Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

KasiaBawaria 08:18, 12 kwi 2017


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Mariusz, to co widzisz w moim watku juz nieaktualne -tam dawno rosnie zwykly cis-mam za to druga strone zywoplotu do wymiany. Rosnie tam cyprysik- nie lubie go, poza tym choruje i trzeba bedzie go wymienic. 25 metroww conajmniej.Problem, ze mam takich sasiadow, ktorzy palcem nie tkna przy cieciu zywoplotu. Musze chodzic na ich teren by go ciac. A oni udaja ze ich nie ma i czasem czekam kilka dni, az racza mi pozwolic wejsc i przyciac zywoplot. Ale coraz czesciej mysle, ze postawie tam poprostu duzy plot. Tam jest wasko, od razu przy zywoplocie stoja kompostowniki i warzywniak i tak ciezko tam ciac.
____________________
Zapraszam na kawe
Pszczelarnia 12:25, 12 kwi 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
MariuszG napisał(a)
Kasiu- Podejrzałem plany żywopłotowe w Twoim wątku, ja bym zaryzykował mimo tego Hicksii lub Hilli .
Ewo- zastanawiam się, czy to jest charakterystyczne dla danej odmiany, czy może to być cecha indywidualna egzemplarzy. Z Twoich obserwacji wynika, że Hilli być może będzie lepszy na żywopłot. Mój sąsiad ma szpaler cisów, których nie strzyże, po 10 latach niemal każdy jest inny . Jedne mają 60 cm wysokości a drugie 180. Ja swój żywopłot posadziłem z odmiany Hicksii, ciekawi mnie to co piszesz odnośnie ich silnych pędów. U mnie również wypuszczają pojedyncze długi łozy, staram się je zawsze radykalnie skracać, żeby się silnie zagęszczał. Może lepiej zacząć robić tak jak Ty. Twoje żywopłoty są piękne .


Obiecuję zdjęcia poglądowe na dorosłych egzemplarzach, bo temat mnie ciekawi.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Zuzka25 21:35, 18 kwi 2017


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Witam, mam pytanie odnośnie gęstości sadzenia żywopłotu z cisa Hillii. Planuję posadzić ekran ( o dł. 2, 5m) z cisa Hillii. Kupiłam ładne, zwarte o wysokości ok. 40-50 cm i nie wiem w jakiej odległości od siebie posadzić i od ogrodzenia? Czy co 35cm będzie ok, czy za gęsto? Bardzo dziękuję za pomoc
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
MariuszG 23:15, 18 kwi 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Zuzko, Danusia radziła, aby sadzić rośliny żywopłotowe tak, aby się stykały gałązkami i w miarę szybko zagęściły. Dzięki temu będziesz mogła szybko cieszyć się ładnym, zwartym ekranem. Jeśli masz odcinek taki jaki piszesz-2,5 m to ustaw rośliny obok siebie, zobacz jak wyglądają i sadź w takiej odległości . Jeśli są dłuższe odcinki do obsadzenia, to wtedy gęstość sadzenia może poważnie wpływać na cenę żywopłotu. Ja swoje cisy sadziłem co 70 cm (sadzenie tak, by się stykały kosztowało by co najmniej 2 razy więcej), a szkółkarz zalecał nawet co 1,2 m (też by się zrosły, ale to trwało by jednak o wiele za długo). Tak rzadko posadzone rośliny zagęszczą się, tylko że za kilka, a może kilkanaście lat. Tak jak proponujesz co 30-35 cm wydaje mi się być najmniejszą odległością w jakiej bym sadził cisy. Jeśli chodzi o odległość sadzenia od ogrodzenia, to musisz zastanowić się jaki będziesz miała dostęp podczas przycinania. Jeśli będziesz mogła wejść na posesję sąsiadów i przyciąć swój żywopłot, lub rośnie on przy drodze, wystarczy według mnie 50 cm. Jeśli nie masz takiej możliwości musisz odsunąć rośliny od płotu (jednak wtedy stracisz sporo ogrodu). Mogę wypowiedzieć się jedynie na swoim przykładzie i obserwacjach innych ogrodów. Ja sadziłem w odległości 1,2 m od płotu.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
Zuzka25 07:44, 20 kwi 2017


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Mariusz, bardzo dziękuję za odpowiedź. Coś kojarzyłam wypowiedź Danusi, żeby sadzić cisy jeden koło drugiego. Tylko ja upchnęłam bardzo gęsto jeden koło drugiego i zwątpiłam, jak one będą mogły się rozrastaćJak przesadzę co drugiego cisa, to będzie akurat przerwa 35-40 cmi od ogrodzenia muszę się odsunąć, bo też nie pomyślałam, że będę od tej strony przycinać
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
MariuszG 20:06, 20 kwi 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Bezpieczniej zawsze jest posadzić odrobinę luźniej niż za ciasno, jeśli mamy wątpliwości . One i tak urosną.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
asiha 21:46, 21 kwi 2017

Dołączył: 04 wrz 2014
Posty: 50
widziałam wczoraj do kupienia cisy Taxus Baccata, niby w promocji za 29zł.
NIe wiem czy to dobra cena?
chcę posadzić wzdłuż plotu, niekoniecznie na zwarty żywopłot,
Jak myślicie kupić? -


____________________
Niedokończony ogród na leśnej
MariuszG 01:34, 22 kwi 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
One chyba są kopane z gruntu, bo wyglądają na wciśnięte do tych doniczek. Wydają się być ładne i spore, cena też jest dosyć atrakcyjna. Tylko czy one się przyjmą, bo nie wiadomo na ile starannie były wykopane. Jeśli miały bardzo obcięte korzenie, albo stoją już długo w sklepie, to mogę nie przeżyć. Szkoda by było, gdyby cały żywopłot miał wypaść, bo to drogo by kosztowało. Może przemyśl czy nie kupić kilku sztuk i mieć z nich małe bryły strzyżone, albo swobodne solitery? Gdyby się nie powiodło to mniej żal, a można by było mieć podrośnięte egzemplarze. One mają 60 cm wysokości?
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
Juzia 10:03, 22 kwi 2017


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38676
Trochę ryzykowne

Jak masz możliwość to zajrzyj chociaż do doniczek.
Ile tych korzeni jest i jak wyglądają...czy nie przesuszone.
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Igan 12:05, 22 kwi 2017


Dołączył: 22 sie 2016
Posty: 98
Z tego, co czytam na Ogrodowisku, do najpopularniejszych cisów należy Hicksii i Hilli. Ostatnio zakupiłam kilka sztuk Green Mountain. Może nie do końca przemyślałam ten zakup (chociaż zazwyczaj analizuję zakupy aż za bardzo), bo teraz wydaje mi się, że Hicksii byłaby odpowiedniejszą odmianą.
Ale stało się, mam Green Mountain, czy ktoś ma może tę odmianę? Przeczytałam, że jest drzewiasta i że bardzo się rozkrzewia. Czy regularne cięcie będzie trzymać roślinę w ryzach? Zależałoby mi żeby z czasem roślina nie ogołociła się od spodu? Czy przy tej odmianie jest to możliwe?
____________________
Iga - Z ogrodem, to jestem w lesie!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies