Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

ren133 14:01, 07 cze 2015


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
waldek727 napisał(a)

Renatko.
Myślę, że przygotowanie gleby pod siew trawy powierzyłaś solidnej firmie i wykonali oni swoją pracę należycie. W tej chwili to praktycznie nic więcej nie mogę Ci doradzić poza tym żebyś zwałowała teren i siała czym prędzej trawę. Czynnością bardzo ważną i najczęściej pomijaną jest przedsiewne nawiezienie gleby po uprzednim zbadaniu jej zasobności w składniki pokarmowe. Czynność o tyle ważna, ponieważ młodej trawy nie powinno się przez dłuższy czas niczym nawozić bo to bardzo osłabia wątły system korzeniowy i młode źdźbła trawy.
Po zwałowaniu terenu przy obecnej pogodzie można na dwa dni przed siewem porządnie go zlać wodą, a tuż przed rozrzuceniem nasion zruszyć delikatnie grabiami wierzchnią warstwę ziemi.
Reniu. Mój trawnik nie jest sterylny i również pojawiają się w nim chwasty. Jestem w o tyle dobrym położeniu, że najbliższej okolicy nie ma pól i łąk oraz nieużytków.
Moja rada aby było ich jak najmniej? Utrzymywać na stałym poziomie pH gleby i kosić, kosić i jeszcze raz kosić. Systematycznie na wysokość 4 cm co 5 dni.


Czy firma jest solidna to się dopiero okaże
Przed sianiem muszę zwałować teren i po posianiu i pokryciu kompostem drugi raz jeszcze. Dobrze rozumiem?
Ja jestem właśnie w tym złym położeniu, że mam za sobą ugór, na którym chwastów cały katalog! Najbardziej boję się koniczyny i babki też miałam dużo (chwastnicę wyrywałam ręcznie)i ... pędraków!!!
Mam nadzieję, że uda mi się ich uniknąć
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
Gardenarium 14:42, 07 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Poczekaj aż wzejdą chwasty, chwastnica na bank wzejdzie znowu, a potem nie dasz rady.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:44, 07 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Chmurka napisał(a)
Danusiu, 13 maja sialismy, czyli juz 21 dni minęło. Choć gdzieniegdzie widzę takie suche nasionka które jeszcze lezą na ziemi niewykielkowane. Nie wiem czy one jeszcze wzejda. Narazie może skosimy i zaczekam jeszcze z tydzień z dosiewke ? Jak uważasz? A co do nawożenia to jaki nawóz dla takiego młodego trawnika jest najlepszy ? Odrazu mowię ze ja mam zdolności do palenia nawozami dlatego sie trochę boje tego procesu


Aby nasiona wzeszły muszą być systematycznie zwilżane wodą. Skoro leżą, być może miały sucho, zaczynały kiełkować, ale zamarły z powody braku wody. Trzeba to ocenić. Zbyt duża ilość nasion a na m2 powoduje że trawnik potem będzie zamierał, z powodu zagęszczenia. Nadmiar jest tak samo niepożądany jak niedobór.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:45, 07 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ren133 napisał(a)



Nie wiem tylko co powinnam zrobić aby dobrze przygotować ziemię pod siew? Póki co przekopałam ziemię (gleba głównie piaszczysta ale wzbogacona lepszą ziemią i częściowo gliniastą). Tam gdzie jest dużo gliny przekopałam ją z tą piaszczystą. Wygrabiłam drobne chwasty i wyzbierałam kamienie. Mam przygotowany kompost (po posianiu trawy posypię nim całą powierzchnię trawnika i uwałuję walcem. Co powinnam jeszcze zrobić?


Poczekać aż wzejdą chwasty.

Wszystko w pigule masz tutaj

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Chmurka 15:02, 07 cze 2015

Dołączył: 18 cze 2013
Posty: 28
Porbie dzis dokładniejsze zdjęcia tego mojego trawnika z bliska. Wody chyba nie miał za mało. Mamy ustawiona czasówkę na podlewanie 2-3 razy dziennie. Oprócz tego tak sie złożyło ze w 2 tygodniu codziennie padały obfite deszcze. No tak, tak złe i tak nie dobrze. jednak trzeba mieć jakże cenne doświadczenie zeby samemu wydedukować co teraz najlepsze jest dla tych naszych roślinek. Mam nadzieje ze i ja sie z czasem nauczę
____________________
Karolina - poczatkująca zapalona ogrodniczka. Ogród pod chmurką
Gardenarium 15:48, 07 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skoro nie wzeszły, to jeszcze wzejdą, a przynajmniej powinny, ale upały są i nasiona wysychają.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jrg 22:30, 09 cze 2015

Dołączył: 05 kwi 2014
Posty: 6
Witam

Jak się nazywa taki siatkowy walec (maszyna) pokazany(-na) na zdjeciu pierwszego postu tego wątku?
Potrzebuję wynająć taką maszynę ale nie wiem o co pytać.

pozdrawiam
Janusz
waldek727 08:47, 10 cze 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Brona rotacyjna.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
true 12:14, 12 cze 2015

Dołączył: 16 kwi 2015
Posty: 20
wracam do Was z niedobrym wiadomościami, nowy trawnik wygląda bardzo brzydko - był już 2 razy koszony, ma pełno chwastów, pustych placków, trawa miejscami ciemnozielona a miejscami jasnozielona, dużo mam miejsc gdzie wyrosła mama zielona trawa i dalej ona nie rośnie. Doradźcie proszę co zrobić:
1) z małą zieloną trawką która w ogóle dalej nie rośnie - można posypać jakimś nawozem ?
2) w puste placki mogę już zrobić dosiewkę ?
3) co zrobić aby chwasty nie zagłuszyły trawy ?
4) z trawą ciemnozieloną i jasnozieloną ?


Gardenarium 16:58, 12 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli chcesz mieć piękny trawnik, wytęp chwasty przed sianiem. Nieperawidłowo przygotowałeś teren, trzeba było dwa razy zugorować.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku

Teraz to koszenie, wyrywanie, wyrywanie i koszenie ,na zmianę,. Cudów nie ma, i samo się nie zrobi a chwasty nie wyginą skoro nasiona i kłącza były w glebie.

Info z artykułu.

Przygotowanie gleby

[.....]

Bardzo ważne jest pozbycie się korzeni chwastów wieloletnich, karp drzew i starych roślin Bardzo ważne jest pozbycie się korzeni chwastów wieloletnich, karp drzew i starych roślin. Wszystko dokładnie usuwamy i teren wygrabiamy. Nie ukrywam, że to najcięższa praca, która często przerasta możliwości jednego człowieka, dlatego należy rozważyć wynajęcie firmy lub przynajmniej kilku pomocników.

Przekopywanie terenu i rozdrabnianie

Na dużym terenie praca narzędziami ręcznymi byłaby nie do wykonania Efektu idealnego trawnika nie osiągniemy bez przekopania gruntu i jego wyrównania. Tę czynność wykonujemy na głębokość 15-25 cm. To najważniejsze zabiegi. Jeśli gleba jest podmokła, koniecznie trzeba rozsypać piasek i wymieszać go z wierzchnią warstwą gleby. Gleby ubogie wzbogacamy kompostem, torfem, żyzną glebą, które mieszamy. Ponownie wybieramy chwasty i korzenie i rozbijamy grudy ziemi. Wtedy osiadanie gleby będzie równomierne.



Jeśli na terenie rosły chwasty z zawiązanymi nasionami, podczas przygotowania terenu na pewno się wysiały. Powinniśmy odczekać aż wzejdą i je wyrwać lub w ostateczności, jeśli jest ich dużo - opryskać octem (ekologicznie) lub herbicydem (czy warto stosować chemię?). Po upływie okresu karencji możemy przystąpić do wysiewu.

Teraz rady:

Niedobre wiadomości nie są niedbrymi wiadomościami, każdy takie coś ma, jak nie przygotował terenu. Więc chwasty jednoroczne zginą podczas koszenia bo nie pozwolisz im się wysiać, ciągle ścianając kosiarką, perz nie znosi koszenia więc też zginie, a chwastów wieloletnich dwuliściennych pozbędziesz się na trawniku dwuletnim herbicydem selektywnym.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies