Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Rozpoznawanie roślin iglastych....

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie roślin iglastych....

Gardenarium 10:12, 19 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Picea pungens czyli świerk kłujący to prawidłowa nazwa tego świerka, i jest to ogrooomne drzewo. Siewki mogą mieć różny kolor, bardziej zielone (pospolite i najbrzydsze), bardziej srebrzyste lub odmiany zupełnie srebrne (prawie niebieskie np. Hoopsii) są rozmnażane przez szczepienie, aby powtórzyć kolor, bo się najlepiej sprzedają srebrne.

np. Picea pungens 'Glauca Globosa' jest kompaktową odmianą świerka kłującego i też jest srebrzysta.

Świerk srebrny to zwyczajowa nazwa nie botaniczna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
hania78 10:53, 19 sty 2015


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Bardzo dziękuję za poradę.
Przy okazji chciałam dopytać, czy to też będą takie duże swierki? Zakupiłam jako srebrne.... Szkoda mi ich wyrzucać, ale mam małą działkę...

A przy okazji, kupiłam również kilka serbów. Część w pobliskim markecie, ale ze wydały mi się jakieś takie marne:
(czy to na pewno serb?)
kolejne sztuki kupiłam od plantatora wysyłkowo. Przyszły wszystkie ładne,

przypominające serby, ale dwa z nich nieco odstają wyglądem. Jednego posadziłam przed domem i zależy mi by był to na 100% serb, bo zostawiłam mu tylko 2m do budynku.... Bardzo proszę jeśli się da potwierdzić czy to na pewno też serb.

Przepraszam za mnogość zdjeć, ale chciałabym potwierdzić co z tych iglaków wyrośnie.
____________________
zakładam ogród
Gardenarium 11:41, 19 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Te dwa pierwsze to świerki kłujące - zwykłe, nie warto sadzić, będą wielkie i atakują je przędziorki - oddaj.

Te pozostałe to serbskie, ale nieco kiepskie, nie są wcale za ładne, ale mogą być ładne jak o nie zadbasz. Te warto posadzić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
hania78 11:47, 19 sty 2015


Dołączył: 31 sty 2013
Posty: 134
Bardzo, bardzo dziękuję za odpowiedź i poradę Tak zrobię: oddam teściowej srebrne a zaopiekuję się małymi serbami.
____________________
zakładam ogród
Gardenarium 15:45, 19 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Posadź je nie w kwaśną glebę, nie tak jak większość iglaków, to wyjątek - nie lubi kwaśnej gleby, wypiel większe kółka bo chwasty zabierają wodę świerkowi i będzie marniał. Dbaj, podlewaj, będzie piękny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZielonySzczy... 13:01, 20 sty 2015

Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 15
Witam duża prośba o identyfikację slicznych żółtych iglakow. Dziękuje bardzo.

Gardenarium 14:50, 20 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ZielonySzczypiorek napisał(a)
Witam duża prośba o identyfikację slicznych żółtych iglakow. Dziękuje bardzo.



Pierwszy to cis szukaj w wyszukiwarce odmiany ze słowem Aurea, bo widać że miał jakieś problemy z przysychaniem albo misecznikami, nie wygląda normalnie tylko rachitycznie, trudno określić odmianę, moze to być Taxus 'Semperaurea'.

Drugi to sosna kosodrzewina odmiana żółta, może to być Pinus mugo 'Wintergold'
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Elka02 20:42, 29 sty 2015


Dołączył: 27 sty 2015
Posty: 18
Witam
Bardzo proszę o pomoc w odszyfrowaniu nazwy tego iglaczka z prawej strony cisa

a to powiększenie jego igieł

Czy tego cisa mogę przesadzić teraz czy lepiej jesienią? To wszystko rośnie w tym miejscu już 12 lat. Cis był przycinany reszta nie.
____________________
grzeguz 21:05, 29 sty 2015


Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 116
Gardenarium napisał(a)

To może też być Thuja occidentalis 'Teddy' jesli przebarwia się na fioletowo

Albo cięty cyprysik groszkowy 'Nana'

http://www.zszp.pl/?id=207&rco=Chamaecyparis%20pisifera%20%27Nana%27&lang=1 ale wygląda na zbyt duży.


Udało mi się rozpoznać moje kulki to:

żywotnik zachodni 'Ericoides'

(Niby zachodni ale bardzo słabo przypomina klasyczne Thuja sp.)

Przy okazji gorąco polecam www.e-katalogroslin.pl Związku Szkółkarzy Polskich, bardzo bogaty i niezwykle pomocny w rozwiązywaniu zagadek.
____________________
Mój ogrodowy bakcyl..................... Wizytówka - Ogrodowy bakcyl
Gardenarium 09:26, 30 sty 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Elka02 napisał(a)
Witam
Bardzo proszę o pomoc w odszyfrowaniu nazwy tego iglaczka z prawej strony cisa

a to powiększenie jego igieł

Czy tego cisa mogę przesadzić teraz czy lepiej jesienią? To wszystko rośnie w tym miejscu już 12 lat. Cis był przycinany reszta nie.


Nie wiem, albo jałowiec albo cyprysik. A jaki, nie mam pojęcia.
Zostawić cisa, przyciąć, a tego "sekłaka" wyrzucić. Zrobi się miejsce na coś ładniejszego.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies