Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Gardenarium 18:39, 03 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To świerk kłujący (srebrny to nieprawidłowa nazwa). Tak, urośnie ogromny i zderzy się z domem. Będzie kłopot. Działka jest mała, świerk bardzo brzydnie potem i sypie igłami,. pozbądź się go. Oddaj najlepiej, niech się ktoś cieszy. A potem będzie się martwił.

Zobacz i przekonaj się

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1040-iglaki-gatunki-niepolecane
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
baczek83x1 19:07, 03 kwi 2016

Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 10
Dobrze Pani Danusiu zrobie jak Pani radzi. Jeżeli moge jeszcze zapytać co Pani poleca by tam zasadzić w tym samym miejscu coś przyjemniejszego co przysłoni wejście na ogród , nie bedzie kolidowało z domem i nie urośnie ogromne? pozdrawiam i dziekuje za rade
Gardenarium 21:30, 03 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ten wątek jest na temat trawnika z siewu, załóż swój wątek w dziale Projektowanie ogrodów. Tutaj nie powinniśmy rozwijać tego tematu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
michallus 12:31, 06 kwi 2016

Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 4
Witam! Zapoznałem się w 3/4 z wątkiem. Niestety szkoda, że po poradzeniu się okolicznych ogrodników.

Powierzchnia 160-170m do posiania na ten moment. W przyszłym roku bok domu i przód po wykonaniu kanalizy.
Gleba gliniasta. Z tyłu widać skarpę, cała żyzna ziemia została wywieziona. Wcześniej były tutaj pola uprawne.
Skarpę zostawiam na dalszy etap prac.

Użytkowanie "weekendowe", grill, dzieci kilka razy w sezonie pokopią w piłkę, jakiś kocyk rozłożony

Brak chwastów, brak roślinności, zero żywotności, znalazłem jedną dżdżownicę na całej powierzchni.

Teren nasłoneczniony, od 10-10:30 słońce na ogrodzie. Koło 17 jak słońce nisko jest przysłonięte przez drewutnie i dom naprzeciwko.

Po lewej stronie planuje posadzić jeszcze tuje po długości, tylko nie wiem czy nie zabiorą zbyt dużo słońca? Będzie też altana, ścieżka z gnejsu i rabaty jednak z racji prac domowych zostawimy to najprawdopodobniej na przyszły rok.
W tym roku chcemy się pozbyć gliny przed domem i mieć ładną trawę

Z operacji które wykonałem

1) przekopanie całości na głębokość szpadla
2) wygrzebanie kamieni, śmieci, gruzu
3) podwójny przejazd glebogryzarką
3) nawiezienie ~4 ton piachu
4) zmieszanie glebogryzarką na głębokość 15-20cm
5) rozsypanie 45 worków torfu l i 30 worków substratu torfowego razem ~5600-5700l
6) lekki przejazd glebogryzarką
7) wstępnie zagrabiony teren i zwałowany
8) pH 6-6,5 mierzone kwasomierzem z płynem Helliga (gleba gliniasta pH też w tym zakresie bez przemieszania)
9) zapoznanie się z lekturą na forum.....

Szykuję się do wyrównania terenu i zrobienia spadu w stronę skarpy za pomocą desek i łaty.
Jednak cały czas mam spore wątpliwości co do gleby tym bardziej po przeczytaniu tego wątku.
W planach mam oddanie ziemi na badania do OSChR. W okolicy problem jest z czarnoziemem, wszyscy co brali strasznie narzekają na szkło, kamienie i śmieci które wychodzą po deszczu nie wspominając o chwastach. Drugi problem polega na tym, że glebę mam już aktualnie na wysokości tarasu więc jeżeli chciałbym coś dowieźć musiałbym wywozić ziemię....
Może trawa z rolki? Chociaż nie ukrywam że wolałbym nie iść aż tak na łatwiznę, taka trawa przy złym podłożu prędzej czy później przestanie być atrakcyjna. Koszty też nie należą do niskich a teraz dużo do zrobienia w domu

Na aktualne warunki przedstawiciel Barenbruga polecił mi Watersaver jednak Kostrzewa Trzcinowa kompletnie mi nie odpowiada więc polecono mi green universala który z racji Kostrzewy czerwonej wydaje się ciekawszy. Początkowo myślałem o Elite, jednak stwierdzono że kompletnie się nie nadaje na te warunki.

Prosiłbym o doradzenie jak wybrnąć z danej sytuacji.


gleba po przekopaniu, częściowo wilgotna

Poniższe zdjęcia po wykonaniu wszystkich czynności opisanych powyżej, przed wykonaniem zdjęć padał deszcz.








Gardenarium 14:00, 06 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na takim terenie z gliną pod spodem zawsze jest problem z trawnikiem. Co zrobić ? teraz to już nic, bo bardzo dużo zrobiłeś, Glina "odezwie się" wcześniej czy później.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
michallus 14:52, 06 kwi 2016

Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 4
Jaką mieszankę wybrać? Myślałem również o zastosowaniu obornika końskiego granulowanego?
Może trawnik z rolki będzie lepszy w takim przypadku? Jest sens zlecać jakiekolwiek badania skoro to glina, piasek i torf?

Chyba że zasadzę trawę, jak zaczną się problemy to przekopanie wszystkiego na jesień ew. glebogryzarka + obornik i zabawa od nowa na wiosnę?

Wtedy już podłoże powinno być znacznie lepsze, jeżeli dobrze rozumuję
Nie mam po prostu pojęcia co może wyrosnąć z tej gliny i czy coś wyrośnie, jakie mogą być objawy etc.
Gardenarium 15:54, 06 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na zbitym gliniastym terenie trawnik po prostu bardzo źle rośnie. Coś i to dużo zrobiłeś, jednak glina pod spodem jest i kiedyś to "wyjdzie". Trawa niknie, nie chce rosnąć na zbitym klepisku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaBawaria 19:43, 06 kwi 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Szkoda ze dales torf i to az tyle. Lepszy bylby kompost. Sama mam trawnik na glinie. Nie ja go zakladalam. Ale zeby po zakupie domu doprowadzic go do ladnego wygladu, potrzebowalam wlozyc w niego duzo pracy. Co roku piaskowanie plus kompost i napowietrzanie. Bez tego ziemia sie zbija i trawnik poprostu zamiera. Torf na dluzsza mete wysusza ale i wyjalawia glebe. Jezeli bedziesz co roku rozsypywal kompost, to utworzy sie warstwa prochnicza, ktora powoli rozluzni gline.Ale wymaga to systematycznosci.Po 3-4 latach jednak, wytworzy sie humus i trawnik bedzie coraz lepiej rosl. Ostatnio wpadla mi na ten temat fajna ksiazka, o poprawianiu gleby i jej wlasciwosci.Z fotoreportazami i doswiadczeniami.''Humusaufbau'' Geralda Dunst.
Sama mam dwojke malych chlopcow grajacych codziennie na trawniku w pilke



____________________
Zapraszam na kawe
michallus 21:38, 06 kwi 2016

Dołączył: 06 kwi 2016
Posty: 4
Zawsze mogę coś jeszcze dorzucić, czasu do dosiania jeszcze trochę mam

Pytanie w jakim kierunku iść? Wywrotka czarnoziemiu? Obornik?

Gardenarium 23:06, 06 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kompost. Ani czarnoziem, ani obornik - tylko kompost własnej roboty, a jak nie to kupiony i przesiany, bo szkła mogą być i inne niespodzianki
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies