Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mała działka - wielkie nadzieje

Pokaż wątki Pokaż posty

Mała działka - wielkie nadzieje

Annak 00:07, 09 wrz 2017


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Jestem typowym mieszczuchem, od ubiegłego roku mam małą działkę za miastem i odnalazłam gdzieś głęboko ukryte w sobie tęsknoty do "grzebania" w ziemi, sadzenia, kopania, przesadzania. Ale to byłoby na tyle, bo na razie to nawet teoretycznej wiedzy nie posiadam. Mam za to dużo zapału i nadziei, że kiedyś tu będzie pięknie i kolorowo.
Jutro będę na działce, więc zrobię kilka zdjęć, żeby poprosić o pomoc i sugestie. Tymczasem wszystkich pozdrawiam
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
Adison 05:19, 09 wrz 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 188
Witaj! Rób zdjęcia i pokazuj

Usuń spacje przed url i po url i wklej sobie w podpis

[ Url=Https://www.ogrodowisko.pl/watek/7964-mala-dzialka-wielkie-nadzieje]Mała działka wielkie marzenie [/url ]


Mała działka wielkie marzenie
____________________
Zmienny ogród Ady
Kasya 07:05, 09 wrz 2017


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41831
To ja czekam na fotki
Jeszcze 4 lata temu tez byłam mieszczuchem z zerową wiedzą o ogrodnictwie

____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
asiak 07:20, 09 wrz 2017


Dołączył: 13 lip 2016
Posty: 8518
Witaj Aniu
Z pewnością z czasem będzie pięknie i kolorowo, w to nie wątpię
Czekamy na fotki
____________________
AsiaDziałeczka Asi
Annak 22:07, 10 wrz 2017


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Witajcie po weekendzie,
na wstępie chciałam wyjaśnić, że moja działka to 300 m kwadratowych, więc nie poszaleję, ale i tak się cieszę, że ją mam. Ta działka ma ok. 30 lat i rosną na niej głównie tuje i inne iglaki, za to nie bardzo chce rosnąć coś innego. Na początek zlikwidowałam niby skalniak i chcę w tym miejscu posadzić hortensję Vanilla Fraise (zauroczyły mnie jej zdjęcia na tym forum), ale potrzebuję podpowiedzi co do niej jeszcze dosadzić. Dodam, że będzie rosła przy tujach (inaczej być nie może) Podpowiedzcie mi, proszę, bo ja się kompletnie nie znam na roślinach: co z czym i jak...
Za wszystkie informacje i podpowiedzi będę bardzo wdzięczna
____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
ElzbietaFranka 01:47, 24 wrz 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13856
Witam Aniu - odpisałam na pw.
Nie sadź bezmyślnie pokaż całość ogrodu (terenu). A może hortensję będzie można gdzie indziej posadzić. Nie wiadomo ile tam jest miejsca i jak doradzić co masz posadzić przy horcie.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Toszka 10:05, 24 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Witaj krajanko
W dziale "projektowanie" znajdziesz kilka małych ogródków. Np. Ogródek Asi
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ElzbietaFranka 11:23, 07 paź 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13856
Aniu patrzylam na twoje klopoty z tujami. Tuje nie moga byc przesuszone bo padalo caly wrzesien przynajmniej w Warszawie i okolicy.
Wg mnie to samooczyszczanie sie tui.
Gorsza sprawa, na jednej focie pokazany jest jalowiec caly od spodu brazowy od strony tui wiec tam trzeba z tym zrobic porzadek.
Obetnij wszystko i opryskaj go topsinem, jak bedzie bezdeszczowa pogoda co najmniej +10 stopni.

Prosilam abys pokazala cale ujecia ogrodu a nie kawalki moze na innych krzakach jest choroba a tuje przy okazji choruja. Ogrod musisz widziec jako calosc a nie jednego czy kilka krzakow.

Jezeli chodzi o tuje to oczysc je z tych brazowych galazek i opryskaj topsinem tez lub previcurem. Poczytaj o tych srodkach na necie u producentow.

Jak masz problemy z krzewami np. Z jalowcem czy tujami to szukaj w necie na temat ich chorob i czkodnikow sa tam foty a ty wiesz jak twoje rosliny wygladsja i latwkej bedzie ci podjac decyzje co do opryskow jakie zastosowac.

Psmietaj ze iglaki co jakis czas same sie oczyszvzaja dot. To sosen, swiertow i tui.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Annak 10:20, 10 paź 2017


Dołączył: 17 sie 2017
Posty: 967
Moi drodzy,
zrobiłam falstart z założeniem własnego wątku, co z zażenowaniem przyznaję. Zamilkłam więc, ale zostałam lekko obudzona (dziękuję Elu) i doszłam do wniosku, że należy się wyjaśnienie tym, którzy mnie miło powitali i z życzliwością czekali na ciąg dalszy. Znalazłam Ogrodowisko, gdy kupiłam działkę i szukałam wszelkich informacji nt. roślin, upraw, itp. Trochę poczytałam i już uznałam, że mogę robić swoje "ogrodowe rewolucje" na forum publicznym, więc założyłam swój wątek. Ponieważ przez kilka weekendów nie mogłam być na działce zajęłam się czytaniem wątków na forum i wymiękłam... Ogrom Waszej wiedzy i mojej ignorancji był dla mnie jak kubeł zimnej wody. Odpuściłam sobie więc ten sezon, aby przez zimę douczyć się, przemyśleć i przygotować plan, zgodnie ze słowami Toszki, której cytat tu przywołam jako moje motto:
"Najpierw plan z wizją stylu ogrodu ze szczególnym uwzględnieniem żywopłotów/parawanu ogrodu, drzew, większych roślin, potem naszykowanie rabat, w tym gleby (!!!) pod rośliny a dopiero potem przyjemność kupowania i sadzenia".
Na koniec tego przydługiego (drugiego) wstępu - kilka zdjęć z zastanej działki, która ma ponad 30 lat i główne nasadzenia to iglaki oraz kilka drzew owocowych, pewnie do wycięcia, bo nie były doglądane i rodzą chore owoce. Jak zobaczycie zdjęcia to dopiero uznacie, że to wyzwanie, mimo że cała działka, to tzw. RODOS, czyli 300 m kw. całości i musi pomieścić wszystko: i kwiatki i poziomki dla wnuczki, itp.
Liczę na wszelkie sugestie, podpowiedzi, uwagi, będę postępować spokojnie i bez spiny, bo już założyłam, że zacznę działać dopiero na wiosnę.
Serdecznie wszystkich pozdrawiam i zapraszam, licząc na życzliwość, którą okazujecie wszystkim początkującym.

Wejście-str. lewa

Wejście-str. prawa

Widok ze środka działki -str prawa (czyli zdj.1)

Widok ze środka działki - str. lewa (zdj. 2)

Wszystkie drzewa to iglaki, które wymagają pomocy. Niektóre posadzone są tak blisko siebie, że wchodzą w swoje korony.
Dwa jałowce przy wejściu miały na sobie mocno rozrośniętą różę pnącą, z drugiej krzew bukszpanu, na dodatek musiałam jednego przyciąć w wejściu, bo nie można było wchodzić


I na koniec pierwszej serii zdjęć: najwyższe tuje, które również musiałam przyciąć, bo wchodziły na i tak wąską (1 m) ścieżkę:

____________________
Ania Mała działka_wielkie nadzieje
SlonecznyOgrod 20:15, 13 paź 2017


Dołączył: 16 sty 2017
Posty: 7665
Cześć Aniu.
Takie błędy to większość z nas popełniła, a potem oczywiście prostowaliśmy jak tylko sie dało.
Pierwszy grzech o którym się tutaj dopiero dowiedziałam, to rozrzucanie różnych roślin gdzie się da. Czyli zapełnianie ogrodu wszystkim co dostaniemy , wpadnie nam w oko czy po prostu było w promocji
Ja też tak robiłam, a teraz po 8 latach przekopuję co sie da, np. drzewka owocowe z przedogrodu do tego rosnące luźno na trawniku, eh gdzie człowiek miał rozum?

Tak jak mi radzono wybrac mniej gatunków ale za to powielać, nie koniecznie kolekcjonować roślin wszystkimi kolorami. Ale to są jakies konsekwencje i zasady, nie zawsze udaje się ten minimalizm gatunkowy

Dobrze, że tak wyszło. Daj sobie czas, zima to dobry czas na planowanie. Jak nie byłaś pewna co zrobić w ogrodzie, to sie wstrzymałaś. Lepsze to niż szalone kupowanie roślin.

Ja miałam puste pole, Ty masz już na działce drzewa, będzie potrzebne na pewno odświeżenie.

Idzie zima, idealna pora na projektowanie.
Ja zimą też skupiłam się na planowaniu, myślę, że dobrze mi to wyszło. Pod koniec zimy ruszyłam z zapałem, już wiedziałam czego chcę, a to czego nie wiedziałam przyszło jako olśnienie.
Toszka mi doradziła jakie grupy roślin czy odległości między nimi. Konkretne gatunki traw wysokich i niskich to już wiedziałam jakie mi się podobają.

Pozdrawiam, Daria ze Słonecznego Ogrodu

____________________
DarciaSłoneczny Ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies