Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Drzewa, krzewy owocowe i pnącza o jadalnych owocach

Pokaż wątki Pokaż posty

Drzewa, krzewy owocowe i pnącza o jadalnych owocach

Gardenarium 12:16, 12 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na brzozę i winorośl pewnie jest już za późno. Na jabłonkę za wcześnie z powodu nadchodzących mrozów. Buk możesz ciąć za dwa tygodnie, jabłonkę też.

Na brzozie i winorośli sprawdź czy płacze.
Brzozę tnie się latem przełom czerwca - lipca, wtedy nie płacze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Annak 14:33, 12 mar 2018


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Danusiu, ja swoją winorośl cięłam jesienią, ale planowałam wiosną zrobić korektę, bo to jeden, bardzo stary krzew i chyba b. dawno nie był przycinany. Czy na te korekcyjne cięcia też już za późno?
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Elinka 16:53, 12 mar 2018

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Gardenarium napisał(a)
Na brzozę i winorośl pewnie jest już za późno. Na jabłonkę za wcześnie z powodu nadchodzących mrozów. Buk możesz ciąć za dwa tygodnie, jabłonkę też.

Na brzozie i winorośli sprawdź czy płacze.
Brzozę tnie się latem przełom czerwca - lipca, wtedy nie płacze.


Dziekuje Danusiu tak zrobie. Czulam ze na brzoze za poxno ale denerwuje mnie bo galezie przy ziemi prawie i nie wytrzymam do czerwca. Sprawdze soki.
____________________
elinkowy-ogrod
ZbigniewG 20:04, 12 mar 2018


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8906
Elinka w winorośli możesz pokombinować i wyłamywać startujące młode zielone pędy zostawiając kilka mocnych przyszłościowych, zaznacz sobie np farbą emulsyjną gałązki które będziesz "goliła " na czysto
powinny mniej płakać niż przy cięciu zdrewniałych
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
aniasmyk 16:15, 21 mar 2018


Dołączył: 25 mar 2014
Posty: 505
Czy ktoś ma doświadczenie w prowadzeniu drzewek owocowych w formie kolumnowej? Czy mogę kupić takie małe drzewko-patyczek- i prowadzić je w takiej formie, czy są to jakieś specjalne odmiany? Czy potrzebują konkretnego przycinania?
____________________
Ania Tonący w bieli
Gardenarium 16:17, 21 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie jest sensowne prowadzenie drzewek owocowych w formie kolumnowej. Aby owocowały potrzebne im krótkopędy, dobre oświetlenie wtedy owoce się wybarwią i w ogóle są.

Sztuczne zagęszczanie w postaci kolumny chyba nie wyjdzie im na dobre, chyba że nie chcesz mieć owoców.

Znacznie korzystniejsze dla owocowania jest prowadzenie na płasko. Lub normalne przycinanie jak w sadach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Elinka 18:56, 21 mar 2018

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Danusiu a Ty wiedz moze jak to jest z tym przycinaniem.mam dwuletnia jablon rubinole w tamtym roku skrocilam galezie ladnie sie uformowala tylko po cieciu z kazdej po dwa prawie metrowe wyrosly nie wiem czy to skrocic czy calkiem wyciac te dlugie roczne przyrosty. Przekopuje internet ale tam bardzie sadownicze porady i jakos sie ńie odnajduje.
____________________
elinkowy-ogrod
Gardenarium 19:00, 21 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wilki czyli te długie to praktycznie się całkowicie usuwa, ale to latem,w lipcu. jeśli tego nie zrobiłaś to zapewne korona zbytnio się zagęściła niedobrze dla drzewa i owocowania. Na nich utworzą się krótkopędy. Ale jeśli jest za dużo tych pozostawionych wilków to niedobrze. Trudno doradzać cięcie drzewa, którego się nie widzi. Uprasza się o wklejenie zdjęcia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aniasmyk 08:44, 22 mar 2018


Dołączył: 25 mar 2014
Posty: 505
Danusiu- przecież na drzewkach w formie kolumnowej też można uformować krótkopędy... nie rozumiem? Wiele osób prowadzi tak drzewka i ma owoce. Są w sprzedaży też już takie gotowe kolumnowe drzewka. Nie mam miejsca na normalne prowadzenie jak w sadach...
____________________
Ania Tonący w bieli
Gardenarium 09:17, 22 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To musi być taka "chuda" kolumna, pewnie o taką chodzi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies