Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Gardenarium 19:44, 13 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zylasty napisał(a)
Witam, już wcześniej pisałem o moich problemach z trawnikiem i chwastnicą. Podjąłem decyzję że będę ją usuwał mechanicznie. Mam teraz mały dylemat: jeżeli usunę chwastnicę - powstaje placek. Będę chciał w to miejsce dosiać trawy ale jak przygotować podłoże? Wkoło młoda, słabo ukorzeniona trawa i nie chciałbym jej uszkodzić przegrabywaniem. Ta sama historia w miejsach, gdzie nie ma chwastów a trawa jest rzadka i wymaga dosiewki. Jak w takich miejscach dosiać trawę bez uszkadzania sąsiednich źdźbeł? Sypać samo ziarno bez przegrabywania?


Posypać nasionami i lekko przesypać ziemią, grabi nie dotykać. Podlac.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zylasty 22:00, 13 cze 2017

Dołączył: 04 cze 2017
Posty: 6
Krótko, zwięźle i na temat. Dziękuję
triada1301 12:07, 14 cze 2017

Dołączył: 16 lut 2016
Posty: 2
Będę ogromnie wdzięczna wszystkim serdecznym osobom za pomoc w wyborze nasion trawy.

Dodam, ze trawnik bedzie od frontu domu, stanowisko bardzo słoneczne, ziemia ciemna, lekka, użytkowany normalnie woj. Warmińsko-mazurskie.

Wiem ze polecana jest garminex sport i wembley, ale czy tak duza przewaga życicy trwałej (55% w sport), ktora jest tylko kilkuletnia nie sprawi ze po 5 latach moj trawnik zniknie? Troche sie obawiam.

A moze kupic barenbrug sport (Skład:
40% Życica trwała
30% Wiechlina łąkowa
10% Kostrzewa czerwona
20% Kostrzewa kępkowa ,

A moze jednak kiepenkerl dark green Gala
Lolium perenne *Vesuvius* 20%
Lolium perenne *Eurodiamond* 15%
Lolium perenne *Jubilee EG* 10%
Festuca rubra commutata *Eurocrown* 10%
Festuca rubra trichophylla *Javelin/Euromaster* 10%
Festuca rubra rubra *Jasperina* 10%
Poa pratensis *Linares/Limousine* 10%
Poa pratensis *Limousine/Linares* 10%
Poa supina 5%

Lub kiepenkerl profi line active
Lolium perenne *Vesuvius* 20%
Lolium perenne *Jubilee EG/Liromeo* 20%
Lolium perenne *Bokser/Lifrance* 15%
Festuca rubra commutata *Olivia/Ursula/Livista* 15%
Festuca rubra trichophylla *Niola/Finesto* 10%
Poa pratensis *Linares* 10%
Poa pratensis *Limousine* 10%

Nie znalazłam tłumaczeń tych nazw; (a moze ktos cos jeszcze innego poleca

Z gory dziękuję za każdą pomoc
Gardenarium 12:44, 14 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kup z tych 3 ostatnich. Jednak wiedz, że długo wschodzą te mieszanki, bądź cierpliwa, a tak na dodatek to będziesz i tak miała wszystkie możliwe kłopoty z trawnikami jakie tylko występują, poczytać wystarczy watki o trawnikach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:20, 19 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kamiru napisał(a)
Witam, jakos niespelna 3 miesiace temu wysialem trawnik. Czytalem duzo o tym, zeby wszystko zrobic poprawnie. Ziemie przekopalem dwa razy zeby wszystko dokladnie wybrac pozniej jeszcze przekopalem to z nawozem.

Odczekalem i pozniej grabilem, walowalem, rownalem. Wszystko wygladalo perfekcyjnie. Byl delikatny spadek jednostronny aby woda nie stala gdzies na srodku.

Po wysiewie trawy zaczely sie problemy. Wysialem wszystko staralem sie to robic rownomiernie metoda krzyzowego siewu. Podlewalem regularnie aby ziemia byla stale wilgotna. Nasiona nie kielkowaly ponad miesiac i dopiero po miesiacu zaczela powoli kielkowac.

Wychodzila strasznie nie regularnie a w wielu miejscach wgl nie wzeszla. Jakby tego bylo malo zaczelo padac dzien w dzien i woda w jednym miejscu zrobila wglebienie w jednym miejscu trawnika gdzie wyplukala wszystkie nasiona.

Rosnie tak wolno, jak gdyby wgl zaprzestala wzrostu. Jakby tego bylo malo trawa zaczela gdzie niegdzie zmieniac kolor na czerwony i teraz zolknac. Nie wiem czy to od mrozu bo kilka tygodni temu temperatura spadla do -+ 0 stopni Celciusza.

Zalamany i zniechecony juz nie chcialem wszystkiego przekopywac od nowa. Wiec kupilem inna mieszanke traw i wysialem dzisiaj.

Wczesniejsze nasiona byly strasznie malutkie i nie wiem co to za rodzaj trawy ale nigdy takich drobnych nasionek nie widzialem, ciezko bylo wysiewac. Te co teraz zakupilem wygladaly normalnie i tak posialem na trawnik z mlodymi siewkami.
Z tego co widzialem to ludzie wysiewali i juz 2-3 tygodnie po siewie mieli pierwsze koszenie i trawnik byl piekny rowny gesty. Co u mnie moglo pojsc nie tak? Czy jak wysialem nasiona na ten trawnik to czy cos z tego bedzie?
Nie musi byc idealnie piekny. Bardzo prosze o pomoc i pozdrawiam.



Prawdopodobnie nasiona nie były dobre, no i sprawdź pH gleby, ciekawe jakie jest. Czy coś z tego będzie zależy od wielu czynników, podlewania, jakości nasion, zasobności gleby itd.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Visterio 10:00, 20 cze 2017


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 102
Pytanie do ekspertów - trawnik po 3 koszeniu, nawozić czy nie? Nie żółknie, równo rośnie, stale się zagęszcza. Podlewam co 2 dzień.
mest 13:50, 20 cze 2017

Dołączył: 20 cze 2017
Posty: 60
Mam pytanie odnośnie dosiewania i podlewania trawnika. Założyłem go 07.06.2017 podlewam codziennie. Trawa rośnie, ale się nie zagęszcza w takim stopniu, żeby utworzyć jednolity dywan i teraz. Czy aby nie za wcześnie tego wymagam? Wyczytałem, że po drugim koszeniu mam go nawieźć, ale jeśli będę chciał dosiać trawę to wtedy też stosować nawóz czy odpuścić? Od momentu koszenia ile razy podlewać? Nadal codziennie czy już raczej rzadziej?
Jutro wkleję zdjęcie trawnika, bo jeszcze parę pytań będę miał
Gardenarium 15:07, 20 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Visterio napisał(a)
Pytanie do ekspertów - trawnik po 3 koszeniu, nawozić czy nie? Nie żółknie, równo rośnie, stale się zagęszcza. Podlewam co 2 dzień.


Wygląda ładnie, ja bym nie nawoziła bo chyba żyzna ziemia jest skoro taki ładny trawnik
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Visterio 07:29, 21 cze 2017


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 102
Gardenarium napisał(a)


Wygląda ładnie, ja bym nie nawoziła bo chyba żyzna ziemia jest skoro taki ładny trawnik


Dziękuję Danusiu. Nawiozłem dość sporą warstwę czarnej czystej ziemi. Gdzieniegdzie walczę z tą chwastnicą, ale wygląda to coraz lepiej. Odnośnie nawożenia, pytam, bo gdzieś wyczytałem, że zalecałaś nawożenie po drugim koszeniu, ale z drugiej strony pisałaś, że trawnik trzeba obserwować. Tak też robię, jak zauważę, że coś się dzieje - będę sypał. Rozważam, czy przy następnym koszeniu nie skorzystać z funkcji mulczowania? nie zaszkodzę młodej trawie?
Zianek 22:37, 21 cze 2017

Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 3
Dzień dobry. Szanowni Państwo 3 tygodnie temu założyłem trawnik wg wskazówek które odnalazłem na tym forum... efekt mojej pracy na załączonym zdjęciu.



Jak się tego świństwa pozbyć?
Trawa ma około 3-5 cm i chwasty zaczynają ja zgłuszać. 8
Czy można taką trawę już kośić?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies