Jedna z najpiękniejszych ozdobnych traw, wybrana rośliną roku 2009 w Anglii Hakonechloa macra "Aureola" - jedna z najpiękniejszych ozdobnych traw, wybrana rośliną roku 2009 w Anglii, także jedna z niewielu, która dobrze sobie radzi w zacienionych miejscach. Tworzy niski kopiec łukowato wygiętych liści. Jest podobna do karłowego bambusa, ale bez tendencji ekspansywnych. Kępy rosną wolno, ale w końcu sprawiają, że uzyskujemy spektakularny efekt, zwłaszcza na brzegu rabaty.

Dość egzotyczny wygląd tej trawy i kaskadowe narastanie, stanowi o jej powodzeniu, dodatkowo jeszcze paskowane liście w jaskrawym żółto-zielonym kolorze dodają energii i blasku. Posadzona na rabacie widoczna jest z daleka, nawet jeśli rośnie w nieodpowiednim towarzystwie.

Ma jeszcze jedną zaletę: może rosnąć w półcieniu, tylko nieco słabiej się wybarwia. Jestem ciekawa wyglądu tej trawki w moim ogrodzie, a posadziłam ją dość nietypowo, pomiędzy bukszpanowymi kulami. Inspiracją był tegoroczny złoty medalista Chelsea Flower Show - Sky Garden.

Tam wśród kul użyto spokojniejszych, zielonych traw. Wyglądało to tak, jakby ktoś ubrał rabatę z bukszpanowymi kulami i cisowymi stożkami w "futerkowy" kołnierz. Bardzo to piękne było zestawienie. Do tego spokojna tafla wody, w której niczym w lustrze te trawy się przeglądają. Naprawdę zachwycający widok.

Hakonechloa pięknie odbija się w wodzie Hakonechloa z irgą i czerwonolistnym klonem palmowym
Posadzona na rabacie widoczna jest z daleka, nawet jeśli rośnie w nieodpowiednim towarzystwie Tutaj dla odmiany z brązowymi turzycami

Inne wcielenie tej od niedawna u nas dostępnej trawy to mieszanie na rabatach, niekoniecznie z bambusami czy hostami, choć przyznam: takie zestawienie powieje egzotyką w najlepszym gatunku. Jeśli ktoś lubi ten styl, to nie mógł wybrać lepiej. Hakonechloa ożywi żwirową ściółkę, czy monotonną zieleń strzyżonych po japońsku krzewów. Doda zadziorności i lekkości.

Jej zastosowanie na bylinowych rabatach także jest bardzo trafione. Przypomnijmy sobie chociażby angielską rabatę u Szmitów w ich pokazowym ogrodzie.

Hakonechloa macra w zestawieniu z czarnym konwalnikiem (Ophipogon planiscapus "Nigrescens") Tutaj jako pierzasta "rama" dla drzewa

Trawa dość wolno rośnie i to uważam jako jej zaletę. Już widzę, że posadziłam ją za gęsto, więc mam trochę czasu na przesadzanie. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, sadźmy w jedno miejsce dwie albo trzy sztuki.

To dobra roślina dla początkujących. Lubi gleby cięższe wilgotne, ale dobrze przepuszczalne, pełne słońce, ale też półcień i cień. To dla mnie dobra wiadomość. Podczas sadzenia pamiętajmy, aby dołki dobrze zaprawić kompostem.

Okres kwitnienia: od sierpnia do października, kiedy to pojawiają się wąskie kłoski, dodając trawie niezwykłej lekkości. Jest całkowicie mrozoodporna, a czy to prawda sprawdzę tej zimy w moim ogrodzie.

Łatwo się rozmnaża przez oddzielanie rozłogów na zewnątrz kępy lub przez podział kępy po jej wykopaniu.

Jedna z najbardziej przyciągających wzrok traw, eleganckie, wyginające się kępy z żywo ubarwionymi liśćmi, które zachowują swój kolor przez cały sezon. Gdy rośnie w pełnym słońcu, liście często nabierają lekko czerwonawych, a nawet fioletowych śladów. Jest idealna do cienia i półcienia.

Hakonechloa macra - czysty gatunek (Chelsea Flower Show) Hakonechloa macra 'All Gold'

Inne polecane odmiany:

  • Hakonechloa macra "Albo striata''(" Albovariegata ") - ma zielone liście z białymi paskami. Toleruje silniejsze słońce i rośnie nieco szybciej
  • Hakonechloa macra "All Gold" - nowsza odmiana ze szkółki Terra Nova. Ma formę bardziej pionową i liście w jasnym kolorze złota. Jeszcze wolniej rośnie niż "Aureola"
  • Hakonechloa macra "Beni Kaze'"("Benikaze'") – co w języku japońskim oznacza "czerwony wiatr". Podczas sezonu wegetacyjnego jest zielona, ale jesienią zmienia odcień na czerwony
  • Hakonechloa macra "Naomi" - najciemniejsze liście ze wszystkich odmian. Kremowo-żółte i zielonobarwne stają się czerwono-fioletowe podczas chłodniejszej pogody
  • Hakonechloa macra "Fubuki" - w dosłownym tłumaczeniu "burza śnieżna", jest mniejsza niż poprzednie odmiany, przebarwia się na różowo
  • Hakonechloa macra "Nicolas" - zielone liście stają się pomarańczowo-czerwone
  • Hakonechloa macra "Sunny Delight" - najwyższa z wymienionych, ma zielone liście z żółtymi smugami
  • Hakonechloa macra "Stripe to Rich" - rośnie dość energicznie, złote liście mają białe paski, jest dwukrotnie niższa niż "Aureola"

W moim ogrodzie wśród bukszpanowych kul

Hakonechloa najlepiej komponuje się z innymi trawami, roślinami o mocnej strukturze (topiary), hostami (najlepiej o niebieskich liściach), krokosmią "Lucifer" (egzotycznie), paprociami, czarnym konwalnikiem, brunnerami i prawie czarnym Cosmos atrosanguineus. Nadaje się do zastosowania w naturalistycznych założeniach, a także do uprawy w pojemnikach.

Hakonechloa macra to dobra roślina architektoniczna - idealna jako element wyróżniający się, ponieważ ma atrakcyjne liście na prawie wszystkie pory roku.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Kopiowanie zabronione

Słowa kluczowe: portrety roślin, trawy
32 komentarzy:
Bożena Żyndul-Gabrysiak 10:30, 07 lis 2011

Mam , polecam !!!

ana_art 12:19, 07 lis 2011

Piękna ta trawa, zastanawiam się ile trzeba czasu by cieszyć się takim widokiem? A tak zupełnie nie na temat, co to jest za zadaszenie czarne na jednym z końcowych zdjęć?

Danuta Necel 12:54, 07 lis 2011

Pięknie się prezentują na rabatach,a i w pojemnikach też wyglądają interesująco bardzo lubię trawy lekko poruszające się kiedy powiewa wiaterek dziękuję za reportaż z przyjemnością przeczytałam.

Danuta Młoźniak 13:02, 07 lis 2011

Jest to rodzaj odkrytej altany z zielonym dachem ekstensywnym (roślinność) zamiast pokrycia dachowego.

Limka 16:23, 07 lis 2011

Hmm, a ja mam wahania. Chyba za dużo ścinania suchych liści mnie zniechęca.

Marta Hawraj 18:06, 07 lis 2011

Mnie zauroczyła od razu.Bardzo lubię trawy mimo,że nie widać tego na mojej działce ;)Muszę w końcu to udowodnić powiększając kolekcję :)Dziękuję Danusiu za jasno wyrażoną opinię o tej konkretnej odmianie :)

Danuta Młoźniak 18:33, 07 lis 2011

Więcej ścinania jest w przypadku miskantów, bo to dużo wyższe i "mocniejsze" trawy. U Hakonechloa ścinanie będzie łatwe, bo liście są delikatne. Należy je ścinać, aby umożliwić wzrost nowym liściom na wiosnę.

Anna Żochowska 21:19, 07 lis 2011

Mam tą trawę jeszcze małą, ale bardzo mi się podoba jest bardzo dekoracyjna szczególnie w połączeniu z konwalnikiem, dzięki za artykuł:)

kaisog1 21:37, 07 lis 2011

....i pięknie szeleści ;)

Mariusz Surowiński 23:05, 07 lis 2011

To trawa przede wszystkim do cienia i półcienia a nie ewentualnie do takich warunków. Zwłaszcza w kontynentalnym klimacie - z gorącymi i suchymi latami. Wtedy przysycha lub przypala się. Co do odmian to pozwolę się nie zgodzić np. z informacją o szybkim wzroście 'Stripe it Rich' - jeszcze wolniejszy niż 'Aureola'.

Danuta Młoźniak 23:58, 07 lis 2011

Nie napisałam, że rośnie szybko, tylko dość energicznie. Wg mnie tak rośnie.

shrekol 06:33, 08 lis 2011

A ja się z cieniem i półcieniem nie zgodzę, mam ta trawę trzeci sezon na wystawie południowej i się nic z nią nie dzieje.A wręcz ma wyjątkowo ładne żółte wybarwienie, wzrost faktycznie bardzo powolny ale i tak jest to jedna z ładniejszych traw:D

Iwona Zajączkowska 14:48, 08 lis 2011

Dziękuję za ten artykuł :)

Anna Żochowska 19:28, 08 lis 2011

U mnie na wystawie zachodniej i jest bardzo ładnie wybarwiona:)

Mariusz Surowiński 20:39, 08 lis 2011

Wspomniałaś o odmianie 'Nicolas' - najszybciej rośnie bo jest w sezonie wegetacyjnym zielona. Tak naprawdę to nie zauważyłem jakiejś różnicy w w jesiennym wybarwianiu się między nią a teotretycznie typowym zielonolistnym gatunkiem, który bardzo bardzo polecam.

gusiarz 20:26, 15 wrz 2012

Czy ta trawa da radę przezimować w donicy na zewnątrz w warunkach Polski południowej?

Danuta Młoźniak 22:05, 16 wrz 2012

Tego nikt nie wie, ja nie próbowałam. Może warto zrobić eksperyment z jedną?

Agacia 14:41, 07 paź 2012

Udało mi się ją wreszcie kupić :) Jak tylko przeczytałam ten artykuł wiedziałam, że chcę ją mieć :) Chyba posadzę ją przed, czy raczej pod, śliwą wiśniową Pissardi.

tripod 20:22, 10 mar 2013

A czy Hakonechloa macra ma w zwyczaju "łysieć" od środka jak inne trawy ?

Danuta Młoźniak 23:30, 10 mar 2013

Wg mnie nie ma zwyczaju, bo robiłam te wszystkie zdjęcia ogromnych okazów i nie były łyse w środku.

A_gawa 20:24, 02 cze 2014

Danusiu, łykam te wszystkie artykuły W głowie się kotłuje, ale to niesamowite jak chcesz się dzielić wiedzą...Dziękuję. Uczę się i uczę.

A_gawa 20:28, 02 cze 2014

Chcę tę trawę posadzić przy czerwonym klonie palmowym. Uczę się i uczę Ciebie Ogrodzie powoli... Serdeczności!

grzesi 11:38, 19 paź 2014

Chciałbym posadzić tą trawę u siebie i zrobić efekt "dywanu" tak powiedzmy na 4-5 metrach kwadratowych. Jak gęsto należy ją sadzić?

Danuta Młoźniak 12:28, 19 paź 2014

5 sztuk na metr kwadratowy. W jeden dołek możesz posadzić dwie sztuki, jesli małe są.

grzesi 13:18, 19 paź 2014

Dziękuję bardzo. Pozdrawiam

kasia 16:33, 06 wrz 2015

Danusiu, abym uzyskała taką pierzastą ramę dla drzewa, ile i w jakiej odległości od pnia mam posadzić hakonechloę ? Czy za szpalerem z tui 'Kórnik' mogę posadzić wiśnie osobliwe, a pod nimi te trawy? I co dać na obrzeże rabaty?

Danuta Młoźniak 19:13, 07 wrz 2015

Trawę trzeba posadzić jak najbliżej pnia, czyli w takiej odległości w jakiej da się wykopać dołek, nie uszkadzając korzeni drzewa.

Za szpalerem tui nie sadziłabym drzew, tuje są bardzo silne, zabiją drzewa liściaste. Raczej żywopłot z tui, najlepiej ciąć poziomo i pionowo, przed nim drzewa a pod drzewami dopiero trawy.

Co dać na obrzeże rabaty ? Nie wiem, czy na obrzeże chcesz dać kostkę, inny ogranicznik, czy chodzi ci o to, jakie rośliny dać na obrzeże. Pytanie jest nieprecyzyjne.

Mixtoorka 15:40, 30 wrz 2015

Danusiu, jaka odmiana jest na pierwszych trzech zdjęciach w galerii artykułu? Pozdrawiam

Danuta Młoźniak 19:20, 30 wrz 2015

To Hakonechloa macra 'Aureola'.

Mixtoorka 08:15, 01 paź 2015

Dziękuję, bo właśnie nabyłam i zaczęła się przebarwiać miejscami na ciemno- różowo a sprzedawca nie znał odmiany. Martwiłam się, że może być Noemi a mi zależało na Aureola :) Dziękuję :)

Liza 23:08, 10 paź 2015

Ile sadzonek należy posadzić aby uzyskać efekt ramy dla drzewa przy średnicy sadzenia 60 cm?

Danuta Młoźniak 10:38, 11 paź 2015

Wystarczy posadzić cztery rośliny w kwadracie.