Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Kompost, kompostowanie i kompostowniki

Gardenarium 17:55, 29 gru 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja wiem, że są tacy co kompostują wszystko co nie oznacza że robią najlepiej. Ważne, jeśli chcesz kompostować wszystko - miej maszynę do rozdrabniania i możesz nawet cegły kompostować

Pytasz jak prawidłowo założyć, ja odpowiadam. Zrobisz jak zechcesz.

Na bazie mamy wielkie pryzmy i tam nie ma czasu na przebieranie. Najpierw zwala się wszystko. potem łychą się przerzuca, a potem przepuszcza wszystko przez maszynę i mam puch, że chce się go jeść, ale trwa to dłużej niż kompost w starym ogrodzie tworzony z chwastów, liści i odpadów kuchennych surowych. Przesypywany szczepionką bakteryjną.





Ta maszyneria miele nawet kamienie i cegły.




gotowy kompost




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ralfi 20:44, 30 gru 2016

Dołączył: 10 paź 2012
Posty: 30
To już teraz wiem naprawdę dużo o kompostowaniu...
Jeszcze raz bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.

Wszystkim dużo zdrowia, spełnienia marzeń i wszystkiego najlepszego w nadchodzącym 2017 roku, ...no i przepięknych ogrodów życzę.
Kokesz 21:59, 04 mar 2017


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Czy można kompostować liście kasztanowca pomieszane z lipowymi i klonowymi?
Ktoś mi mówił, że w liściach kasztanowca żerują jakieś szkodniki i już sama nie wiem czy je zostawić czy wyrzucić.
Chcę kompostować zebrane teraz liście w workach.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
MisiekF 17:13, 05 mar 2017

Dołączył: 05 mar 2017
Posty: 2
Podłączę się i ja z moim pytaniem. Potrzebuję dużego kompostownika. Ze względów estetycznych wolałbym wybrać model, który ma tylko jeden segment, o pojemności 1400 litrów (jest taki model na rynku), zamiast np. czterokomorowego, każda komora po 400 litrów. To ma być zamykany, plastikowy tzw. termokompostownik. Jedyny problem jaki widzę to konieczność przerzucania warstw, co w takim wielkim kompostowniku jest niewykonalne.

Stąd mam 2 pytania: 1) czy w termokompostownikach też trzeba przerzucać warstwy? 2) czy lepiej kupić tę samą pojemność w 4 komorach czy w jednej?
malgol 09:06, 27 mar 2017


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Kokesz napisał(a)
Czy można kompostować liście kasztanowca pomieszane z lipowymi i klonowymi?
Ktoś mi mówił, że w liściach kasztanowca żerują jakieś szkodniki i już sama nie wiem czy je zostawić czy wyrzucić.
Chcę kompostować zebrane teraz liście w workach.


Renata, w lisciach kasztanowca zeruja i zimują larwy szrotówka kasztanowcowiaczka, szkodnika masowo niszczącego kasztanowce i ponoc platany. Powinno się je palic żeby ograniczać ich populacje,ale nie wszystkie gminy na to pozwalają .Ja bym nie kompostowała ,żeby nie ułatwiać im niszczycielskiego procederu.
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
malgol 09:11, 27 mar 2017


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Wczoraj przerzucałam kompost i znalazłam w nim grube,duże, białe larwy, zwinięte w "kłebek' . Nie miałam czym zrobić fotki, ale może ktoś wie co to może być? Nie wiem czy to pozyteczny owad czy wręcz przeciwnie?Miał ktoś taki przypadek?
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Kokesz 10:08, 27 mar 2017


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Ja mam takie, myślę, że to larwy chrząszcza majowego ale na 100% głowy nie dam.
Na wszelki wypadek je rozgniatam. Blee.
Odnośnie liści kasztanowca czytałam, że można kompostować bo szkodnik w wysokiej temp. ginie albo głęboko zakopać, żeby się nie wydostał na powierzchnię. Ja zakopałam.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
malgol 10:52, 27 mar 2017


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Ja tez zakopywałam,ale takiego kompostu to nie chcę...nie wierzę ,że zgina .Ponoc bardzo wytrzymałe dziadostwo
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
katel 23:25, 27 mar 2017


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Dziewczyny zerknijcie tutaj odnośnie robaczków w kompoście:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/459-kompost-kompostowanie-i-kompostowniki?page=52
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Sonka 09:23, 28 mar 2017


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2250
Ja np. kruszczycy od opuchlaka nie potrafię odróżnić.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies