Ogród Ani zachwycił mnie zimą, gdy trafiłam na piękną stronę w internecie o nim. Roślin menażeria to miejsce, gdzie Ania opisuje swoje doświadczenia z ogrodem. Ponieważ był podany kontakt, napisałam krótki list. Umówiłyśmy się na spotkanie na wiosnę. Potem obejrzałam ogród w programie Maja w ogrodzie jako pełen kwiatów i barw ogród z żurawiami.

Jednak nie zatytułowałam go podobnie, bowiem kiedy poznałam Anię osobiście, stwierdziłam, że to wyjątkowe miejsce, bo stworzone z miłości do roślin. Tyle tutaj kolorów, zapachów, cudownych kompozycji. Jednak to coś więcej niż tylko ogród, zwykle dodatek do domu. Takie zestawienia mogły powstać tylko z miłości do kwiatów.

Ania nie jest zawodowcem jeśli chodzi o projektowanie, jednak kocha zestawiać rośliny i o nie dbać. Wszystko jest tutaj na swoim miejscu, dopieszczone, podkreślone innym lub podobnym kolorem.

Takich efektów na próżno szukać w niejednym ogrodzie projektanta lub architekta krajobrazu. Ale nic dziwnego. Jeśli rośliny czują, że obdarza się je uczuciem, odwzajemniają je.

Ania jest typem samotnika. Lubi sama przebywać w ogrodzie, opiekować się roślinami, wyrywać chwasty i planować zmiany lub naprawiać szkody po zimie. Często przycupnie na ławce z książką, by poczytać i posłuchać odgłosów przyrody. Posiedzi na tarasie, popatrzy na znajome widoki, posiedzi na mostku, poleży na leżaku. Zazdroszczę jej tej ciszy i sąsiedztwa.

To taki własny, mały raj na ziemi, z brzęczeniem owadów, kumkaniem żab, pluskiem ryb w stawie i polami wokół. Do tego ma to co kocha, różaneczniki, azalie, a ostatnio róże.

To także moja miłość, stąd wiem, dlaczego tak szybko porozumiałyśmy się. Ten czar ogrodów, który łączy ludzi, coś niezwykłego, ale my wiemy jak to działa.

Ania szanuje nie tylko rośliny, ale też owady (stąd domki dla pożytecznych owadów - o dziwo - nasze, ogrodowiskowe). Stara się nie używać środków chemicznych, chyba że w ostateczności. Zauważyliśmy, że owady te domki już zasiedlają, co pomoże w ochronie przed mszycami i innymi szkodnikami.

Rozmowom nie było końca, jednak nasz czas pobytu dobiegł końca. Pora jechać dalej, ale na pewno jeszcze tutaj wrócimy, aby podziwiać róże latem.

Słowa kluczowe: ogrody polskie
19 komentarzy:
Loosiuu 12:21, 21 maj 2013

Piękny ogród z cudownymi różanecznikami:) Widać, że właścicielka kocha rośliny!

GorAna 13:21, 21 maj 2013

Ogród jak bajka! Kolory przenikają się, rozpływają, jedne podkreślają drugie:) Cudnie! Gratuluję smaku!

mira 15:06, 21 maj 2013

A ja tam byłam i wszelkiemu kwieciu się pochyliłam, zupełnie niespodziewanie udało mi się odwiedzić ogród Pani Ania i Pana Aleksandra - w cudowny majowy słoneczny dzień. Wiosenne kolory zachwycają, układ rabat, wypieszczony każdy szczegół - jak Danusia pisze czuje się z jaką miłością Pani Ania pielęgnuje ogród i zapewne rozmawia z roślinami, moją uwagę zwróciły jeszcze nie kwitnące lilie, które rosną ogromnymi bukietami - czekam na to kwitnienie.

Pozdrawiam

AgnieszkaW 15:57, 21 maj 2013

Zachwycający i nietuzinkowy ogród - taki nasz polski majstersztyk, do tego tworzony z miłością. Właścicielka może być z niego dumna. Czy buk "Purpurea Tricolor" jest w tym ogrodzie przycinany, bo taki piękny, lecz rośnie podobno duży?

Basiaw 16:23, 21 maj 2013

Przepiękny ogród, wydaje się taki przestronny. Danusiu, czy wiesz może jakiej powierzchni jest ten ogród? Szczere gratulacje dla Właścicieli!

Sebek 16:57, 21 maj 2013

Jestem pełen podziwu dla Pani Ani, że dzięki pasji i ciężkiej pracy stworzyła swój własny raj. Jeśli p. Ania to czyta to chciałbym ją zaprosić do założenia wątku na forum, chętnie zobaczymy odsłony ogrodu o każdej porze roku :)

vts 18:36, 21 maj 2013

"Roślin menażeria" mam w ulubionych i systematycznie zaglądam, szkoda tylko że tak rzadko jest aktualizowany opis :(

Anna Pisalska 13:16, 22 maj 2013

Cudowny spacer odbyłam przed chwilą :) Jestem pełna podziwu dla wiedzy, umiejętności i wkładu pracy pani Ani. Piękny energetyczny ogród.

Małgorzata Kubiszewska 23:22, 24 maj 2013

Znam ten ogród od kilku lat, oczywiście wirtualnie i muszę przyznać, iż jest on moim ulubionym ogrodem znalezionym w sieci :)

Tamaryszek 10:27, 25 maj 2013

Z przyjemnością obejrzałam relację z ogrodu pani Ani . Widać,że rośliny doskonale się tu czują. Podobał mi się plan ogrodu i ciekawe detale ozdobne. Wyrazy uznania !

Domek Jerutki 17:23, 25 maj 2013

Czy zakładając rabatę różaną, albo np. wrzosową nic innego tam nie sadzimy?

Monika Kunicka 21:56, 04 cze 2013

Wielokrotnie odwiedzałam tą stronę kilka lat temu. Natrafiłam na nią przez przypadek i bardzo utkwiła mi w pamięci wyrazy szacunku za wkład pracy i piękne efekty. :)

ewa172006 23:08, 29 cze 2013

Czy wiecie gdzie można zamówić takie piękne czaple

A_gawa 19:59, 01 maj 2014

Dodaję do ulubionych.

A_gawa 20:25, 01 maj 2014

Dodaję do ulubionych.

jula81 23:12, 23 cze 2014

Różaneczniki przepiękne :)

Beata111 17:11, 31 maj 2015

Przepięknie - azalie i różaneczniki cudne

Beata111 17:14, 31 maj 2015

Przepięknie - azalie i różaneczniki cudne