Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

isa555 20:18, 12 cze 2017

Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4
Witam wszystkich, mam pytanie czy do żywopłotu z cisu dobrze jest zastosować mikoryzę, jeśli tak czy to ma być mikoryza do iglaków czy jakaś inna skoro cis jest troszkę inny niż zwykły iglak. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Toszka 07:48, 13 cze 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Cis nie jest kwaśnolubnym iglakiem. Nie mam doświadczenia z mikoryzą do cisów - jednak jak by nie patrzeć podstawą jest mieszanka do dołków,sporo głębszych i szerszych dołków, tak by korzenie łatwo przyrosły.
Mieszanka to kompost, przekompostowany obornik (nie granulowany), mączka bazaltowa i dolomit, oraz troszkę przekompostowanej kory. To starannie przekopane z rodzimą ziemią.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
isa555 08:23, 13 cze 2017

Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4
Dziękuję za szybką odpowiedź, poczekam jeszcze może ktoś ma doświdczenie z mikoryzą, bo nie jestem pewna czy ziemia jest zasobna w cokolwiek. 20lat temu był na mojej działce sad puźniej nic pustka, mikoryza mogłaby pomóc cisom się zaadaptować (lub nie). Poczytałam równiez o dolomicie i bazalcie, super, właśnie taki ogród mi się marzył całkowicie bez chemi sama natura, będę częściej zaglądać na Ogrodowisko, korzystając z doświadczenia wszystkich mam szansę na taki ogród.
AnnaCh 08:27, 13 cze 2017


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Wszystko co cisom będzie potrzeba jest w tej mieszance co Toszka podała. Kompost, obornik, mączka, dolomit, kora, ja glebogryzowałam wszystko razem z rodzimą ziemią, a dodatkowo dołki zaprawione były
Mikoryza do iglaków nie ma sensu, bo cis nie lubi kwaśnego, a ta mikoryza pewnie nastawiona na kwasoluby.
____________________
Ania - Malutki pod lasem
isa555 08:10, 15 cze 2017

Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4
Jeszcze jedno pytanie, ile dodać mączki bazaltowej i dolomitu? Z góry dzięuję za odpowiedzi
Toszka 16:59, 15 cze 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Wszystko zalezy od wielkości krzaczka i dołka. Kopiąć szerzeji głębiej - na zapas - po garści minimum.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Zielony 18:24, 05 lip 2017

Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 38
Czy cis hicksii z tak żółtymi młodymi przyrostami to normalna sprawa czy może objaw, który powinien niepokoić?



Renja 15:47, 13 lip 2017

Dołączył: 08 cze 2015
Posty: 3
Chciałabym niską obwódkę z cisa. Gdzieś, kiedyś czytałam na forum informację, że w Niemczech jest do kupienia niskorosnący cis. Proszę o info jeżeli ktoś czytał tę infprmację.
Pozdrawiam
Renja 15:48, 13 lip 2017

Dołączył: 08 cze 2015
Posty: 3
Oczywiście forum "Ogrodowisko"
Toszka 20:15, 14 lip 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zielony, tak jasne końcówki nie są normalne. Nie napisałeś kiedy sadzony i czy z uprawy w doniczce. Jakie podłoże dane? Jak zaprawione dołki?
Jak widzisz mało informacji z twojej strony.
Mogę przypuszczać tylko, że roslina dopiero posadzona, jeszcze słabo ukorzeniona i ma problem w związku z tym z osmozą. Te końcówki są wyprażone słońcem z powodów powyżej. Podlewaj, ale nie zalewaj. Ewentualnie cieniuj. Pilnuj podlewania zimą. Na wiosnę zetniesz, aby krzaczek dobrze się rozkrzewił.

Renja
Szukaj lokalnych szkółek. W Niemczech zazwyczaj są inne odmiany (nazwy) niż w PL. Przy dobrych szkółkach zazwyczaj są katalogi i i w nich musisz szukać.
Są odmiany tzw. repandens, czyli niższe ale szeroki. Ale są odmiany zupełnie pomału rosnące do 50cm.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies