Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

retro 16:00, 15 paź 2014


Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 21
Hmmm oglądałam kiedyś program, w którym angielski ogrodnik polewał pryzmę...moczem. Ponoć genialnie przyspiesza kompostowanie.
____________________
Katarzyna. Po wiejsku.
gardney 16:20, 15 paź 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
retro ale mam nadzieję że nie swoim wlasnymn?
A tak na serio mocznik przyspiesza rzeczywiście tylko pytanie jak nie przedobrzyc. poza tym nie chodzi o sam kompost tylko o dzdzownice, żeby nie zaszkodzić im. Bo jak widać inaczej się tworzy taki kompost.
Ponoć otwarte opakowanie nawozu z mocznikiem musi być zamknięte bez dostępu powietrza więc tu jest problem. Może dopełnienie mocznikiem słoika i zakrrcenie go rozwiązałoby problem przechowywania? Czy on musi być bardzo szczelnie zamknięty całkowicie bez dostępu powietrza. Przepraszam jeśli mieszam tematy. Ale chodzi mi o to czy przechowywać ten mocznik czy dac go na kompost.
A popiół węgla zwykłego i w ogóle drzewnego szkodzi dzdzownicom czy ma może jakies wartości i czy można go dawać do takiego kompostu? Im więcej się na ten temat odczytuje tym więcej mam pytań...
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
Pszczelarnia 16:42, 15 paź 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
To ja się wykażę ignorancją ogrodową. Od lat tworzę kompost własny i nigdy nie używałam dżdżownic kalifornijskich. Specjalnie nawet nie wiem po co miałaby je kupować. Proszę o oświecenie w temacie.
Mocznikiem (roztworem) możesz teraz opryskac drzewa owocowe jeszcze (przeciw parchowi na przyszłość).
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
KasiaBawaria 16:43, 15 paź 2014


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Z mocznikiem nie mam pojecia.Ja daje na kompost pokrzywe, krwawnik i to podobno tez przyspiesza. Popiol tez daje i podsypuje nim kwitnace rosliny (nie kwasnolubne) i zauwazylam znaczacy przyrost kwiatow. Np piwonie ktore u poprzedniego wlasciciela ogrodu marnialy, u mnie kwitna tak Z roku na rok coraz wiecej kwiatow. Popiol zawiera potas, fosfor, magnez i pierwiastki sladowe. Ale wiadomo wszystko z umiarem. I tylko z drewna nie malowanego i nie impregnowanego.
____________________
Zapraszam na kawe
retro 16:51, 15 paź 2014


Dołączył: 26 lut 2014
Posty: 21
gardney, dokładnie to podlał pryzmę wiadrem moczu ekipy kręcącej odcinek Temperatura na termometrze od razu skoczyła, hahha. A pokrzywa to znakomity roślinny katalizator, jest jeszcze kilka takich roślin, czytając o permakulturze dowiedziałam się fajnych rzeczy.
____________________
Katarzyna. Po wiejsku.
gardney 18:32, 15 paź 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
moim zdaniem kompost z dzdz bardzo szybko się robi no i właśnie ten plus nie można nie trzeba przerzucać. Ściek z kopmostownika można stosować zamiast nawozu nieorganicznego. no i kompost od dzdzoenic jest szybciej przyswajany przez rośliny. Jak gdzieś coś głupiego palnelam to mnie oswieccie. Ja postanowiłam ich używać choćbym miała dokupić co roku na wiosnę populację bo mniemam ze kompost od dzdzownic jest bardziej bezpieczny pod względem składu bakterii od kompostu niekontrolowanego jeśli chce go używać do robienia ANHK bo taki jest mój cel. Zaznaczam że poczatkuje i nie jestem autorytetem.
Co mnie zachecilo do kalifornijek. Skład kupy u ludzi zdrowych jest mniej więcej taki sam pod względem zawartości bakterii i grzybów - fizjologiczna flora bakteryjna jelita grubego człowieka. Myślę że kupy od kalifornijek mają też względnie stały wachlarz typów bakterii. A jak mam robić koncentrat bakterii to jakiś pewny
Może jestem w błędzie, może przekombinowuje, niech się mądrzejsi wypowiedza.
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
gardney 18:33, 15 paź 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
retro napisał(a)
gardney, dokładnie to podlał pryzmę wiadrem moczu ekipy kręcącej odcinek Temperatura na termometrze od razu skoczyła, hahha.

Swiezynka dopiero co zebrana hahaha
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
KasiaBawaria 20:00, 15 paź 2014


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Nigdy nie lupowalam zadnych dzdzownic a mam ich caly kompostownik za kazdym razem.
____________________
Zapraszam na kawe
Toszka 21:02, 15 paź 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pszczelarnia napisał(a)
To ja się wykażę ignorancją ogrodową. Od lat tworzę kompost własny i nigdy nie używałam dżdżownic kalifornijskich. Specjalnie nawet nie wiem po co miałaby je kupować. Proszę o oświecenie w temacie.
Mocznikiem (roztworem) możesz teraz opryskac drzewa owocowe jeszcze (przeciw parchowi na przyszłość).


Tak na szybko wyjaśniam róznicę

Tradycyjny proces kompostowania wymaga temperatury 55-70stopni, w której to następuje selektywna aktywność mikrobiologiczna. Natomiast kompostowanie przy użyciu dżdżownic nie wymaga tak wysokich temperatur i dzięki temu sprzyja w szerokim zakresie zwiększonej aktywności mikrobiologicznej i różnorodności mikroorganizmów. Dzięki temu tak uzyskany kompost ma jeszcze większy potencjał do zahamowania choroby
więcej http://www.slocountyworms.com/wp-content/uploads/2010/12/THE-SCIENCE-OF-VERMICULTURE.pdf

Dodam jeszcze, że badania wykazały zdolność dżdżownic do "oczyszczania" z metali ciężkich. Proces ten jak na razie jest nieznany.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Pszczelarnia 10:02, 16 paź 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ale jak jest porządna pryzma kompostowa ułożona, to te temperatury przy ciepłym i wilgotnym lecie zawsze powstają. Co wtedy? Giną te kalifornijki?
Z drugiej strony mówi się, że wysokie temperatury niszczą niektóre choroby i patogeny zawleczone do kompostownika (nie uwierzę bowiem, że ich nie przywlekamy).

Ciekawe czy ktoś badał temperaturę w różnych pokładach kompostownika o różnych porach roku. To byłoby ciekawe doświadczenie.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies