Hakonechloa macra "Aureola" - jedna z najpiękniejszych ozdobnych traw, wybrana rośliną roku 2009 w Anglii, także jedna z niewielu, która dobrze sobie radzi w zacienionych miejscach. Tworzy niski kopiec łukowato wygiętych liści. Jest podobna do karłowego bambusa, ale bez tendencji ekspansywnych. Kępy rosną wolno, ale w końcu sprawiają, że uzyskujemy spektakularny efekt, zwłaszcza na brzegu rabaty.
Dość egzotyczny wygląd tej trawy i kaskadowe narastanie, stanowi o jej powodzeniu, dodatkowo jeszcze paskowane liście w jaskrawym żółto-zielonym kolorze dodają energii i blasku. Posadzona na rabacie widoczna jest z daleka, nawet jeśli rośnie w nieodpowiednim towarzystwie.
Ma jeszcze jedną zaletę: może rosnąć w półcieniu, tylko nieco słabiej się wybarwia. Jestem ciekawa wyglądu tej trawki w moim ogrodzie, a posadziłam ją dość nietypowo, pomiędzy bukszpanowymi kulami. Inspiracją był tegoroczny złoty medalista Chelsea Flower Show - Sky Garden.
Tam wśród kul użyto spokojniejszych, zielonych traw. Wyglądało to tak, jakby ktoś ubrał rabatę z bukszpanowymi kulami i cisowymi stożkami w "futerkowy" kołnierz. Bardzo to piękne było zestawienie. Do tego spokojna tafla wody, w której niczym w lustrze te trawy się przeglądają. Naprawdę zachwycający widok.
Inne wcielenie tej od niedawna u nas dostępnej trawy to mieszanie na rabatach, niekoniecznie z bambusami czy hostami, choć przyznam: takie zestawienie powieje egzotyką w najlepszym gatunku. Jeśli ktoś lubi ten styl, to nie mógł wybrać lepiej. Hakonechloa ożywi żwirową ściółkę, czy monotonną zieleń strzyżonych po japońsku krzewów. Doda zadziorności i lekkości.
Jej zastosowanie na bylinowych rabatach także jest bardzo trafione. Przypomnijmy sobie chociażby angielską rabatę u Szmitów w ich pokazowym ogrodzie.
Trawa dość wolno rośnie i to uważam jako jej zaletę. Już widzę, że posadziłam ją za gęsto, więc mam trochę czasu na przesadzanie. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, sadźmy w jedno miejsce dwie albo trzy sztuki.
To dobra roślina dla początkujących. Lubi gleby cięższe wilgotne, ale dobrze przepuszczalne, pełne słońce, ale też półcień i cień. To dla mnie dobra wiadomość. Podczas sadzenia pamiętajmy, aby dołki dobrze zaprawić kompostem.
Okres kwitnienia: od sierpnia do października, kiedy to pojawiają się wąskie kłoski, dodając trawie niezwykłej lekkości. Jest całkowicie mrozoodporna, a czy to prawda sprawdzę tej zimy w moim ogrodzie.
Łatwo się rozmnaża przez oddzielanie rozłogów na zewnątrz kępy lub przez podział kępy po jej wykopaniu.
Jedna z najbardziej przyciągających wzrok traw, eleganckie, wyginające się kępy z żywo ubarwionymi liśćmi, które zachowują swój kolor przez cały sezon. Gdy rośnie w pełnym słońcu, liście często nabierają lekko czerwonawych, a nawet fioletowych śladów. Jest idealna do cienia i półcienia.
Inne polecane odmiany:
- Hakonechloa macra "Albo striata''(" Albovariegata ") - ma zielone liście z białymi paskami. Toleruje silniejsze słońce i rośnie nieco szybciej
- Hakonechloa macra "All Gold" - nowsza odmiana ze szkółki Terra Nova. Ma formę bardziej pionową i liście w jasnym kolorze złota. Jeszcze wolniej rośnie niż "Aureola"
- Hakonechloa macra "Beni Kaze'"("Benikaze'") – co w języku japońskim oznacza "czerwony wiatr". Podczas sezonu wegetacyjnego jest zielona, ale jesienią zmienia odcień na czerwony
- Hakonechloa macra "Naomi" - najciemniejsze liście ze wszystkich odmian. Kremowo-żółte i zielonobarwne stają się czerwono-fioletowe podczas chłodniejszej pogody
- Hakonechloa macra "Fubuki" - w dosłownym tłumaczeniu "burza śnieżna", jest mniejsza niż poprzednie odmiany, przebarwia się na różowo
- Hakonechloa macra "Nicolas" - zielone liście stają się pomarańczowo-czerwone
- Hakonechloa macra "Sunny Delight" - najwyższa z wymienionych, ma zielone liście z żółtymi smugami
- Hakonechloa macra "Stripe to Rich" - rośnie dość energicznie, złote liście mają białe paski, jest dwukrotnie niższa niż "Aureola"
Hakonechloa najlepiej komponuje się z innymi trawami, roślinami o mocnej strukturze (topiary), hostami (najlepiej o niebieskich liściach), krokosmią "Lucifer" (egzotycznie), paprociami, czarnym konwalnikiem, brunnerami i prawie czarnym Cosmos atrosanguineus. Nadaje się do zastosowania w naturalistycznych założeniach, a także do uprawy w pojemnikach.
Hakonechloa macra to dobra roślina architektoniczna - idealna jako element wyróżniający się, ponieważ ma atrakcyjne liście na prawie wszystkie pory roku.
Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium
Kopiowanie zabronione
Mam , polecam !!!
Piękna ta trawa, zastanawiam się ile trzeba czasu by cieszyć się takim widokiem? A tak zupełnie nie na temat, co to jest za zadaszenie czarne na jednym z końcowych zdjęć?
Pięknie się prezentują na rabatach,a i w pojemnikach też wyglądają interesująco bardzo lubię trawy lekko poruszające się kiedy powiewa wiaterek dziękuję za reportaż z przyjemnością przeczytałam.
Jest to rodzaj odkrytej altany z zielonym dachem ekstensywnym (roślinność) zamiast pokrycia dachowego.
Hmm, a ja mam wahania. Chyba za dużo ścinania suchych liści mnie zniechęca.
Mnie zauroczyła od razu.Bardzo lubię trawy mimo,że nie widać tego na mojej działce ;)Muszę w końcu to udowodnić powiększając kolekcję :)Dziękuję Danusiu za jasno wyrażoną opinię o tej konkretnej odmianie :)
Więcej ścinania jest w przypadku miskantów, bo to dużo wyższe i "mocniejsze" trawy. U Hakonechloa ścinanie będzie łatwe, bo liście są delikatne. Należy je ścinać, aby umożliwić wzrost nowym liściom na wiosnę.
Mam tą trawę jeszcze małą, ale bardzo mi się podoba jest bardzo dekoracyjna szczególnie w połączeniu z konwalnikiem, dzięki za artykuł:)
....i pięknie szeleści ;)
To trawa przede wszystkim do cienia i półcienia a nie ewentualnie do takich warunków. Zwłaszcza w kontynentalnym klimacie - z gorącymi i suchymi latami. Wtedy przysycha lub przypala się. Co do odmian to pozwolę się nie zgodzić np. z informacją o szybkim wzroście 'Stripe it Rich' - jeszcze wolniejszy niż 'Aureola'.
Nie napisałam, że rośnie szybko, tylko dość energicznie. Wg mnie tak rośnie.
A ja się z cieniem i półcieniem nie zgodzę, mam ta trawę trzeci sezon na wystawie południowej i się nic z nią nie dzieje.A wręcz ma wyjątkowo ładne żółte wybarwienie, wzrost faktycznie bardzo powolny ale i tak jest to jedna z ładniejszych traw:D
Dziękuję za ten artykuł :)
U mnie na wystawie zachodniej i jest bardzo ładnie wybarwiona:)
Wspomniałaś o odmianie 'Nicolas' - najszybciej rośnie bo jest w sezonie wegetacyjnym zielona. Tak naprawdę to nie zauważyłem jakiejś różnicy w w jesiennym wybarwianiu się między nią a teotretycznie typowym zielonolistnym gatunkiem, który bardzo bardzo polecam.
Czy ta trawa da radę przezimować w donicy na zewnątrz w warunkach Polski południowej?
Tego nikt nie wie, ja nie próbowałam. Może warto zrobić eksperyment z jedną?
Udało mi się ją wreszcie kupić :) Jak tylko przeczytałam ten artykuł wiedziałam, że chcę ją mieć :) Chyba posadzę ją przed, czy raczej pod, śliwą wiśniową Pissardi.
A czy Hakonechloa macra ma w zwyczaju "łysieć" od środka jak inne trawy ?
Wg mnie nie ma zwyczaju, bo robiłam te wszystkie zdjęcia ogromnych okazów i nie były łyse w środku.
Danusiu, łykam te wszystkie artykuły W głowie się kotłuje, ale to niesamowite jak chcesz się dzielić wiedzą...Dziękuję. Uczę się i uczę.
Chcę tę trawę posadzić przy czerwonym klonie palmowym. Uczę się i uczę Ciebie Ogrodzie powoli... Serdeczności!
Chciałbym posadzić tą trawę u siebie i zrobić efekt "dywanu" tak powiedzmy na 4-5 metrach kwadratowych. Jak gęsto należy ją sadzić?
5 sztuk na metr kwadratowy. W jeden dołek możesz posadzić dwie sztuki, jesli małe są.
Dziękuję bardzo. Pozdrawiam
Danusiu, abym uzyskała taką pierzastą ramę dla drzewa, ile i w jakiej odległości od pnia mam posadzić hakonechloę ? Czy za szpalerem z tui 'Kórnik' mogę posadzić wiśnie osobliwe, a pod nimi te trawy? I co dać na obrzeże rabaty?
Trawę trzeba posadzić jak najbliżej pnia, czyli w takiej odległości w jakiej da się wykopać dołek, nie uszkadzając korzeni drzewa.
Za szpalerem tui nie sadziłabym drzew, tuje są bardzo silne, zabiją drzewa liściaste. Raczej żywopłot z tui, najlepiej ciąć poziomo i pionowo, przed nim drzewa a pod drzewami dopiero trawy.
Co dać na obrzeże rabaty ? Nie wiem, czy na obrzeże chcesz dać kostkę, inny ogranicznik, czy chodzi ci o to, jakie rośliny dać na obrzeże. Pytanie jest nieprecyzyjne.
Danusiu, jaka odmiana jest na pierwszych trzech zdjęciach w galerii artykułu? Pozdrawiam
To Hakonechloa macra 'Aureola'.
Dziękuję, bo właśnie nabyłam i zaczęła się przebarwiać miejscami na ciemno- różowo a sprzedawca nie znał odmiany. Martwiłam się, że może być Noemi a mi zależało na Aureola :) Dziękuję :)
Ile sadzonek należy posadzić aby uzyskać efekt ramy dla drzewa przy średnicy sadzenia 60 cm?
Wystarczy posadzić cztery rośliny w kwadracie.