Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Kulfion 09:48, 29 cze 2015

Dołączył: 28 cze 2015
Posty: 2
Czy nawóz YARA Vila PRO-COMPLEX NPK 20+6+9,5 (MgO) (+2) będzie odpowiedni?
marbrz 10:06, 29 cze 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Może być. Podaj go 2x co 2 tygodnie po 2 kg na 100m2. Potem w sierpniu 2 x po 1,5 kg. Potem nawóz jesienny z mniejszą dawką N a większa potasu K. We wrześniu posypać 2x i październiku na początku ostatni raz. Za każdym razem zmniejszać dawkę.
piwko444 15:20, 04 lip 2015

Dołączył: 04 lip 2015
Posty: 2
Witam wszystkich. Po przeczytaniu tego tematu postawiłem założyć trawnik BARENBRUG Elite/Exclusor. Trawę posiałem 3 dni temu. Są straszne upały na dworze. Nasiona podlewam co 2 godziny. Chciałem się dowidzieć czy można tak często podlewać czy nie zgniją? Po ilu dniach powinny zacząć wschodzić? Czy jak zaczną wschodzić to mogę podlewać je w czasie dnia czy tylko rano i wieczorem.

Pozdrawiam.
Gardenarium 21:14, 04 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jest sens częstego zraszania nasion. Pogoda najgorsza z możliwych.

Pierwsze wschody po 5 dniach powinno być widać, ale inne gatunki traw wzejdą później. Poczytaj artykuł, dowiesz się o sianiu i postepowaniu z trawnikiem.

Jak wzejdą podlewaj rano i wieczorem. Upały są straszne. Pamiętaj, wodę z nagrzanego węża najpierw wylej poza ogród, bo leci ukrop.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/298-trawnik-z-siewu-krok-po-kroku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mirek 15:25, 08 lip 2015

Dołączył: 28 maj 2015
Posty: 5
Witam po dłuższej nieobecności. Coraz większymi krokami zbliża się reorganizacja trawnika. Postanowiłem zrobić wszystko od początku, plus założenie nawadniania I siatki na krety. Dziękuję za wcześniejsze odpowiedzi w sprawie nawadniania. Dobrze porozmawiać z kimś kto ma doświadczenie w tej sprawie.
Sytuacja na mojej działce wygląda następująco. Pierwszą trawę zasiałem ok 5 lat temu. Po wyrównaniu terenu, nawiezieniu czarnoziemu z wykopanego stawu zasiałem trawę. Nie pamietam producenta, ale była to trawa gazonowa. Pierwszy błąd popełniłem nie mieszając nawiazionej ziemi z gruntem rodzimym. Wydaj mi się, że podkład pod trawę był za kwaśny I nie trzymał wilgoci-trawa się przesuszała szybko. Teren był na tyle duży, że ciężko było go regularnie I równomiernie nawadniać. Kolejny błąd to nie zagrabiłem, ani nie przykryłem ziaren po wysiewie.
Teraz przestudowawższy temat myślę, że jestem w miarę przygotowany.
Mam jeszcze kilka pytań.
Mam zamiar nawieźć lekko gliniastego piachu I przemieszać z torfem, który mam aktualnie. Zbadam jeszcze ph I w razie potrzeby troche odkwaszę.
I tu pytanie. Po wyrównaniu poczekać, aż wzejdą chwasty I wtedy spryskać?
czy może w okresie sierpień -wrzesień tak intensywnie nie wschodzą?
Na tym etapie planuję założyć nawadnianie. Po założeniu instalacji-siatka na krety I na nią planuję nawiźć kolejną wartstwę ziemi ok 5 cm. Tu nasuwa się kolejne pytanie, ponieważ nie mam pewności, że z nawiazionej ziemi nie zaczną znowu wyrastać chwasty. Gdy faktycznie się pojawią jak je likwidować, gdy jest pod nią siatka? Mogę spryskać, ale już nie przekopię, wchodzi w grę lekkie grabienie, mam rację? Macie jakieś doświadczenie?
Z gory dziękuję za wszystkie informacje.
Gardenarium 10:00, 09 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Po wyrównaniu poczekać aż chwasty wzejdą, nasiona są w glebie i wyjdą na pewno, wieloletnie też, bo jakieś kłącza są.
Jak wzejdą, opryskać.

Ale....Moim zdaniem trzeba tak zrobić:

Wyrównać teren, wypoziomować, pokopać nawadnianie, dopiero wyrównać ponownie po kopaniu. odczekać aż wzejdą chwasty i opryskać.

Bo jak po opryskaniu będziesz kopał nawadnianie to znowu inne nasiona wydobędzisz z głębszych warstw ziemi i oprysk pójdzie na marne.

Robiliśmy niedawno trawnik siany z siatką, powiem że to mordercza praca. Pomimo posiadania odpowiedniego sprzętu i narzędzi

Zdejmowaliśmy warstwę ziemi, przesuwaliśmy na bok, równaliśmy teren, kładliśmy siatkę, potem zasypywaliśmy na siatkę, równaliśmy. Powiem tak_ nigdy więcej takiego trawnika nie zrobię, tylko rolka.

Oczywiście przedtem zrobiliśmy nawadnianie, ale mętlik w tej robocie..nie wiem czy sobie poradzisz tylko ze szpadlem
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mirek 11:53, 09 lip 2015

Dołączył: 28 maj 2015
Posty: 5
Dziękuję za odpowiedź.
Co należy zrobić po opryskaniu chwastów, gdy już uschną? Postarać się ja jakoś wygrabić? Rozumiem, że kolejne ich przekopanie wyciągnie kolejne na wierzch... I tak w kółko
KasiaBawaria 12:48, 09 lip 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Opryskane chwasty juz ponownie nie wzejda.Bo sa uszkodzone korzenie.Cala roslina zamiera.Nie musisz nic wygrabiac.Samo uschnie i po jakims czasie zniknie z trawnika.
____________________
Zapraszam na kawe
Gardenarium 15:01, 09 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Gdy już uschną wyrwać. Jeśli miały zawiązane nasiona, one wpadną i wzejdą znowu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Edyta78 18:50, 09 lip 2015

Dołączył: 09 lip 2015
Posty: 3
i na te uschnięte chwasty można dołożyć lepszej ziemi i zasiać trawę czy trzeba to jeszcze dobrze przekopać przed sianiem. czy siejąc trawę na podłoże po randapie trzeba ją jakoś nawozić?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies