Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Gardenarium 14:19, 04 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pryskać na chwasty, aby je pokryć.

Najwcześniej wschodzące gatunki traw pojawią się p;o kilku dniach, po 3 tygodniach powinny wzejść wszystkie gatunki traw.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wandy 12:15, 07 sie 2014

Dołączył: 18 lip 2014
Posty: 15
nie wiem czy w dobrym miejscu kieruję pytania ale mam nadzieję, że ktoś mi pomoze:
zaczynamy od zera, wokół domu glina,
zebraliśmy koparką wierzch, nasypaliśmy piachu zasypowego,

na to mamy zamiar połozyc siatkę na krety a na to ziemię docelową (czarnoziem)
pytanie 1.
czy ten piach musi być zageszczony na płasko na "twardo"?

czy wystarczy go wryrównać położyc siatkę i wałować tyko ziemię docelową pod trawniak?

pytanie 2.
będą u nas rabaty
czy rozkładac gięte bordery typu eko-bord, jak już bedzie uwałowany czarnoziem? i częśc rabatową tedy pokryć geowłokniną?bo trapi mnie rzecz czy wtedy rabata nie bedzie za wysoko i nie będzie widać tego plastiku? czy ten border kłaśc nizej?

pytanie 3.
sami zakładamy system nawodnienia, projekt jest - co i gdzie, ale prosze o podpowiedz w którym momencie go kłaść po nałożeniu czarnoziemu czy już teraz jak jest tylko piach? jak wygodniej z doświadczenia?
i proszę mi napisać jak głeboko mają być zakopan rury?

pytanie 4.
czy tam gdzie będą rabaty tak samo daje sie piach i ziemie ( oczywiście pod okreslone krzaki i krzewy jak będę wkopywała dam ziemie odpowiednią z "worka"
i czy tam też dawać siatkę na krety, skoro i tak będzie pocięta przy wkopywaniu roślin?

dodam, ze rośliny na rabatach będą pojawiały sie sukcesywnie
nie od razu wszystko na raz

dziękuję i pozdrawiam wszystkich



Gardenarium 19:21, 07 sie 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Piach zasypowy wymieszać z gliną najpierw. Żeby warstewy się połączyły. A nie na twardo go zagęścić.

Nie robić borderów na granicy trawnika i rabaty, nie kłaść agrowłókniny na rabatach bo zabija rośliny.

Nie kłaść siatki p.kretom na rabatach , tylko pod trawnikiem.
Przed jej kładzeniem dobrze wyrównać glebę. Nie musisz wałować, ale raz można.

Pod krzewy daje się żyzną glebę, zgodnie z ich wymaganiami, a nie piach i ziemię.

Głębokość rur do nawadniania około 25 cm.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kinga 21:29, 07 sie 2014

Dołączył: 27 lip 2014
Posty: 14
Kochani działam zgodnie z Waszymi radami i już powoli widać efekty! Działka już prawie wypielona z chwastów pogoda nie sprzyja przebywaniu na pełnym słońcu ale za to jaka opalenizna

Powracam do Was po raz kolejny po dobrą radę, jaką trawę posiać?

Poczytałam trochę, ale jakoś nie mogę znaleźć "złotego środka".
Ziemia jest klasy RIII b, teren nasłoneczniony, brak drzew (poki co , brak nawodnienia, będzie tradyjnie - ze zraszaczy.
Którą, pomóżcie!

1.trawa-uniwersalna


15% - Wiechlina łąkowa
40% - Życica trwała
30% - Kostrzewa czerwona
15% - Kostrzewa czerwona kępowa

2. trawa-barenbrug-solid

skład mieszanki
35 % życica trwała (drobnolistna)
25 % wiechlina łąkowa
25 % kostrzewa czerwona (pospolita)
15 % kostrzewa czerwona rozłogowa

3 trawa-barenbrug-wonderlawn-ozdobna-na-susze

SKŁAD MIESZANKI
25,00% Życica trwała (Lolium perenne)
5,00% Wiechlina łąkowa (Poa pratensis L.)
50,00% Kostrzewa czerwona (Festuca rubra rubra)
20,00% Kostrzewa trzcinowa (Festuca arundinacea)

4.trawa-uniwersal-barenbrug-holandia
Skład mieszanki *


30,00 %Lolium perenne LORETA (HOLANDIA) Życica trwała

30,00 %Lolium perenne ROMEO (HOLANDIA) Życica trwała
15,00 %Fastuca rubra rubra BOREAL( NIEMCY) kostrzewa czerwona
20,00 %Fastuca rubra rubra BARUSTIC( DANIA ) kostrzewa czerwona
5,00 %Poa pratensis BARON (DANIA) Wiechlina łąkowa

5.trawa-barenbrug-wonderlawn-ozdobna-uniwersalna

SKŁAD MIESZANKI*
35,00% Życica trwała (Lolium perenne)
35,00% Życica trwała (Lolium perenne)
30,00% Kostrzewa czerwona (Festuca rubra rubra)

6. trawa-barenbrug-wonderlawn-fast-uniweralna
Skład mieszanki:


- Życica trwała 70%
- Kostrzewa czerwona 30%

Trawa nie będzie intensywnie użytkowana,dobrze żeby była wytrzymała, żeby jej ewentualne chwasty nie zagłuszyły.

pasjonatkaam... 22:23, 09 sie 2014


Dołączył: 04 cze 2014
Posty: 1184
Witam,moja działka jest przy lesie.Ziemia ubita i pokryta niskimi chwastami.Zabrałam się za przekopywanie całej działki na głębokość szpadla.Wszystko wybieram i grabię.Tam gdzie ma być trawnik ziemia obojętna.Zależy mi na ładnym trawniku dlatego zastanawiam się czy nie lepiej zamiast siać trawnik jesienią może lepiej wysiać teraz łubin (zielony nawóz)na ta oczyszczoną glebę,na jesieni go przekopać i wysiać wiosną trawę.Macie jakies doświadczenia z taką koncepcją?Czy łubin rzeczywiście jest tak korzystny jak piszą?
Owszem można dokupić super ziemi ale licze się z kosztami..
____________________
ewulkowy ogród pod lasem-początki
gemciu83 08:26, 10 sie 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Jeżeli obrałaś koncepcję wzbogacenia/użyźnienia gleby i nie spieszy Ci się z trawnikiem to wysiej łubin żółty.
Efekty będą widoczne gołym okiem.
Nie mówiąc o perfekcyjnym napowietrzeniu gleby.


Bardzo dobre efekty daje także skoszona trawa ale już jako zamiennik obornika przed zakładaniem trawnika - jesienią rozrzucić i głęboką orkę wykonać.
Dalej stosowanie kompostu z trawnika.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
pasjonatkaam... 08:34, 10 sie 2014


Dołączył: 04 cze 2014
Posty: 1184
Bardzo dziękuję za radę, tak zrobię. Pozdrawiam.
____________________
ewulkowy ogród pod lasem-początki
Wandy 17:55, 11 sie 2014

Dołączył: 18 lip 2014
Posty: 15
zaczęliśmy zakładanie zieleni, ale żeby uczyć się na cudzych i swoich błedach to założyliśmy najpierw trawnik przed płotem

trawnik siliśmy recznie, marwią mnie place na których trawa jest duzo mniejsza albo nie ma jej wcale: ten mniejszy placyk ma 2 tygodnie a ten dyży 1 tydzień:






kiedy dosiewać trawy? a po jakim czasie pierwszy raz mamy skosić?
dziękuję
gemciu83 19:07, 11 sie 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Nie wiem w czym jest problem ?
Po pierwsze 2 tygodnie to guzik nie czas.
Pytanie czy oba trawniki z tej samej mieszanki wysiewane. Jaki był skład obu mieszanek ?
Jeżeli były różne lub takie same to: jeżeli jest w nich więcej rajgrasu/życicy trwałej to taka trawa wschodzi już po 5-7 dniach w optimum nawet po 3 dniach stąd różnica nie jest zaskoczenie nie powinna być.
Ponadto w składzie jest na 100% kostrzewa i tutaj wschód zaczyna się po 18-21 dniach - stąd różnice na większym trawniku w wyglądzie (łyse place, brak wschodów).
Zacznij trawnik podlewać rano i pod wieczór bo bez wody to tam nic nie będzie rosło.
Trzy to gleba pod trawnik raczej kiepska te białe smugi to nie piasek ?
Jeżeli ogólnie gleba jest kiepska i dobraliście mieszankę trawnikową z dużą zawartością rajgrasu to ciężko Wam z tym trawnikiem będzie.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
Wandy 19:24, 11 sie 2014

Dołączył: 18 lip 2014
Posty: 15
na obu trawnikach trawa ta sama ( zanim posiałam trawę pozypałam nawóz do trawników compo)- wembley granimex:
35%kostrzewa czerwona, 55% rajgras angielskie ( 3 odmiany),10% wiechlina łakowa,
podlewamy cały czas, wieczorem i rano a nawet w dzien był pochmurny dzień,

jesli chodzi o ziemię to na małym kawałki jest glina, potem jest glina wymieszana z pisakiem i na to czarnoziem
a na duzym kwałaku jest tez glina, glina z piaskiem i na jednej połowie jest czarnoziem, a na drugiej blizej ogrodzenia jest ziemia (brazowa, coś a la humus) a to dlatego, ze chciliśmy wiedzieć co sie lepiej sprawdzi, zeby potem swoim ogrodzie dać tą, na której lepiej będize rosła trawa.

czyli czekać, nic na razie nie dosiewac?!
a kiedy po raz pierwszu kosić, czy jeszcze przed koszeniem jakiś zabieg się robi, wałuje, grabi?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies