /wierzchołkowe/ mogłabyś mówić o chlorozie manganowej z nabrzmiałym miękiszem. To objaw żerowania szkodnika.



Pozdrawiam

Ok wymieklam, zbyt głupia jestem na dalsze pilemizowanie miałam na myśli to ze graby bez takich objawów mają mniejsze przyrosty od tych. A to cięcie na zdjęciu to sprzed 10 dni pozdrawiam
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
kolcero 05:57, 12 sie 2015

Dołączył: 16 mar 2014
Posty: 43
Daj szansę przędziorkom, one też mają swój cykl rozwoju i tempo wzrostu populacji
Ale jak nic nie zrobisz (szczególnie wiosną) w przyszłym roku uwierzysz co to zahamowanie wzrostu
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies