Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

ziele 00:09, 23 sie 2014


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
jula81 napisał(a)
Bardzo proszę o podpowiedź w jakiej odległości do siebie posadzić cisy Hilli by z czasem uzyskać szpaler -taki luźny żywopłot pod płotem.By nie było przerwy pomiędzy jednym a drugim cisem jak też by nie było za ciasno.
Czy odległość 50 cm jest odpowiednia?

Witam. Na forum po raz pierwszy .
Dołączam się do pytania. Hilli jest podobno węższy niż np. hicksii. Jak gęsto go sadzić aby prawidłowo sie rozwijał ale aby nie było znacznych prześwitów za jakieś powiedzmy 10 lat?
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
ziele 00:16, 23 sie 2014


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
jula81 napisał(a)
A gdybym posadziła dwa małe t.baccata razem to uzyskam z czasem ładny stożek?
Bo jeden to cienki taki. Danusia ma u siebie stozki z t.baccata jak się doczytałam na forum. Ale u Danusi to już spore egzemplarze są. A u mnie malutkie takie dwu-trzy letnie dopiero.

A nie lepiej posadzić obok siebie np 3 cisy? Albo 4? Wszyscy tworzą stożki o podstawie koła (no, może prawie wszyscy...), a może warto pokusić się o coś orginalnego i uformować ostrosłup np. w kształcie piramidy?
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
jula81 19:57, 23 sie 2014


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
Nie chcę zmieniać planu więc ponawiam pytanie
w jakiej odległości do siebie posadzić cisy Hilli by z czasem uzyskać szpaler -taki luźny żywopłot pod płotem.By nie było przerwy pomiędzy jednym a drugim cisem jak też by nie było za ciasno.
Czy odległość 50 cm jest odpowiednia?
____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
cyma2704 21:03, 23 sie 2014


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 140
Posadziłam rośliny 30 cm wysokości, co 50 cm i moim zdaniem będzie ładny żywopłot. Na pierwszym zdjęciu po dwu latach, ma ok. 80cm wysokości.

____________________
Sonia
jula81 22:36, 23 sie 2014


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
cyma2704 napisał(a)
Posadziłam rośliny 30 cm wysokości, co 50 cm i moim zdaniem będzie ładny żywopłot. Na pierwszym zdjęciu po dwu latach, ma ok. 80cm wysokości.


Sonia dziękuję za zdjęcia
Czyli zdjęcia są zraz po posadzeniu i po 2 latach, tak
A jaka to odmiana cisa dokładnie, pamiętasz?
____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
ziele 22:40, 08 wrz 2014


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
Witam. Czy może mi ktoś podpowiedzieć czy między żywopłotem z cisa hilli (na razie malutki posadzony w rzędzie co 40 cm) a ogrodzeniem z siatki - mogę posadzić graby lub buki kolumnowe? I jakie by ewentualnie odmiany tych drzew by się nadawały? Odległość pomiędzy żywopłotem a siatką - 130 cm. Czy taka odległość starczy aby i żywopłt i drzewa prawidłowo rosły?
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
jula81 22:57, 08 wrz 2014


Dołączył: 23 maj 2014
Posty: 769
Myślę zielaże to nie dobry pomysł z tym tyłem na graby czy buki .Co najwyżej na wysokich "nóżkach"
Zwróć uwagę na żywopłot z cisa jaki jest w "Ogrodzie minimalistycznym" Ale te 130cm luzu to zdecydowanie za mało na taką formę.
Pozdrawiam
____________________
** I co dalej w moim ogrodzie ? ** Wizytówka - Mały ogród Julki * Julka
Malgosik 23:19, 08 wrz 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
ziele napisał(a)
Witam. Czy może mi ktoś podpowiedzieć czy między żywopłotem z cisa hilli (na razie malutki posadzony w rzędzie co 40 cm) a ogrodzeniem z siatki - mogę posadzić graby lub buki kolumnowe? I jakie by ewentualnie odmiany tych drzew by się nadawały? Odległość pomiędzy żywopłotem a siatką - 130 cm. Czy taka odległość starczy aby i żywopłt i drzewa prawidłowo rosły?[/quote

moim zdaniem możesz tam posadzić graby i wypuścić je w górę
na dole będzie pień, ma aż za dużo miejsca, a górą możesz zrobić ekran na wysokości, coś w tym rodzaju:

http://www.pinterest.com/pin/431853051740985678/
____________________
Ogród na glinie
HANNYA33 17:21, 09 wrz 2014


Dołączył: 06 maj 2014
Posty: 111
Witam.Czy może mi ktoś doradzić jak zabezpieczyć małe sadzonki cisa HICKSII około 300 szt.przed zimą dokładnie przed mrozem trzymam je w namiocie foliowym wkopane w ziemi w doniczkach, myślałem przykryć je białą agrotkaniną sadzonki są z jednego roku ale nie równej wielkości od 10cm do 20cm gdzieś przeczytałem że wystarczy obsypać je korą sosnową lub trocinami.Może najpierw korą na doniczki a potem agrotkaniną czy to wystarczy? proszę o odpowiedż
____________________
Mój wątek Tu na razie jest chwastowisko, ale będzie...
ziele 19:51, 09 wrz 2014


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
Malgosik napisał(a)

Dziękuję za podpowiedź. Zdjęcie obejrzałam. Rzeczywiście drzewa są blisko żywopłotów z cisa. Chociaż myślałam o wysokości docelowej cisów około 1,5 m i oczywiście podkrzesanych od dołu drzewach. Widziałam nasadzenia Pani Danusi. Cisy były sadzone w linii żywopłotu z sosnami. Czyli mogą rosnąć obok siebie nawet bardzo blisko. Trochę przekonuję się do buków bo wydaje mi się, że mają palowy system korzeniowy (czy ktoś mógłby to potwierdzić?) Czy mógłby ktoś jeszcze coś doradzić w sprawie wyboru drzew:graby czy buki i jaka odmiana.
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies