Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Coś jeszcze, coś więcej...

Pokaż wątki Pokaż posty

Coś jeszcze, coś więcej...

AgataP 09:19, 24 sie 2016


Dołączył: 20 cze 2014
Posty: 7769
Zielona napisał(a)


Styczeń - nazwa tego miesiąca pochodzi od słowa stykać, ponieważ na przełomie grudnia i stycznia stary rok styka się z nowym. Początkowo miesiąc ten nazywał się tyczeń.

Luty - nazwa miesiąca pochodzi od określenia srogich mrozów. Używano również takie określenia, jak sieczeń lub strąpacz.

Marzec – nazwa marzec pochodzi od łacińskiego Martius, czyli miesiąc Marsa /boga wojny/.

Kwiecień – a nazwa tego miesiąca pochodzi od rozkwitających kwiatów. Dawniej kwiecień nazywano zwodzikwiatem.

Maj - od imienia rzymskiej bogini Mai pochodzi nazwa maj.

Czerwiec – nazwa tego miesiąca pochodzi od wyrazu czerw oznaczającego larwę pszczoły.

Lipiec - nazwa pochodzi od lipy.

Sierpień – dawniej sirzpień. Nazwa tego miesiąca pochodzi od używanego podczas żniw sierpa. Inna nazwa to stojączka.

Wrzesień – natomiast nazwa tego miesiąca pochodzi od wrzosów. Dawniej używano też nazwy pajęcznik związanej z nićmi babiego lata.

Październik - pochodzi od wyrazu paździerze, oznaczającego suche łodygi lnu.

Listopad – nazwa miesiąca pochodzi od spadających liści. Listopadowe przysłowie: Jaki listopad, taki będzie marzec, prorokuje stuletni starzec.

Grudzień to ostatni miesiąc roku. Panujący w tym czasie mróz grudzi ziemię, czyli zamienia ją w zamarznięte bryły.


kłaniam się w pas
____________________
Z Pszenicznej...
Makao_J 11:26, 24 sie 2016


Dołączył: 06 cze 2015
Posty: 12810
Nazwy miesięcy przerabiałam z synem więc na czasie jestem.

Sebek Ty załamany jesteś swoją etymologią słów a ja nawet nie wiem co to jest. Musiała wygooglać. Już wiem że to nauka badająca pochodzenie słów. Dopiero co ogarnęłam Twój ponglisz a tu już nowe słownictwo.

Ile to się człowiek uczy na tym forum to szok.
____________________
Ania Anna i Ogród ... i ciągłe poszukiwania własnego idealnego raju:)
Sebek 11:53, 24 sie 2016


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Wszystkie oświecone panie w kwestii miesięcy serdecznie pozdrawiam
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
ren133 13:34, 24 sie 2016


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 19017
Sebek napisał(a)


Masz dwa razy bliżej! Ty nie wkurzaj!


Ale Ty masz układy

PS Zajrzałbyś może do tego wątku? Problem mam
http://www.ogrodowisko.pl/watek/440-brazowienie-iglakow?page=62
____________________
Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród
tulucy 13:43, 24 sie 2016


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 12895
Zielona napisał(a)


E tam - w internecie jest wszystko Choć przyznam, że mam to w głowie, bo etymologia była moim konikiem w czasie studiów


Matulu kiedy i gdzie ja do szkół chodziłam ja to miałam w podstawówce - ale dawno temu
____________________
Łucja 1. Migawki z ogródka 2. Migawki z Rodos
Zielona 20:38, 24 sie 2016


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
tulucy napisał(a)


Matulu kiedy i gdzie ja do szkół chodziłam ja to miałam w podstawówce - ale dawno temu


Hmmm... nie wiem kiedy i gdzie, ale ani na Filologii Polskiej, ani na Dziennikarstwie chyba się nie spotkałyśmy. W podstawówce raczej też nie, bo w mojej takiego przedmiotu jak Etymologia nie było. Zapewniam Cię, że to dział językoznawstwa, który tłumaczy znacznie ciekawsze historie niż proste pochodzenie dwunastu nazw miesięcy, które rzeczywiście w większości omawiano już na poziomie podstawowym, ale... zmiany znaczenia i formy tych i innych słów na przestrzeni czasu to już inna bajka i... to właśnie bardzo mnie interesowało. Jeśli Ty przerabiałaś to już dawno temu w podstawówce to... miałaś fajną podstawówkę.
nawigatorka 20:48, 24 sie 2016


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Zielona napisał(a)


Hmmm... nie wiem kiedy i gdzie, ale ani na Filologii Polskiej, ani na Dziennikarstwie chyba się nie spotkałyśmy. W podstawówce raczej też nie, bo w mojej takiego przedmiotu jak Etymologia nie było. Zapewniam Cię, że to dział językoznawstwa, który tłumaczy znacznie ciekawsze historie niż proste pochodzenie dwunastu nazw miesięcy, które rzeczywiście w większości omawiano już na poziomie podstawowym, ale... zmiany znaczenia i formy tych i innych słów na przestrzeni czasu to już inna bajka i... to właśnie bardzo mnie interesowało. Jeśli Ty przerabiałaś to już dawno temu w podstawówce to... miałaś fajną podstawówkę.
ja etymologie miałam przez pół semestru i to jeszcze bardziej były zajęcia o słownikach etymologicznych niż samej etymologii...do ciekawych nie należały niestety
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Zielona 21:03, 24 sie 2016


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
nawigatorka napisał(a)
ja etymologie miałam przez pół semestru i to jeszcze bardziej były zajęcia o słownikach etymologicznych niż samej etymologii...do ciekawych nie należały niestety

Ten sam kierunek i wachlarz jego przedmiotów na każdej Uczelni może wyglądać zupełnie inaczej... Z Etmologią miałam farta. Niestety Starocerkiewnosłowiański mniej mnie ekscytował, a zaliczyć trzeba było
Sebek 21:50, 24 sie 2016


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
ren133 napisał(a)


Ale Ty masz układy

PS Zajrzałbyś może do tego wątku? Problem mam
http://www.ogrodowisko.pl/watek/440-brazowienie-iglakow?page=62


Ja układy? przestań

Byłem i... nie wiem
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Sebek 21:55, 24 sie 2016


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Widzę, że rozszyfrowanie nazw miesięcy przez Martę zrobiło furorę
I ożywiło dodatkowo wspomnienia

Rozsiadzcie się wygodnie, kawy Wam raczej nie zaproponuje, ale mam whisky w szafce - dla takich gości mogę ją otworzyć
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies