Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Cwieku 10:54, 19 cze 2016

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Witam,
Przygotowuje się do założenia mojego pierwszego trawnika. Z racji że gleba to glina z dodatkami piasków gliniastych, na poczatku lipca będę wywoził część gliny i przywiozę z 10 cm piasku, żeby wymieszać z rodzimym gruntem na glebokosci 20cm. I tu nasuwaja sie pytania:
1. Czy polowa lipca to dobry okres na sianie trawy na takim gruncie?
2. Czy nie wypali mi jej jesli bede podlewal rano i wieczorem? Może sie wstrzymac do września?
3. Jaki typ trawy polecacie na taki nasloneczniony gliniasty teren? Do zabawy dzieci i zeby ladnie wyglądała. Zastanawialem sie nad Kiepenkerl Majestic classic:

Życica trwała- Lolium perenne (Vesuvius/Eurodiamond) - 20%
Życica trwała- Lolium perenne (Lucius/Ligala/Esquire) - 20%
Życica trwała- Lolium perenne (Lifrance/Ligala/Esquire) - 15%
Kostrzewa kępowa - Festuca rubra commutata (Eurocrown/Ursula) - 15%
Kostrzewa krótkorozłogowa - Festuca rubra trichophylla (Javelin/Euromaster) - 10%
Wiechlina łąkowa - Poa pratensis (Limousine/Liegnitz) - 10%
Wiechlina łąkowa - Poa pratensis (Liegnitz/Limousine) - 10%

Z racji ze trawa troche kosztuje, chcialbym porady czy dobra wybralem i czy jej nie zniszcze sianiem w polowie lipca.


Dzieki za pomoc
Gardenarium 11:36, 19 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Poczekaj do września.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Cwieku 13:09, 19 cze 2016

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Dzięki za wskazówkę. A co powiesz w kwestii zmiany gleby i typu trawy, która chce posiac? Dobre rozwiązanie wybrałem?
misiek80 21:17, 19 cze 2016

Dołączył: 14 wrz 2015
Posty: 87


Trawa posiana na początku maja - jeszcze przed pierwszym koszeniem. Niestety poza chwastami i pustymi plackami (i z tym i z tym myślę, że dam sobie radę), pojawiły się jaśniejsze (jasno zielone) miejsca. Zanim trawa wykiełkowała glebę zraszałem 3-4 razy dziennie, później 2 razy, następnie kiedy dziennie dość mocno padało nie podlewałem wcale i zacząłem dopiero podlewać po trzech dniach (tu chyba zrobiłem błąd, myśląc, że ziemia jest ciągle mokra?). Teraz znowu podlewam 2 razy o godz. 6 i 20. Chyba że jest jakaś inna przyczyna tych jaśniejszych miejsc, niż te kilka dni przerwy w podlewaniu?
jason 07:25, 20 cze 2016

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
Gardenarium napisał(a)


Można po 3 dniach kosić.


Dziękuję, trawa teraz koszona co 3-4 dni, rośnie jak na drożdżach i pięknie się dzięki temu zagęszcza, polecam każdemu kto jeszcze się zastanawia czy kosić czy czekać
Posypanie polifoską też było strzałem w dziesiątkę, żółte placki znikneły, wzrost przyśpieszył, kolor trawy się poprawił. Po 4-5 tygodniach zamierzam ten zabieg powtórzyć.


Przed nawozem:


Po nawozie:

Margaw 12:05, 20 cze 2016

Dołączył: 18 lip 2015
Posty: 32
Mam pytanko odnoście mieszanki traw. Wygrałam graminex uniwersalną o następującym składzie:

- Kostrzewa czerwona: 40%
- Rajgras angielski (2 odmiany: Naki, Maja): 40%
- Kostrzewa trzcinowa: 20%

Właśnie zadzwoniła do mnie Pani ze sklepu, że nie mają aktualnie i poleciła trawy z iławy uniwers, czy się zgodzić??

skład mieszanki univers z iławy:

- Życica trwała (Naki): 50%
- Życica trwała (Niga): 15%
- Wiechlina łąkowa (Brooklawn): 5%
- Kostrzewa czerwona (Reverent): 20%
- Kostrzewa czerwona (Adio): 5%
- Kostrzewa szczeciniasta (Ridu): 5%
____________________
Gardenarium 22:56, 20 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
misiek80 napisał(a)


Trawa posiana na początku maja - jeszcze przed pierwszym koszeniem. Niestety poza chwastami i pustymi plackami (i z tym i z tym myślę, że dam sobie radę), pojawiły się jaśniejsze (jasno zielone) miejsca. Zanim trawa wykiełkowała glebę zraszałem 3-4 razy dziennie, później 2 razy, następnie kiedy dziennie dość mocno padało nie podlewałem wcale i zacząłem dopiero podlewać po trzech dniach (tu chyba zrobiłem błąd, myśląc, że ziemia jest ciągle mokra?). Teraz znowu podlewam 2 razy o godz. 6 i 20. Chyba że jest jakaś inna przyczyna tych jaśniejszych miejsc, niż te kilka dni przerwy w podlewaniu?


Jaśniejsze plamy to miejsca gdzie jest jałowa gleba, brak składników pokarmowych i trawnik jest "głodny".

Nie przesadzaj z nadmiarem wody, podlewaj gdy wysycha. Bo trawnik zgnije w końcu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Serwus 00:07, 21 cze 2016

Dołączył: 20 cze 2016
Posty: 1


Witam serdecznie
Jakies 2,5 miesiaca temu, uzupelnialem moj trawnik nasionami- nazwy trawy nie pamietam, niestety. Trawa rosla suuuper, byla zielona, dosc dluga bo czekalem z koszeniem 5-6 tyg., tak jak zalecali. Skosilem na 6cm.i po paru dniach zaczal sie problem...Trawa starsza zaczela zolknac, a mloda trawka popadala. Dalem jakiegos ratunkowego nawozu bo tak mi doradzili i kolor ciut le0szy ale mloda trawka w innych miejscach sie kladzie i zolknie.Nie wiem czy to zle podlewanie czy grzyb.
Prosze o pomoc, o jakas rade.
Pozdrawiam.

IzaS 11:52, 21 cze 2016

Dołączył: 08 maj 2013
Posty: 41
czy trawę po pierwszym koszeniu nawozić?
____________________
Wymarzony ogród Izy
Gardenarium 19:32, 21 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli zagłodzona, brzydko wygląda to nawozić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies