Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

ewa_k 22:13, 28 mar 2016


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
Mój ogródek ma 2x48 m2 w tym zjazd do garażu, i kompostownik mam .
Z dżdżownicami
U mnie się sprawdza. Na odpadki z kuchni i ogrodu.
____________________
Ewa
KasiaBawaria 08:36, 29 mar 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Pluszakowa- ja mam 3 kompostowniki i zadnych szczurow i padalcow. Nie wolno wrzucac jedzenia, miesa i wszystkiego co by przyciagalo szczury. A jeszcze jak dasz dzdzownice, to wszystko bedzie przebiegac szybciej.
____________________
Zapraszam na kawe
KasiaBawaria 08:38, 29 mar 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
MartaR napisał(a)
Dwie działki obok mojej Pan posiada koniki, wracając więc do mojego tematu-duzej ilosci lisci dębu- czy zakupić sobie dużą ilosc takowego końskiego odpadu , wysypać na działce i przekladac go liśćmi dębu ? może u mnie leżeć nawet 3 lata zanim go wykorzystam, chociaż taka mieszanka obornikowo-dębowa kiedy nabrałaby właściwej mocy ? rozumiem , że przez lisc debu była by kwaśna...czy warto potem czymś zmieniać jej ph?


Lepiej do tego czasu osobno poddac kompostowaniu ten obornik. I najlepiej nie na twojej dzialce Ja male ilosci dodaje do kompostu ale moje dzdzownice zjadaja go w pare dni i nie stanowi on miejsca zimowania np-. turkuci.
____________________
Zapraszam na kawe
Gardenarium 09:01, 29 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pluszakowa napisał(a)
Przeczytałam wszystko i wiem, że kompost to czarne złoto. Zastanawiam się czy powinnam szukać miejsca dla kompostownika w moim mikro ogrodzie 270m2 plan jest na moim wątku. Najbardziej przeraża mnie wizja ślimaków, szczurów, padalców, zaskrońców i kretów...

Szukać miejsca czy rezygnować z kompostowania?


Kupić termokompostownik czarny albo dwa i ukryć go w roślinach. co ty z tymi szczurami, padalcami i innymi stworami. Tego nie ma gdy się prawidłowo kompostuje.

Zdjęcia
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 11:15, 29 mar 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Pluszakowa napisał(a)
Przeczytałam wszystko i wiem, że kompost to czarne złoto. Zastanawiam się czy powinnam szukać miejsca dla kompostownika w moim mikro ogrodzie 270m2 plan jest na moim wątku. Najbardziej przeraża mnie wizja ślimaków, szczurów, padalców, zaskrońców i kretów...

Szukać miejsca czy rezygnować z kompostowania?


W dobrze prowadzonej pryzmie kompostowej szczury nie mają czego szukać, raczej lubią śmietniki miejskie. A padalce, krety i zaskrońce to normalny element naszego ekosystemu. Ślimaki też - zaskrońce bardzo je lubią, choć nie wszystkie gatunki.


Tutaj trzeba rozważyć - czy więcej korzyści, czy więcej negatywów. Kompostownik to nie jest żaden przymus. Jest wiele ogrodów bez kompostownika.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
malgol 14:06, 04 kwi 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Syla napisał(a)
przepraszam przeoczyłam wiersz ..... po miesiącu czasu od składowania już będę miała kompost ? wiem że musi mieć wilgotno (najlepiej usytuowany w cieniu). Czy muszę coś dosypywać żeby ten proces przyspieszyć czy nie trzeba ?

Nie jestem jeszcze fachowcem bo kompostuję dopiero drugi sezon, ale z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej na początek dodac starter do kompostu i warstwy roślinne przesypać trochę ziemią. Gotowy kompost miałam w następnym sezonie czyli po pół roku
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
malgol 14:09, 04 kwi 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Mam pytanie do fachowców od zasilania ogrodu kompostem. Ponieważ w tym sezonie pierwszy raz uzyskałam taką ilość kompostu ,że mogłam podsypać go pod wile roślin poradźcie czy wystarczy to jako zasilanie wiosenne czy zastosować jeszcze jakieś nawozy mineralne? kompost podsypałam pod trawy, hortensje i budleje oraz pod byliny
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
katiaxx 13:55, 08 kwi 2016


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Mama taką stertę : igliwie+zrębki głównie sosnowe, mam tę stertę od wczoraj i dziś rano dymiła
czy się nie zapali ?

czy mogę rozrzucić na rabatach - pod choiny kan, graby - w takiej formie nie czekając na przekompostowanie ? - wiem że powinnam przynajmniej z 3 meisiące - ale to oznacza zostawienie gołej ziemi na 3 miesiące - chciałam ściółkować warstwa suchych liści - tego igliwia ze zrębami i na wierzch korę bo się naczytałam że najlepsza ściółka różnorodna

Czy mam to przykryć lekko jakąś plandeką ?

____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
KasiaBawaria 14:00, 08 kwi 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Moze sie zapalic, bo jest duzo suchego. Masz termometr kompostowy?Wlasnie zalozylam kolejny kompost i narazie mam 70 stopni w nim.Ale u mnie obornik, trawa,liscie, obierki warzyw. Mokre to. A u ciebie suche.Uwazalabym. Zrabki drewna kompostuja sie dlugo, nawet do 3 lat. Mozesz podsypac taka sciolka, ale podsyp przed rozlozeniem ziemie maczka rogowa. Bo rozklad drewna, kory zabiera roslinom duzo azotu.No i raczej to sciolka pod rosliny kwasolubne.
____________________
Zapraszam na kawe
Pluszakowa 16:43, 17 kwi 2016


Dołączył: 03 mar 2016
Posty: 1083
Może kupie czarny kompostownik i postawie pod lipa w rogu działki. Dziwiły mnie te historie o padalcach i zaskrońcach i wolałam dopytać.
____________________
Magda Mały ogród miejski!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies