Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

waldek727 18:15, 24 sie 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Sonka napisała:
Mam też dalsze pytanie czy dżdżownice kalifornijskie przerobią nasiona i przetrwalniki chwastów? tak aby zostały unicestwione?.

Nie.
Dżdżownice kalifornijskie pobierają tylko pokarm półpłynny tzw papkę. Natura w przypadku domieszki nasion do kompostowanej materii organicznej poradziła sobie w inny sposób. Cały proces kompostowania opiera się na poszczególnych fazach przemian biochemicznych. Po fazie mezofilnej następuje bardzo ważny moment z punktu widzenia ogrodnika, a mianowicie faza termofilna. W jądrze kompostu temperatura gwałtownie podnosi się do 70-80*C. Warunki panujące w tej fazie kompostowania materii wpływają na nieodwracalną denaturację białka. Nasiona, wirusy, zarazki wraz z bakteriami termofilnymi obumierają lub tracą aktywność biologiczną.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
waldek727 19:06, 24 sie 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Sonka napisała:

Wątek bezcenny, produkujemy złoto ogrodnika we własnym zakresie, mam świetną zakręcaną beczkę w której zachodzi proces fermentacji guano, potem zużywam do kompostowania lub podlewania, przekonałam się jak łatwo można przeazotować rośliny


Krysiu.
Przed wprowadzeniem do gleby płynnych substancji organicznych lub biopreparatów należy wcześniej ją nasączyć wodą. Dopiero wilgotną glebę podlewamy uprzednio przygotowanym produktem. Taka czynność pozwoli nam uniknąć zbytniego skoncentrowania soli mineralnych w roztworze glebowym i natychmiastowego wchłaniania substancji odżywczych przez włośniki korzeniowe w spotęgowanej ilości.



























































































































____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Sonka 19:28, 24 sie 2014


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2250
Tak wlaśnie robiłam, dziękuję raz jeszcze za wyjaśnienia.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
AnnaEdyta 20:02, 24 sie 2014


Dołączył: 13 sie 2014
Posty: 25
Mam pytanie. Namowiłam brata na próbę zagospodarowania zepsutej kiszonki kukurydzianej jako materiału na kompost. Czy z takiej kiszonki można zrobi© kompost czy należałoby dodać brązowego materiału?
____________________
MarzenaG 10:17, 26 sie 2014


Dołączył: 18 wrz 2013
Posty: 757
a w moim kompoście pojawiło sie mnóstwo ślimaków bez skorupowych;( też tak macie? to normalne?
____________________
Niezdecydowana ogrodniczka
Viola 14:41, 26 sie 2014


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
MarzenaG napisał(a)
a w moim kompoście pojawiło sie mnóstwo ślimaków bez skorupowych;( też tak macie? to normalne?
Mam, ohydztwo, nie wiem co z nimi robić. Wyrzucam bo chyba się nie przekompostują
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
MarzenaG 14:57, 26 sie 2014


Dołączył: 18 wrz 2013
Posty: 757
Viola napisał(a)
Mam, ohydztwo, nie wiem co z nimi robić. Wyrzucam bo chyba się nie przekompostują

nie tylko w kompoście są oczywiście - kury sąsiada je uwielbiają
____________________
Niezdecydowana ogrodniczka
Borbetka 08:57, 29 sie 2014


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Szkoda, że mój sąsiad nie ma kur .
____________________
borówcowy wizytowka
lublinianka 10:29, 29 sie 2014


Dołączył: 25 sty 2014
Posty: 28
czy do kompostu mozna dodac swieze liscie i galazki z bzu czarnego? o debie, orzechu wloskim tudziez iglakach czytalam u Danusi, natomiast co do bzu wole sie upewnic, czy nie ma jakichs zwiazkow hamujacych rozwoj roslin. prosze, poradzcie.
lublinianka 11:49, 29 sie 2014


Dołączył: 25 sty 2014
Posty: 28
a co do bezskorupowego badziewia ja stosuje posypywanie od czasu do czasu materialu kompostowego mielona kawa, a w chwilach zwiekszonego natarcia uzywam siarczan magnezu. mam nadzieje, ze nie przesole nim kompostu..
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies