Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

analyzer65 19:54, 02 wrz 2016

Dołączył: 02 wrz 2016
Posty: 113
U mnie trawa ogólnie siana jakiś może miesiąc temu.
Trochę nierówno rośnie. Na połowie trawnika ma prawie 15cm, a w pozostałych niecałe 10cm i jest dużo rzadsza.
Jakiś tydzień temu z niecierpliwości zrobiłem małą dosiewkę i przysypałem ok. 1cm podłoża.

Tak wygląda:





W sumie to ona nadaje się już do pierwszego koszenia ale że tydzień temu zrobiłem dosiewkę i widzę że wschodzą młode siewki, tak z kosiarką nie chcę włazić jeszcze.

Jak myślicie, zadarni się to wolne miejsce?

To foto robione centralnie z góry, nie było koszenia jeszcze, a stojąc z boku to trawnik wygląda jak marzenie. Zero chwastów, soczysta zieleń, tylko te luki między zdźbłami. Na połowie (ponad połowie) jest gęsciej jak widać na drugim zdjęciu u jego góry...

Jest to malutki trawnik przy mieszkaniu na jednym z osiedli...
Zawsze miałem problem z gętsością trawy. Ten kawałek zakładałem już kilka razy ale tym razem trawa najładniej rośnie.
Co do przygotowania podłoża to oczywiście zostało przekopane, wybrane kamienie, korzenie, inne nieporządane rzeczy. Po przegrabieniu, wyrównaniu, pozostawiłem podłoże na kilka dni żeby się uleżało. Następnie na to wysypałem ok 7-9cm podłoża pod trawniki. Wyrównałem i pozostawiłem na kilka dni żeby się uleżało podłoże.
Przed siewem (jakiś tydzień) podlałem ziemię wodą z Previcurem w ilości zgodnej z dawkowaniem. Previcur to środek grzybobójczy. Myślałem że poprzednio trawa mimo niezłego wschodu, zaczęła po pewnym czasie ginąć. Stąd pomysł o zastosowaniu previcuru, który zresztą polecono mi w sklepie ogrodniczym.

Tak trawnik wygląda z odległości.
Wypadałoby go skosić pierwszy raz ale jeszcze chcę poczekać kilka dni z uwagi na to, że kilka dni temu dosiałem trochę trawy. Kurcze, mogłem to zrobić po pierwszym koszeniu. teraz trawa by sie może ładnie krzewiła...




Acha...to co widać między zdźbłami trawy to częściowo nasiona trawy ale i nasiona brzozy - te ostatnio w dużych ilościach fruwały w powietrzu
Gardenarium 09:39, 04 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skosić zmniejszając siłę ciągu kosiarki, jeśli jest taka opcja. A jeśli nie ma tej opcji to skosić normalnie, nie czekać kilka dni.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
analyzer65 10:31, 04 wrz 2016

Dołączył: 02 wrz 2016
Posty: 113
Właśnie, kosiarka nie regulacji siły ciągu.
Kółka mają regulację wysokości koszenia ale tu też szału nie ma bo max wysokość koszenia to może 7-8cm, a kurcze trawa obecnie ma ponad 15 :/
Gardenarium 11:17, 04 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kochany, to jak potrzymasz jeszcze to się uwali i zgnije. Skoś na dwa razy.Najwyżej a potem najniżej.

Przeleć po prostu szybko, wtedy nie wciągnie nasion i w ogóle to kup nową kosiarkę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
analyzer65 13:06, 04 wrz 2016

Dołączył: 02 wrz 2016
Posty: 113
Właśnie skosiłem.

Jest tak:


Za kilka dni ponowne koszenie zrobię.
Ona szybko rośnie. Ostatnio wklejałem fotki że jest rzadka a dziś już było nieźle zadarnione.
Gardenarium 19:44, 04 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Koś co 4 dni.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
analyzer65 19:52, 04 wrz 2016

Dołączył: 02 wrz 2016
Posty: 113
Ok, tak zrobię.

Akurat dziś jeszcze troszkę deszcz popadał, jest ciepło więc powinna rosnąć.

Dobrze, a co z nawożeniem?
Mam tak:

- previcur energy 840sl. Doradzili w sklepie ogrodniczym po rozmowie z której wynikło że trawa wschodzi elegancko a po dłuższym czasie po prostu ginie. Podejrzenie grzybów stąd zakup previcuru.

- regenerator trawnika magiczna siła - do rozpuszczania w wodzie

- rosahumus - to jest do rozluźniania gleby. Doradzili w sklepie ogrodniczym. Miałem jeszcze biohumus.

- saletra amonowa. To doradził mi jeden Pan mający plantację trawy z rolki.

- mistrzowski trawnik Nawóz do trawników z mchem. Kiedyś mech był ale od dłuższego czasu nie ma.

Tyle mi się tego nagromadziło po wcześniejszych przygodach z tym kawałkiem trawnika.

Tym razem tak jak pisałem wcześniej, przed siewem było przekopanie tego co pozostało wcześniej, wyrównanie, wybranie chcwastów, kamieni itp, nawiezienie ok 8cm podłoża do trawników Masterra, wyrównanie, ubicie, odczekanie kilku dni i dopiero siew. Kupiłem mieszankę uniwersalną firmy ROENS i z tego co widzę, rośnie najlepiej z tych wszystkich mieszanek które do tej pory stosowałem.

Czytałem, że na zimę warto trawnik skosić i przysypać cienką warstwą np obornika organicznego albo kompostu. Tego ostatniego miałbym trochę. Znów czytałem o oborniku organicznym to, że moga być w nim larwy itp historie więc też bywa z tym różnie. Ale na taki mały kawałeczek proponowali mi też obornik granulowany np bydlęcy i tym zasilić.
Ważne żeby na zimę nie dać nawozu bogatego w azot bo ten pobudza do wzrostu.
Gardenarium 08:20, 05 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Daj florovit jesienny, czy inny, ale jesienny, podlej previcurem skoro go już masz i nie zalewaj zbytnio, trawnik nie może gnić. Często koś.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
analyzer65 10:04, 05 wrz 2016

Dołączył: 02 wrz 2016
Posty: 113
Ok, dziękuję za wskazówki
kate_blk 10:21, 06 wrz 2016

Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 6
Mam pytanie odnośnie koszenia młodej trawy - pierwsze koszenie zrobiliśmy na 6,5 cm, na jaką wysokość robić kolejne?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies