Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

miskka 15:49, 26 lut 2016


Dołączył: 12 lut 2015
Posty: 621
No to poczekam. Choć coś porobiłabym jutro
____________________
grabers 18:33, 26 lut 2016

Dołączył: 26 lut 2016
Posty: 10
Jeszcze raz witam bardzo serdecznie. Wygląda na to że połknąłem bakcyla ogrodnictwa. Praca jaka mnie czeka w najbliższej przyszłości to założenie poprawnego trawnika, utworzenie rabat, poszerzenie kontrolowanego obszaru zielonego na dokupionej działce, itp. itd., dużo by można wymieniać. W związku z duża ilością mchu na trawniku będę starał się go pozbyć w najbliższym możliwym wiosennym czasie. Zakupiłem już tlenek żelaza a także ręczny sprzęt do wertykulacji itp. i moje pytanie jest następujące:

Czy można wrzucać mech do kompostownika w wersji żywej lub też spalonej przez tlenek?

Dodam że w jesieni zbudowaliśmy kompostownik z ogrodzenia betonowego. Jak na razie jest jednokomorowy z prowizorycznym zadaszeniem ale czytając o kompostowaniu czym prędzej musze go przerzucić i może wydzielić w nim 2 komory.Jest w cieniu.
____________________
grabers 06:48, 03 mar 2016

Dołączył: 26 lut 2016
Posty: 10
Nikt nie pomoże?
____________________
Gardenarium 09:03, 03 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wiem czy tlenek coś zrobi ogrodowi, czy można wrzucać więc się nie wypowiadam.
Moim zdaniem bym gdzieś na boku oddzielnie zrobiła pryzmę.

Błędem jest jednokomorowy, bo jak ten kompost przerzucisz?

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/289-kompost-najlepszy-nawoz-do-ogrodu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 09:44, 03 mar 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ja mech wygrabiony z trawnika wrzucam do kompostownika. Po prostu myślę tak, że jak wyrósł "na glebie" to może wracać do (powstającej) gleby. Mech nie szkodzi glebie tylko trawnikowi w naszym odczuciu wizualnym.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
grabers 11:42, 03 mar 2016

Dołączył: 26 lut 2016
Posty: 10
Ok dziękuję za odpowiedzi. Gdzieś czytałem że wygrabiony mech spalić i popiół dać na kompost. Nie bardzo chcę palić ogień blisko lasu. Dlatego narodziło się pytanie o wrzucenie bezpośrednio.
____________________
Gardenarium 18:39, 03 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pszczelarnia napisał(a)
Ja mech wygrabiony z trawnika wrzucam do kompostownika. Po prostu myślę tak, że jak wyrósł "na glebie" to może wracać do (powstającej) gleby. Mech nie szkodzi glebie tylko trawnikowi w naszym odczuciu wizualnym.


Ale pytanie dotyczyło czy mech potraktowany tlenkiem żelaza można czy nie można. Sam mech to ja wiem. Można.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 22:21, 03 mar 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
A to trzeba by wiedzieć, czy ten tlenek nie zabija powietrza w kompostowniku - ja bym nie dawała. Ale jak się utleni (a dzieje się to ponoć szybko) to czemu nie?
Tutaj chemik ogrodowy potrzebny.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 12:00, 04 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym nie wrzucała https://pl.wikipedia.org/wiki/Tlenek_%C5%BCelaza(III)
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 13:21, 04 mar 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ciekawe? Zastanawia mnie w jaki sposób rdza niszczy mchy. Siarczan żelaza - tak, gdyż jego działanie opiera się na wysuszaniu mchów, a działając już w temp 0* C może być stosowany nawet na przedwiośniu, gdyż mchy również 'ruszają' w takiej temperaturze korzystając z wysokiej wilgotności i niewielkiej intensywności światła. Ogólnie rzecz biorąc związki żelaza nie są szkodliwe, czasem - zastosowane w nadmiarze - mogą zakwaszać środowisko, a 'szkodliwością' jest /co najwyżej/ mocne brudzenie kostki granitowej jeśli potraktuje się ją siarczanem żelaza.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies