Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

15:17, 13 gru 2018
makadamia napisał(a)


pytanie tylko: czy wystarczy jedynie kosmetyka (gatunek, który się zbytnio rozpanoszył - przerzedzić, a ten w zaniku - dosadzić), jak pisze autor, czy też konieczna będzie większa rewolucja, jak pisze Pszczółka.


robiłam w lipcu reorganizacje rabat ...prawie cała jedna linie przesadziłam ...wywaliłam świerka inversa dosadziłam wisnie i buka ....nawet krzewy poszły pod łopate oczywiście odcinakami kilkumetrowymi to robiłam (5-7m)...nie całe 30mb na raz bo to by mnie zabiło

i moje doswiadczenie jest takie .....zostawic drzewa i duze krzewy te co ładne i pasuja do nowej koncepcji bo ich poprostu szkoda męczyc....
ale ....
wykopac wszystko co sie da do gołej ziemi ....przy samych bylinówkach i trawach jest zdecydowanie łatwiej ....i nasadzic całośc na nowo

rosliny moga byc albo z podziału albo nowe ...wszytko jedno skad sie je pozyska ...bo jak stare sie sprawdzaja to odmładzanie ich jest konieczne.


inka74 16:25, 13 gru 2018


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15036
Plany dobra rzecz.

Myślę, że już tu byłaś ale mnie ten ogród niezmiennie zachwyca
http://lecewkulkiwdomuiwogrodzie.blogspot.com/search/label/ogr%C3%B3d
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
makadamia 17:59, 13 gru 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
eee_taam napisał(a)


i moje doswiadczenie jest takie .....zostawic drzewa i duze krzewy te co ładne i pasuja do nowej koncepcji bo ich poprostu szkoda męczyc....
ale ....
wykopac wszystko co sie da do gołej ziemi ....przy samych bylinówkach i trawach jest zdecydowanie łatwiej ....i nasadzic całośc na nowo



A wiesz, jak sobie przypomnę tetrisa z wiosny, to zdecydowanie masz rację
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 18:02, 13 gru 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
inka74 napisał(a)
Plany dobra rzecz.

Myślę, że już tu byłaś ale mnie ten ogród niezmiennie zachwyca
http://lecewkulkiwdomuiwogrodzie.blogspot.com/search/label/ogr%C3%B3d


Faktycznie kiedyś byłam, a potem jakoś zapomniałam. Dziewczyna chyba miała długą przerwę w blogowaniu. Dzięki za przypomnienie
Nie dziwię się, że Ciebie zachwyca, bo widzę podobny sposób wytyczania rabat
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
20:05, 13 gru 2018
makadamia napisał(a)


A wiesz, jak sobie przypomnę tetrisa z wiosny, to zdecydowanie masz rację


własnie ten tetris
duzo czasu zajmuje dorabianie nowej ideologii do elementów juz istniejacych ....jesli jest ich za duzo
Toszka 09:36, 14 gru 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Na wstępie wyrażę Aśko swojego focha.. pfiii, jak mozna tak ciekawe tematy podejmować w czasie gorączki przedświąteczno-pracowej...nio fieisz co

makadamia napisał(a)


Osobiście uważam, że Roundup to ostateczność. Ale jeśli już ktoś naprawdę musi, to od jednorazowego oprysku nie umrze. Ten rolnik, z tego co mi wiadomo, stosował go intensywnie przez wiele lat.
Jak się nie zna umiaru, to nawet woda szkodzi:/.

Aśko, jestem tobą mocno rozczarowana, bo mając taki łeb na karku to nie rozumiem, po co wydajesz pieniądze na środek który z powodzeniem zastąpi olej silnikowy...też wsiąknie w ziemię i nie widać. A odpadnie problem utylizacji zużytego oleju. Zwłaszcza, że roundup i ów olej mają dużo wspólnego...też są ropopochodne.
(dla tych co nie zrozumieli - to był sarkazm, tak jak i "popisy erudycyjne" o omletach w dziale kompostu )

Kokesz napisał(a)


Ja właśnie próbuję odchudzić swoją szafę, też nie wiem z czego


W swojej szafie od kilkudziesięciu lat stosuję zasadę - w czym nie chodzę ostatnie 2 lata to wylatuje. Wyjątkiem fajne swetry.

A ogrodniczo powiem tak. Przeszłam fazę kokoszenia i nie wstydzę się tego, bo w ten sposób zaspokoiłam swoje oczy i talent wydawania pieniędzy
I może nie mam małego ogrodu, ale przy swojej wąskości spełnia wszystkie wymogi małego ogrodu. I po fazie kokoszenia zaczęłam eliminować rośliny, które nie chciały małe rosnąć wbrew zapewnieniom szkółkarzy.
I tak na pierwszy ogień poszły sosny mocno rasowe, które pomału rosły pomimo uszczykiwania...pomału, czyli po 50-70cm przyrostów

Potem poleciały niemal wszystkie miskanty i duże trawy, które nie chciały rosnąć w małe, cudowne, puszyste kępki.
Na tym samym etapie poleciały hosty, które też nie chciały być miniaturowymi kepami.
Wszystko leciało do innych ogrodów. Co by nie było
Potem leciały wszelkie krzaczory...w tym wszelkie jałowce, a nawet hortensje w niemal całej masie

I tak by wymieniać i wymieniać.
Finalnie mam z bylin: wietlice, carexy, ciemierniki, miodunki, szałwie, przetaczniki, kilka host, cztery odmiany sprawdzonych i ulubionych odmian żurawek. A jeszcze bym zapomniała o kopytniku i rozplenicach.
Ostatnio doszły Brunnery, miniaturowe rudbekie i Stella de Oro.
Oczywiście króluje hakonechloa, która w przyszłym roku zostanie mocno okrojona (zrobiła się bezczelna )
Z krzaczorków są kwasoluby w szerokim spectrum, cisy, bukszpany tawuły japońskie.

W efekcie ostatnie 3 lata prawie nic nie robię

to zdjęcie jest sprzed kilku dni (na dowód "upstrokacone" przez ptaki liście ciemierników, bo na drzewie jest karmnik). Ta rabata nie była ruszana ponad 4 lata...dosadzona była tylko brunnera.

Jest proste rozwiązanie na uniknięcie szlaczków - sadzić trzeba trójkątami


____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
HannaR 10:24, 14 gru 2018


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
Toszko, jeśli będziesz wiosną okraiwać hakone bezodmianową i będziesz miała zamiar wyrzucić część, to czy mogłabyś wyrzucić gdzieś blisko mnie, a ja się nią chętnie zaopiekuję, please.
____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
makadamia 10:46, 14 gru 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
No wreszcie! Z fochem ale jesteś!

Toszka napisał(a)
Na wstępie wyrażę Aśko swojego focha.. pfiii, jak mozna tak ciekawe tematy podejmować w czasie gorączki przedświąteczno-pracowej...nio fieisz co


Wypraszam sobie! U mnie gorączka dopiero się zaczyna a temat trwa już od tygodnia

Toszka napisał(a)
Aśko, jestem tobą mocno rozczarowana, bo mając taki łeb na karku to nie rozumiem, po co wydajesz pieniądze na środek który z powodzeniem zastąpi olej silnikowy...


Toszko, ależ ja nie mam roundupu i nie używam Ale nie używam, bo nie mam takiej potrzeby a nie dla zasady. Perz mam na razie w jednym miejscu i trzymam go w ryzach pieleniem, a z odrostami po lilakach radzę sobie przykrywając je workami foliowymi. Ale jakbym miała jakąś potrzebę drastyczną, to bym użyła.
Wiesz, ja nie lubię skrajności. To tak samo jak z parówkami i danonkami na forach parentingowych. Niektóre matki reagują jak diabeł na święconą wodę. A ja uważam, że jak ogólnie zdrowo się człowiek odżywia, to mu jedna parówka na pół roku nie zaszkodzi.
Chciałam zauważyć, że rozmowa o roundupie zaczeła się dlatego, że wspomniał o nim autor książki - wielki zwolennik i propagator ekologicznego prowadzenia ogrodu.

Toszka napisał(a)
A ogrodniczo powiem tak. Przeszłam fazę kokoszenia i nie wstydzę się tego, bo w ten sposób zaspokoiłam swoje oczy i talent wydawania pieniędzy

Taka choroba wieku dziecięcego? Czekam kiedy i mi przejdzie

Toszka napisał(a)

I tak by wymieniać i wymieniać.
Finalnie mam z bylin: wietlice, carexy, ciemierniki, miodunki, szałwie, przetaczniki, kilka host, cztery odmiany sprawdzonych i ulubionych odmian żurawek. A jeszcze bym zapomniała o kopytniku i rozplenicach.
Ostatnio doszły Brunnery, miniaturowe rudbekie i Stella de Oro.
Oczywiście króluje hakonechloa, która w przyszłym roku zostanie mocno okrojona (zrobiła się bezczelna )
Z krzaczorków są kwasoluby w szerokim spectrum, cisy, bukszpany tawuły japońskie.

Faktycznie - lista niedługa i same mało wymagające rośliny. Czyli zasada podobna do proponowanej przez RD, tylko dobór roślin inny.
Ale z kwiatków letnich - ledwie dwa gatunki. Do takiego etapu chyba jednak nie dojdę

Toszka napisał(a)
W efekcie ostatnie 3 lata prawie nic nie robię

to zdjęcie jest sprzed kilku dni (na dowód "upstrokacone" przez ptaki liście ciemierników, bo na drzewie jest karmnik). Ta rabata nie była ruszana ponad 4 lata...dosadzona była tylko brunnera.


Ładne zdjęcie

A cięcie tych wszystkich bukszpanów i cisów?
Bukszpany zapewne tniesz ze trzy razu w roku, a cisy raz lub dwa. Wiem, że to akurat lubisz, więc pewnie nawet nie liczysz jako pracy, ale jednak czas zajmuje

Jeszcze ciekawa jestem Twojej opinii o metodzie no-dig. W sensie: takiego spartańskiego przygotowywania rabat, bo wiem przecież, że zasadniczo przekopywania ziemi nie zalecasz. Ale z tym możemy poczekać już na po świętach

Piernik czy pierogi aktualnie na tapecie?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:49, 14 gru 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
eee_taam napisał(a)


własnie ten tetris
duzo czasu zajmuje dorabianie nowej ideologii do elementów juz istniejacych ....jesli jest ich za duzo


Uważanie, żeby nie podeptać, nie zniszczyć przy kopaniu dołków i sadzeniu nowych roślin - masakra

Z tego względu cebulowych nie lubię. Ten sam problem z nimi
No ale wczesną wiosną są niezastąpione...
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Kokesz 11:01, 14 gru 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6693
makadamia napisał(a)


Uważanie, żeby nie podeptać, nie zniszczyć przy kopaniu dołków i sadzeniu nowych roślin - masakra

Z tego względu cebulowych nie lubię. Ten sam problem z nimi
No ale wczesną wiosną są niezastąpione...


I jeszcze czekanie z sadzeniem cebulowych aż jednoroczne albo dalie i inne do wykopania będą brzydkie, bo żal kwitnące wykopywać a miejsca na cebule nie widać...
Pewnie kiedyś też dojdę jak Toszka do kilku gatunków...albo przestanę wykopywać cebulowe.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies