Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

mp_krk 09:54, 19 kwi 2016

Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 280
Drodzy,

czy do kompostownika można dodać "pozostałości" po wertykulacji trawnika?
____________________
Marcin - Mały ogród pod Krakowem
malgol 10:15, 19 kwi 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Ja dodałam , ale tylko część żeby nie zapchać całego kompostownika. Siano szybko się kompostuje
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
mp_krk 10:23, 19 kwi 2016

Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 280
ok, dzięki


to teraz tylko do sklepu po kompostownik i miejsce na niego muszę znaleźć
____________________
Marcin - Mały ogród pod Krakowem
malgol 11:06, 19 kwi 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Najlepiej od razu dwa bo nawet nie zauważysz jak się zapełni. Ja mam jeden i dodatkowo muszę układać pryzmę bo się materiał z całego sezonu w jednym kompostowniku nie mieści.W przyszłym sezonie część materiału się skompostuje ,ale nie wszystko więc tez będzie potrzebne miejsce na ten częściowo rozłożony. I tak w kółko
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
mp_krk 11:09, 19 kwi 2016

Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 280
taa...zerknij do mnie i znajdź miejsce na te dwa muszę gdzieś postawić i zagrodzić roślinami
____________________
Marcin - Mały ogród pod Krakowem
malgol 11:21, 19 kwi 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Zerknęłam Fakt..będzie trudno ,ale życzę powodzenia bo szkoda żeby zmarnowało się tyle materii organicznej
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
KasiaBawaria 13:39, 19 kwi 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
mp_krk napisał(a)
Drodzy,

czy do kompostownika można dodać "pozostałości" po wertykulacji trawnika?


Mokre to co zostalo po wertykulacji czy suche?Jak suche to dodaj swiezo skoszonej trawy i np. wiorow i usyp z tego pryzme. Po kilku dniach przerzuc, i tak przez miesiac. Z wielkiej pryzmy zostanie mi 1/3 tego co masz teraz. Jezeli oczywiscie dojdzie do wzrostu temperatury i jezeli dodasz sporo materialow zawierajacych azot.Jezeli mokre, zmieszaj z czyms suchszym, usyp na plandece i zostaw na kilka dni, przerzuc i znow zostaw. Nic sie nie zlepi, objetosc zmniejszy i na dojrzewanie mozna juz wrzucic do kompostownika.

W tym roku nie wertykulowalam trawy bo ladna jest pomimo duzej ilosci sniegu (wertykuluje sie po 2 tygodniach od nawozenia)i pierwsza trawe usypalam wlasnie na plandece z obornikiem, liscmi, galazkami, wiorami, odrobina maczki kostnej, wegla drzewnego, maczki bazaltowej, kilkoma wiadrami oberkow z kuchni i wiadrem dojrzalego kompostu.I z duzej pryzmy w przeciagu 2,5 tygodnia zostalo niewiele choc na zdjeciach tego nie widac.Temperatura byla przez ten czas ciagle 75-70 stopni. A ze nie mam miejsca na czwarty kompostownik, lezy to sobie pod wiata, oczywiscie odkryte, ale chronione przed deszczem. Jak juz temperatura nie bedzie wzrastac, wrzuce do kompostownika i dam dzdzownice, ktore przezimowy w piwnicy.



____________________
Zapraszam na kawe
mp_krk 13:52, 19 kwi 2016

Dołączył: 28 kwi 2014
Posty: 280
KasiaBawaria napisał(a)


Mokre to co zostalo po wertykulacji czy suche?Jak suche to dodaj swiezo skoszonej trawy i np. wiorow i usyp z tego pryzme. Po kilku dniach przerzuc, i tak przez miesiac. Z wielkiej pryzmy zostanie mi 1/3 tego co masz teraz. Jezeli oczywiscie dojdzie do wzrostu temperatury i jezeli dodasz sporo materialow zawierajacych azot.Jezeli mokre, zmieszaj z czyms suchszym, usyp na plandece i zostaw na kilka dni, przerzuc i znow zostaw. Nic sie nie zlepi, objetosc zmniejszy i na dojrzewanie mozna juz wrzucic do kompostownika.



Takie pół na pół, z pierwszego razu w zasadzie samo siano, z drugiego trochę zielonego z odrobiną ziemi. Spróbuję gdzieś usypać na razie zanim nie znajdę miejsca na kompostownik
____________________
Marcin - Mały ogród pod Krakowem
KasiaBawaria 14:04, 19 kwi 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Jezeli masz jeszcze jakies odpady ogrodowe, to tez dodaj do pryzmy.
____________________
Zapraszam na kawe
katel 11:19, 05 maj 2016


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Chciałam wybrać gotowy kompost przesiać i wrzucić pod roślinki ale są w nim dżdżownice - pytanie amatora - czy jeśli one są, to kompost nie jest jeszcze gotowy, czy one tak i tak będą, w gotowym również ?
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies