Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

Pszczelarnia 13:51, 13 gru 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Asia, obejrzałam ogród pani Ani spod Tarnowa, w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś taki miała. Tylko niech te skupiny nabiorą masy, kwiatki to nic takiego. Nie dajmy się zwieść urodzie kwiatków.

Tak, ogród Lianne bardzo dynamiczny w tym dość monotonnym krajobrazie Gronningen.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 13:52, 13 gru 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Kokesz napisał(a)


Ja właśnie próbuję odchudzić swoją szafę, też nie wiem z czego


Rzeczy letnie?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
makadamia 14:10, 13 gru 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Kokesz napisał(a)


Ja właśnie próbuję odchudzić swoją szafę, też nie wiem z czego

A tu akurat nie mam problemu
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 14:17, 13 gru 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
sylwia_slomczewska napisał(a)
Roślin menażerię wrzuciłam na pasek, będę czytać i oglądać


Czytać w zasadzie nie ma co ale za to dużo oglądania

Właścicielka obficie udokumentowała wszystkie pory roku w ogrodzie, dzięki czemu widać, że ogród jest doskonale przemyślany nie tylko "w przestrzeni" ale i "w czasie". Przez cały rok jest na czym "zawiesić oko". Trudna sztuka
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
14:22, 13 gru 2018
dużo cofnęłam cieszę się, że trafiłam na tak ciekawe ogrodowe dyskusje

własnie po to jest zima żeby coś poczytać i się douczyć ...może nawet zmienić całkiem swoje poglądy ...bo się np. przeterminowały

tak sobie teraz będę pisać )
1. ograniczyć nakład pracy w ogrodzie - od dawna nad tym sie głowię do czegoś madrejszego juz doszłam .....bo 2018 już mi pokazał że da się prowadzić mały ogród tak żeby nie był kołchozem a dawał radość ale ...ograniczenie gatunków jest bardzo istotne ...i jak jest napaćkane to niestety ilośc pracy rośnie ....lubie napaćkane ...kocham nawet ...u siebie nie mam ....choc od takiego sadzenia zaczynałam ogrodniczkowanie
ogrodów bezobsługowych nie znam, nawet sam trawnik..... lub coś co jest zielone a trawy jest jednak w nim najmniej ..... wokół domu wymaga 1x w tyg czy 1x na 2tygodnie koszenia 2-3 godziny

2. teraz herezje czytałam dwa razy ..przy czynnościach niezbędnych ...zostaje nadal
a co do przekopywania juz istniejących rabat a nawet warzywnika juz też Monty Don odchodzi....tez gdzies czytałam o tym ...czy program był? ...i oczy mi wyszły ...ze nowym podejściem jest nieprzekopywanie ziemi....tylko powierzchniowe zruszanie własnie motyczka holenderska...może warto to wdrożyć ...w końcu to ogranicza ilość roboty .....tylko to raczej dotyczy ziemi lekkiej wysoko-organicznej i o grubej warstwie bo moja glina jak sie zabije to nawet kilofem ją trudno uciągnąć

3. pielenie.......duza odwaga w pisaniu o 3 sezonie ...jestem po 5tym przy moim sasiedztwie ilosc chwasta nasianego jest raczej ta sama co w pierwszym kolejne sezony raczej nie rokują ....chyba ze sie w tzw. między czasie domy pobudoją a własciciele zaczną te ugory kosić.

4. odmładzanie bylinówek co 5 lat ....jest chyba bardzo naturalne i nieuniknione ...to samo dotyczy traw

5. schematy nasadzeń sobie zapisałam bo kto wie kiedy bedą jak znalazł

makadamia napisał(a)


Chyba muszę się wytłumaczyć, bo może komuś przykro.
To nie tak, że sadzenie w rządkach uważam za nieładne, gorsze czy cokolwiek. Sama po prostu wolę styl bardziej naturalistyczny.
Szkoda tylko, że nie bardzo umiem w ten sposób sadzić.


sadze rządkami bo nie umiem inaczej ...własciwie u siebie nie akceptuje inaczej ...choc próby robiłam różne i nic nie widziałam na rabatach tylko jeden wielki busz i bałagan ...musze miec rzadki to mi pozwala miec podobne uczucie do tego jakie sie ma ja sie uczesze włosy ...człowiek jakis taki zadbany sie czuje


makadamia 14:22, 13 gru 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Pszczelarnia napisał(a)
Asia, obejrzałam ogród pani Ani spod Tarnowa, w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś taki miała. Tylko niech te skupiny nabiorą masy, kwiatki to nic takiego. Nie dajmy się zwieść urodzie kwiatków.


Tylko wielkość - na oko patrząc, to pani Ania ma do dyspozycji teren ze trzy razy większy od mojego

Ale już np Asica z naszego forum to całkiem realna inspiracja dla moich gabarytów
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
14:26, 13 gru 2018
makadamia napisał(a)

roślin menażerii -


a tutaj czytałyście?

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/411-ogrod-tworzony-z-milosci-do-roslin
makadamia 14:34, 13 gru 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
eee_taam napisał(a)
dużo cofnęłam cieszę się, że trafiłam na tak ciekawe ogrodowe dyskusje


Czekałam na Ciebie
Jeszcze tylko Toszki mi brakuje - jej obecność w tej dyskusji jest bardzo znacząca

eee_taam napisał(a)
nawet sam trawnik..... lub coś co jest zielone a trawy jest jednak w nim najmniej ..... wokół domu wymaga 1x w tyg czy 1x na 2tygodnie koszenia 2-3 godziny

A jakbyś połowę trawnika zamieniła na taką rabatkę książkową?

eee_taam napisał(a)
.tylko to raczej dotyczy ziemi lekkiej wysoko-organicznej i o grubej warstwie bo moja glina jak sie zabije to nawet kilofem ją trudno uciągnąć


a z kolei mój piasek potrzebuje duużo więcej nawozu niż same resztki bylin

eee_taam napisał(a)
3. pielenie.......duza odwaga w pisaniu o 3 sezonie ...jestem po 5tym przy moim sasiedztwie ilosc chwasta nasianego jest raczej ta sama co w pierwszym kolejne sezony raczej nie rokują ....chyba ze sie w tzw. między czasie domy pobudoją a własciciele zaczną te ugory kosić.

Autor zdaje się zajmuje się głównie ogrodami publicznymi, w środku miasta - zapewne ma dużo mniejszy problem z nawiewaniem nasion z pól

eee_taam napisał(a)
4. odmładzanie bylinówek co 5 lat ....jest chyba bardzo naturalne i nieuniknione ...to samo dotyczy traw


pytanie tylko: czy wystarczy jedynie kosmetyka (gatunek, który się zbytnio rozpanoszył - przerzedzić, a ten w zaniku - dosadzić), jak pisze autor, czy też konieczna będzie większa rewolucja, jak pisze Pszczółka.

eee_taam napisał(a)
.musze miec rzadki to mi pozwala miec podobne uczucie do tego jakie sie ma ja sie uczesze włosy ...człowiek jakis taki zadbany sie czuje


Dobre porównanie
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 14:42, 13 gru 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
eee_taam napisał(a)


a tutaj czytałyście?

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/411-ogrod-tworzony-z-milosci-do-roslin


ooo - nie czytałam, zaraz nadrobię
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
14:45, 13 gru 2018
makadamia napisał(a)


ooo - nie czytałam, zaraz nadrobię


bardziej na zdjeciach sie skup ...bo bloga juz znasz chociaz doszłaś do niego na okętkę
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies